Skocz do zawartości

Adapter - montaz Soligor do statywu Zeiss...


Andee

Rekomendowane odpowiedzi

Kupilem ostatnio montaz Soligora i zabawilem sie w zaprojektowanie adaptera do statywu Zeissa. Ponizej fotki adaptera zamontowanego na glowicy statywu, oraz montazu zamontowanego na adapterze.

 

25-03-05_1614.jpg

 

25-03-05_1615.jpg

 

25-03-05_1616.jpg

 

25-03-05_1617.jpg

 

25-03-05_1639.jpg

 

 

Staralem sie postawic sobie za zadanie zaprojektowac adapter lekki, wytrzymaly jednoczesnie i zuzyc jak najmniej materialu. Sadze ze po czesci to sie udalo.

 

Jako ciekawostke dodam ze z braku materialu, zabawilem sie w malego hutnika. Aluminium uzyte do wytoczenia adaptera pochodzi z wlasnego wytopu, jest to zlom aluminiowy stopiony w starym garczku stalowym w zakladzie kowalstwa artystycznego mojego znajomego, ktory uzyczyl mi paleniska na 30min ;D. Hardcore ATM :).

 

Ma to swoje minusy, na trzecim zdjeciu widac "wzery" wynikajace z niejednorodnej struktury wewnerznej odlewu. Kiepsko wyglada to jedynie na zdjeciu, wzery sa minimalne (powierzchniowe) i nie maja wiekszego wplywu na wytrzymalosc adaptera.

 

Jezeli sie to komus przyda, jestem w stanie opublikowac rysunki techniczne projektu. Moze to troche potrwac gdyz nie posiadam ich na dzien dzisiejszy w formie gotowej do publikacji na www, niemniej jezeli beda potrzebne moge je przeniesc z papieru.

 

Pozdra

 

P.S. Wybaczcie za kiepska jakosc zdjec, brat zabral cyfre. Musialem focic komorka.

Postaram sie podmienic zdjecia na lepsze jakosciowo w pozniejszym terminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jezeli sie to komus przyda, jestem w stanie opublikowac rysunki techniczne projektu. Moze to troche potrwac gdyz nie posiadam ich na dzien dzisiejszy w formie gotowej do publikacji na www, niemniej jezeli beda potrzebne moge je przeniesc z papieru.

(...)

 

Dziergaj te rysunki. Zasila download.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Niezly kawal roboty. Jak testowales?

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie o obciazeniowych. Jak rozwiazales blokade osi pionowej? Widze tam taki maly srubelek z boku - czy to to?

 

Pozdrawiam.

 

Ps. I po ci poziomice przy paralityku???? - to element statywu czy dodales specjalnie?

 

Ps2. Gucio z ta srubelka to mi sie zdawalo. Nie widze mozliwosci swobodnego krecenia glowica na statywie...

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie o obciazeniowych. Jak rozwiazales blokade osi pionowej? Widze tam taki maly srubelek z boku - czy to to?

 

Pozdrawiam.

 

Ps. I po ci poziomice przy paralityku???? - to element statywu czy dodales specjalnie?

 

Ps2. Gucio z ta srubelka to mi sie zdawalo. Nie widze mozliwosci swobodnego krecenia glowica na statywie...

 

Glowica kreci sie swobodnie, bez najmniejszych problemow, jest mocowana od spodu sruba z oryginalnego montazu, ktora do regulacji sie luzuje (na zdjeciu nr 4 akurat ta sruba jest wykrecona). Moze chodzi Ci o klin o ktory "zapieraja" sie sruby regulacji w osi pionowej? Jezeli tak to nie zostal on jeszcze dodany, trzeba wyfrezowac na niego miejsce, co jak sadze zrobi sie po swietach. Libelki sa dodane po to, ze jezeli na dobrze wypoziomowanym statywie ustawimy os RA na polarna, to przy nastepnym ustawianiu odpada nam ta czynnosc lub potrzebne sa minimalne korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libelki sa dodane po to, ze jezeli na dobrze wypoziomowanym statywie ustawimy os RA na polarna, to przy nastepnym ustawianiu odpada nam ta czynnosc lub potrzebne sa minimalne korekty.

