Skocz do zawartości
  • 0

Co z tym marsem


kamilbro

Pytanie

Witajcie, 

Mam jakiś problem ze sprzętem, tak mi się wydaje. Dysponuje GSO 10". Do tego kupiłem ES 82 st. 4.4 mm, 8.8 mm, 14 mm i 24 mm. Teleskop jest skolimowany kolimatorem laserowym zgodnie ze sztuką (filmiki na yt). Niestety jak patrzę na Marsa widzę właściwie źródło silnego światła. Jak się mocno wpatrzę w okular to widzę jaśniejszy ślad na biegunie górnym zapewne czapa lodowa i poza tym nic, żadnych struktur na powierzchni. Widziałem wielokrotnie zdjęcia wykonane tym teleskopem i daje on możliwość obserwacji szczegółów tarczy. Ja ich nie widzę... Ostatnio oglądałem transmisję z obserwacji Marsa astrolife. Mój obraz widziany w okularze odpowiada prześwietlonemu obrazowi z kamerki używanej przez prowadzącego astrolife. Tylko że on ustawia inne parametry i nagle pojawiają się szczegóły, u mnie się nie da... Pomocy! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witajcie, przynajmniej u mnie pogoda nie rozpieszcza. Wciąż niebo zakryte chmurami, ale wczorajszej nocy w końcu się przejaśniło i mogłem wypróbować wprowadzone za Waszą poradą poprawki. I w końcu coś zobaczyłem na tarczy Marsa :D

 

Jak już przeczytałem, że LW nie jest centrycznie, pomyślałem sobie a co tam to umyje też LG. LG umyte zamontowane, LW metodą z YT ustawione na moje oko centrycznie

Chociaż powiem szczerze, jak już ustawiłem LW tą metodą a następnie zacząłem łapać środek LW w kolimacji laserowej to główną śrubę musiałem lekko popuszczać.... Wyciąg poprawiony bo coś był luźny, wszystko skolimowane na nowo, filtr polaryzacyjny kupiony i zamontowany. Następnie sporo cierpliwości aż zachmurzenie przejdzie i wczoraj, w końcu, coś zobaczyłem, mimo że powietrze było tak nafaszerowane wilgocią, że jak teleskop postał 2 godziny na zewnątrz to był cały oszroniony... Zapewne przez stan powietrza i pozycje Jowisza tego nie widziałem za dobrze... Saturn dużo lepiej mimo że tak falował... 

 

Podsumowując, dziękuję wam za pomoc i chęć udzielania odpowiedzi! 

Żałuję tylko, że w mojej okolicy nie ma jakiejś Grupy, z którą można by razem poprzeglądać niebo, porównać sprzęt i czegoś się poduczyć... Ale to już temat na inne miejsce. Raz jeszcze wielkie dzięki! 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.