Skocz do zawartości

Problem z kamera internetowa Philips ToUCam 740K


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam kamere internetowa Philips ToUcam 740k. Nowa nie uzywana, wg. producenta. powinna nagrywac filmy w 30fps przy 640x480, niestety jak ustawiam w programie do nagrywania aby bylo 30fps to i tak on sie sam przestawia na 15fps (oryginalny soft z CD), i nawet przy tych 15fps mam z 50% utraconych ramek. Drugi i istotny problem jest taki ze kamera powinna robic zdjecia do rozdz. 1280x960 (ma CCD 1.2mpix).

Niestety wszelkie proby zrobienia nia zdjecia koncza sie

wyprodukowaniem mniej wiecej tak wygladajacego obrazka: http://babylon5.scifi.pl/cam.jpg, i to bez wzgledu czy robie je w rozdz. 160x120 czy tej najwiekszej - zawsze jest taka sama kaszana. Kamera

jest podlaczana przez USB.

 

Komputer to AthlonXP2000+, mobo MSI KT-4 UltraBSR, 512Mb ramu, hdd Barracuda V 80Gb. Windows XP Pro - Zainstalowane wszystkie najnowsze latki (w tym caly SP1). Jesli chodzi o obraz, z kamerki wszystko jest zadawalajace, czysty i dobrej jakosci, jedynie te problemy jak powyzej. Softu uzywam oryginalnego z plytki CD od kamery. Probowalem przez inne programy graficzne i niestety to samo sie dzieje...

 

Czy ktos moglby mi cos doradzic w tej kwestii ? Niby kamerka na gwarancji ale sklep jest gdzies w wa-wie i musialbym odsylac poczta pudelka z kamerka. Najlepiej prosze o kontakt z posiadaczami takiej kamery lub bardzo podobnej...

 

Dzieki za wszelka pomoc.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaraj się sprawdzić kamere na innym bardziej normalnym systemie niż XP (np. Win 2000 i Win 98) drivery pod XP nie są najlepsze i jeśli będzie coś nie tak to wtedy można coś działać .

Z XP i kamerami bardzo często są kłopoty dlatego nie zaleca się pracy pod tym systemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam kamere internetowa Philips ToUcam 740k. Nowa nie uzywana, wg. producenta. powinna nagrywac filmy w 30fps przy 640x480, niestety jak ustawiam w programie do nagrywania aby bylo 30fps to i tak on sie sam przestawia na 15fps (oryginalny soft z CD), i nawet przy tych 15fps mam z 50% utraconych ramek. Drugi i istotny problem jest taki ze kamera powinna robic zdjecia do rozdz. 1280x960 (ma CCD 1.2mpix).

 

Nie znam się na tej kamerce ale wiem co nieco o marketingu tego typu urządzeń. Zastrzegam się, ze wcale nie musi byc tak jak napisałem ale jest to jedna z możliwości

 

Piszesz, że w/g producenta kamera może rejestrować obraz z rozdzielczością 640x480 i predkością odświerzania 30fps. Pytanie brzmi czy może to wykonywać jednocześnie bo jak nie to dz/dt . Sprawa druga to przetwornik jesteś pewien, że ma on 1,2 mega pixela czyli 1200x1000 pixeli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jej dane:

 

WebCam Philips® ToUcam PCVC740K

sensor CCD Sony (Sony ICX098BQ)1/4 cala

rozdzielczość : 640*480 punktów

rozdz. zdjęć : 1280*960 punktów

jasność : < 1 lux

szkła: F 2.0

 

Rozdz.:

VGA 640x480 do 30fps

CIF 352x288 do 30fps

SIF 320x240 do 60fps

QCIF 176x144 do 60fps

QSIF 160x120 do 60fps

 

Nadaje sie podobno idealnie do astronomii.

 

Ogolnie wybralem ten model bo wydawal sie jednym z najlepszych w swojej klasie, a tu taki numer z snapshotami :( W testach na stronach www tez wypadala bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozdzielczość : 640*480 punktów

 

Rozdz.:

VGA 640x480 do 30fps

 

 

Nadaje sie podobno idealnie do astronomii.

 

No to przynajmniej jedna sprawa jest wyjaśniona kamera ma 0,3 mega pixela.

 

Sprawa druga producent deklaruje, że przy 640x480 można pracować z odświerzaniem do 30fps teraz należy sie dowiedzieć kiedy może być to "do" lub co to znaczy "f" w fps zapewne frame ale co to jest frame czy kamera rejestruje półobrazami czy całymi obrazami.

 

Jeżeli chodzi o WebCamy to ten model nazwał bym najlepszym z WebCamów ale żeby zaraz idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa druga producent deklaruje, że przy 640x480 można pracować z odświerzaniem do 30fps teraz należy sie dowiedzieć kiedy może być to "do" lub co to znaczy "f" w fps zapewne frame ale co to jest frame czy kamera rejestruje półobrazami czy całymi obrazami.

Jeżeli chodzi o WebCamy to ten model nazwał bym najlepszym z WebCamów ale żeby zaraz idealny.