No i jeszcze się dowiedziałem, że poto je dodałem dopiero jakąś godzinę temu z tego postu: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...g85546#msg85546

 

Bo wcześniej to myślałem, że są niezbędne dla bajeru superfachowości.

 

ale dalej niewiem do czego i w jakim przypadku sa niezbędne.

 

co do swobodnego i blokowanego obrotu osi pionowej montażu to nie myślałem żeby były potrzebne, bo to by sztywność zmniejszało albo inne fachową rzecz wyczytaną 5min wcześniej z internetu.

 

ps. pozdrowienia dla Andee'ego MIŁO CI????

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Mc, moglbym tutaj napisac pare niemilych slow ale po co. Wisi mi to i powiewa co piszesz i po co to robisz, tu nie dodam kolo czego mi to lata bo to nieladnie. Poczytaj pare swoich ostatnich i nie tylko postow i sam sie nad soba zastanow. Milo Ci? Bo mnie nie musi byc milo, mam to co piszesz gdzies i w zaden sposob nie wplyniesz na moje dobre skadinad samopoczucie. Dzieki za pozdrowienia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Mc, moglbym tutaj napisac pare niemilych slow ale po co. Wisi mi to i powiewa co piszesz i po co to robisz, tu nie dodam kolo czego mi to lata bo to nieladnie. Poczytaj pare swoich ostatnich i nie tylko postow i sam sie nad soba zastanow. Milo Ci? Bo mnie nie musi byc milo, mam to co piszesz gdzies i w zaden sposob nie wplyniesz na moje dobre skadinad samopoczucie. Dzieki za pozdrowienia  :D

 

No widzisz jak panie AdeeKrak potrafisz ładnie odpowiadać? :rolleyes:

 

jeszcze taka próbka:

 

No i myslisz że coś ci da popisywanie się jakto sam "wyspawałeś" sobie kółko do soligora, którego już nikt nie używa bo wymienia. Poczytaj sobie stare wątki. Podłączanie soligora do statywu geodezyjnego to pieśń przeszłości i wyważanie otwartych drzwi. Ludzie robili to jak jeszcze byłeś astro-embrionem.

 

ps. poszdrowienia dla Andee'ego :Beer: MIŁO CI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz jak panie AdeeKrak potrafisz ładnie odpowiadać? :rolleyes:

 

jeszcze taka próbka:

 

No i myslisz że coś ci da popisywanie się jakto sam "wyspawałeś" sobie kółko do soligora, którego już nikt nie używa bo wymienia. Poczytaj sobie stare wątki. Podłączanie soligora do statywu geodezyjnego to pieśń przeszłości i wyważanie otwartych drzwi. Ludzie robili to jak jeszcze byłeś astro-embrionem.

 

ps. poszdrowienia dla Andee'ego  :Beer: MIŁO CI?

 

Ahahaha... Tak bardzo mi milo. Siedze sobie spokojnie, czytam forum, gra mi fajna muzyczka, a Ty sie biedaku pocisz zeby cos wymyslec i mi dogryzc... Troche za malo w glowce i za duzo nienawiszci. Zeby mi dogryzc trzeba krzty polotu i inteligencji, czego jak widze Tobie albo brakuje albo zaslepia Cie furia. Milej zabawy i rowniez pozdrawiam :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahahaha... Tak bardzo mi milo. Siedze sobie spokojnie, czytam forum, gra mi fajna muzyczka, a Ty sie biedaku pocisz zeby cos wymyslec i mi dogryzc... Troche za malo w glowce i za duzo nienawiszci. Zeby mi dogryzc trzeba krzty polotu i inteligencji, czego jak widze Tobie albo brakuje albo zaslepia Cie furia. Milej zabawy i rowniez pozdrawiam  :brawo:

 

No OOOOOO w końcu zaczynasz "PORZĄDNIE" jak twój mentor JP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OOOOOO w końcu zaczynasz "PORZĄDNIE" jak twój mentor JP.