 

Co do tych klatek na sekunde to tylko tyle wiem co podane jest w specyfikacje, czy sa to obrazy czy polobrazy, nie mam pojecia...

 

Czy idalny... no to moje slowa, po prostu tak mi sie napisalo. Oczywiscie chodzilo mi ze sie w ogole nadaje do takiego celu sposrod webcamow.

 

Systemu zmienic raczej nie moge, XP musi byc, najwyzej odejde sie bez tych zdjec z kamerki. Nie jest mi to az tak potrzebne, po prostu nie wiem czy cos z kamerka jest nie tak, i czy reklamowac produkt. Gdybym jeszcze zaplacil za kamerke 100zl czy cos kolo tego to pewnie bym jakos przecierpial to dzialanie, ale kamerka ktora kosztuje prawie 400zl powinna pracowac ok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój XP ! Mam tą kamerkę i działa pod tym systemem bez zarzutu. Należy jednak używać orginalnego sterownika dołączonego do niej, a nie tego z Windowsa. Co do odświeżania, to sama redukuje jego wartość, jeśli jest zbyt ciemno jeśli masz włączoną automatykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze ja wlasnie uzywam oryginalnych sterownikow... nie wiem juz... moze je przeinstalowac ? Postepowalem dokladnie wg. instrukcji, wpierw zainstalowalem soft z CD z pudelka, a kamerke podpialem dopiero na sam koniec. : :-

 

Dopisane:

 

Wlasnie sie bawilem innym programem do zgrywania video z kamerki a konkretnie chodzi mi o VirtualDub'a. Na tym programie spokojnie wyciaglem 30fps w 640x480. Obraz bardzo plynny, jak widac ten dolaczony do kamerki traci jakoscia. Niemniej jednak wciaz nie da sie robic zdjec, tzn oczywiscie moge robic zdjecia ale w trybie strumienia video (max 640x480), a chodzilo mi o osobny tryb kamerki zwany snapshot... (tutaj juz wspomniania wyzsza rozdzielczosc, wprawdzie chyba interpolowana ale jednak...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie wkurza jak nie da się czegoś uruchomić.

Ale z tą interpolowaną wyższą rozdzielczością to spokojnie możesz się obejść zrobić 640x480 i PhotoShopie interpolować pewnie znacznie lepiej

 

Pzdr

 

PS. Czułość kamer webowych generalnie jest kontrolowana poprzez czas ekspozycji pojedynczej klatki. To 3o fps osiąga sie przy dobrym oświetleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisalem. Moge sie obyc bez tego robienia zdjec od razu z interpolowaniem i recznie sciagac jakos klatki ze streamu. Problem jest taki ze nie mam pewnosci czy kamerka jest dobra, a jest kupowane prosto ze sklepu wiec powinna dzialas dobrze. I jesli np. uszkodzony jest w niej jakis mechanizm do robienia snapshotow to moze znaczyc ze niedlugo cos jeszcze padnie... No ale jesli normalnie da sie nia zgrywac filmy i robic webcama, to znaczy ze uklad CCD jest ok. Wiec co to moze byc ? sterowniki ? Najlepszym wyjsciem dla mnie byloby sprawdzenie jej u kogos innego z win98 np. jesli to samo, to juz mozna miec zle mysli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczosc 1260 x 960 jest na pewno interpolowana, wiec nie daje wiecej szczegolow niz na obrazie 640 x 480 a tylko dysk zapycha.

 

Do zdejmowania klatek proponuje freeware AstroSnap - troche wygodniejszy niz oryginalny soft Philipsa.

 

Nie wiem po co te 30fps - jak to roznica siedziec 10s i zrobic 300 klatek z 30fps a 20s i zrobic te same 300 z 15fps? Ja z reguly i tak ustawiam wolniej bo ktos kiedys mowil ze przy pelnych szybkosciach obraz jest bardziej kompresowany w kamerze.

 

(p.s. wiesz ze strumien plynacy z kamery przez USB to nie jest 640 x 480 x 24 bity? Obraz poddawany jest sprzetowo kompresji i odtwarzany na PC, przetworniki najczesciej maja 3 - 4 bity / kanal.)

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za porady, racja z tym tymi klatkami o ktorych pisze przedmowca.

 

Jesli chodzi o sprawnosc kamerki to robilem testy u kolegi z win xp i kamerka sprawuje sie idealnie i robi zdjecia. Prawdopodobnie cos jest nie tak u mnie w konfiguracji (dziwne ale prawdziwe) windowsa, chociaz nie mam pojecia co bo bardzo o to dbam i mam wszystko wypieszczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za porady, racja z tym tymi klatkami o ktorych pisze przedmowca.

 

Jesli chodzi o sprawnosc kamerki to robilem testy u kolegi z win xp i kamerka sprawuje sie idealnie i robi zdjecia. Prawdopodobnie cos jest nie tak u mnie w konfiguracji (dziwne ale prawdziwe) windowsa, chociaz nie mam pojecia co bo bardzo o to dbam i mam wszystko wypieszczone.

 

W przypadku produktów microsoftu to jest normalne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.