 

Mentor za ktorym placzesz skrycie juz drugi dzien... Milej zabawy :D

 

Otworz moze nowy watek, nawet tak nedznego wedlug Ciebie tematu nie warto zasmiecac... Przeciez o to walczysz miedzy innymi.

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mentor za ktorym placzesz skrycie juz drugi dzien... Milej zabawy  :D

 

Otworz moze nowy watek, nawet tak nedznego wedlug Ciebie tematu nie warto zasmiecac... Przeciez o to walczysz miedzy innymi.

czemu! To ty na tym forum wprowadziłeś mode rozwalania pierdołami czyichś wątków. Twój wątek ma być inny?

 

odpowiedz mi dlaczego okłamałeś Hansa, mówiąc, że celowo zamontowałeś libelki mimo, że powód na ich jakąkolwiek celowość poznałeś dopiero 2godziny temu z innego forum? czy zawsze kłamiesz żeby lepiej wypaść w czyichś oczach?

 

Czy może żeby leczyć swoje kompleksy? Już niemasz nawet domka gdzieby się schować?

 

Tu http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...g85224#msg85224

napisałeś tak:

"Mam teraz Henkowego Soligora z napedem i pilotem, sadze ze do wizuala taki montaz wystarczyl by z powodzeniem, choc pewien na 100% nie jestem."

 

czy po zamontowaniu libelek będziesz celował w zamontowanie na SOLIGORZE synty 200/1200??? czy "wyspawane" kółko w tym pomoże???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu! To ty na tym forum wprowadziłeś mode rozwalania pierdołami czyichś wątków. Twój wątek ma być inny?

 

odpowiedz mi dlaczego okłamałeś Hansa, mówiąc, że celowo zamontowałeś libelki mimo, że powód na ich jakąkolwiek celowość poznałeś dopiero 2godziny temu z innego forum? czy zawsze kłamiesz żeby lepiej wypaść w czyichś oczach?

 

Czy może żeby leczyć swoje kompleksy? Już niemasz nawet domka gdzieby się schować?

 

Tu http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...g85224#msg85224

napisałeś tak:

"Mam teraz Henkowego Soligora z napedem i pilotem, sadze ze do wizuala taki montaz wystarczyl by z powodzeniem, choc pewien na 100% nie jestem."

 

czy po zamontowaniu libelek będziesz celował w zamontowanie na SOLIGORZE synty 200/1200??? czy "wyspawane" kółko w tym pomoże???

 

 

Widzisz, libelki zamontowalem celowo, natomiast nie musialem odpowiadac na Twoje glupie zaczepki bo wiedzialem do czego dazysz, to po pierwsze. Po drugie to Ty nie miales pojecia po co one wogole sa zamontowane, dobrze ze Wojtek_K wspomnial o tym w temacie bo ja nie mialem zamiaru, nie chcac przedluzac dyskusji z Toba. To co bede robil z montazem to moja sprawa i nie musisz sie o to zbytnio pocic. Rozumie ze spawanie jest jedyna znana Ci mozliwoscia obrobki metalu, stad powtarzasz cos w kolko o spawaniu. Zycze milego spawania, jezeli dazyles do sprowokowania mnie to niestety nie wyszlo i nie wyjdzie :rolleyes:

 

P.S. Czy sprawdziles juz PE swojego montazu, obiecales to zrobic pare miesiecy temu, przy okazji goracej dyskusji na temat wyzszosci SVP nad EQ5 i CG5. Opisalem Ci jak masz do tego podejsc, dalem linki do niezbednego oprogramowania i pomoglem odnalezc niezbedny "button" w ktory trzeba bylo kliknac myszka. Mam nadzieje ze wrocisz jeszcze do tego tematu i zainteresowani, tak jak na przyklad ja i jak sadze wiele innych osob z checia poznaja wyniki tego testu.

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chore...

 

Rejestrując się na forum miałem nadzieję, że czegoś się nauczę... że poznam ciekawych ludzi... Nie spodziewałem się takiej porcji nienawiści i złości...

 

Wiem, że mało kogo będzie to interesować ale ja nie chcę brać udziału w takim życiu "astro-braci"...

 

Od lat uwielbiam patrzeć w niebo... I to, co tam widzę, uczy mnie pokory...

 

Jurek

 

P.S. Nawet nie umiem skasować swojego konta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, libelki zamontowalem celowo, natomiast nie musialem odpowiadac na Twoje glupie zaczepki bo wiedzialem do czego dazysz, to po pierwsze. Po drugie to Ty nie miales pojecia po co one wogole sa zamontowane, dobrze ze Wojtek_K wspomnial o tym w temacie bo ja nie mialem zamiaru, nie chcac przedluzac dyskusji z Toba. To co bede robil z montazem to moja sprawa i nie musisz sie o to zbytnio pocic. Rozumie ze spawanie jest jedyna znana Ci mozliwoscia obrobki metalu, stad powtarzasz cos w kolko o spawaniu. Zycze milego spawania, jezeli dazyles do sprowokowania mnie to niestety nie wyszlo i nie wyjdzie  :rolleyes:

 

P.S. Czy sprawdziles juz PE swojego montazu, obiecales to zrobic pare miesiecy temu, przy okazji goracej dyskusji na temat wyzszosci SVP nad EQ5 i CG5. Opisalem Ci jak masz do tego podejsc, dalem linki do niezbednego oprogramowania i pomoglem odnalezc niezbedny "button" w ktory trzeba bylo kliknac myszka. Mam nadzieje ze wrocisz jeszcze do tego tematu i zainteresowani, tak jak na przyklad ja i jak sadze wiele innych osob z checia poznaja wyniki tego testu.

 

Serdecznie pozdrawiam

 

niewiem poco wogóle tak dużo piszesz. przecież wiadomo że cokolwiek napiszesz to kłamstwa, bzdury i pomówienia, bo jesteś cham, trep, swołocz i woda na młyn odwetowców.

 

pozdrowienia i powodzenia w zakładaniu na soligora synty 200/1200 z dwoma Apo szukaczami.

 

ps. reszcie, która to czyta polecam przeczytać tą paszkwilowatą częsć wątku i podstawić za McArti-Andee a za Andee-Janusz_P. zobaczycie, że niebyło by róznicy i wszystko by pasowało. Taka mała symulacja chamstwa, bezsensownego wpieprzania w nie swoje sprawy z elementami wywlekania starych spraw i wiedzy o kimś oraz dawnych koleżeńskich relacjach przedstawianych jako dowody na czyjąś głupote.

 

ps2. Dziękuję Andee za bezwiedne zeszmacenie własnego wątku i pokazanie jak jesteś. Nawet nieśmiem przypuszczać że sam się do tego przyznasz.

 

pozdrowionka. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem poco wogóle tak dużo piszesz. przecież wiadomo że cokolwiek napiszesz to kłamstwa, bzdury i pomówienia, bo jesteś cham, trep, swołocz i woda na młyn odwetowców.

 

pozdrowienia i powodzenia w zakładaniu na soligora synty 200/1200 z dwoma Apo szukaczami.

 

ps. reszcie, która to czyta polecam przeczytać tą paszkwilowatą częsć wątku i podstawić za McArti-Andee a za Andee-Janusz_P. zobaczycie, że niebyło by róznicy i wszystko by pasowało. Taka mała symulacja chamstwa, bezsensownego wpieprzania w nie swoje sprawy z elementami wywlekania starych spraw i wiedzy o kimś oraz dawnych koleżeńskich relacjach przedstawianych jako dowody na czyjąś głupote.

 

ps2. Dziękuję Andee za bezwiedne zeszmacenie własnego wątku i pokazanie jak  jesteś. Nawet nieśmiem przypuszczać że sam się do tego przyznasz.

 

pozdrowionka. :Beer:

 

Wesolych Swiat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.