Skocz do zawartości

Sterowanie setupem przez internet - jak to działa?


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wiem że u niektórych moje pytanie wywoła uśmiech politowania, ale wolę zapytać niż popełniać błędy. 

Co jest potrzebne do sterowania setupem przez internet i jak to się odbywa? 

Rozumiem że setup musi mieć jakiś modem z kartą sim? Rozumiem że ten modem posiada swój własny IP adres i wtedy z drugiego komputera za pomocą TeamViewer lub innego VNC wbijam adres IP modemu i się normalnie łączę? A gdzie ustawia się hasło np? A czy jest gwarancja że ten adres IP będzie stały? 

Może mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku co i jak? 

Dodam że setupem steruje Raspberry i na pokładzie jest astroberry ale to chyba nieistotne, bo pewnie logika wszędzie taka sama czy to windows czy Raspberry. 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • isset zmienił(a) tytuł na Sterowanie setupem przez internet - jak to działa?

Wszystko rozchodzi się o to w jaki sposób dotrzesz do Astroberry. Obecnie pewnie masz kompa w tej samej sieci co RPi i łączysz się przez np. VNC wpisując lokalny adres IP malinki. W rozwiązaniu zdalnym musisz mieć albo stały adres zewnętrzny (to jest raczej trudne do posiadania no i kosztowne bo operatorzy sobie za to liczą), albo mieć soft który umożliwia odpalenie zdalnego pulpitu bez względu na zmienne IP. Nie wiem jak VNC ale TeamViewer odpalony na malinie non stop wystarczy.  Musisz znać tylko ID żeby podłączyć się z każdego miejsca na świecie. Są jeszcze VPNy, czyli zrobienie takiej ala lokalnej sieci z urządzeniami które są daleko od nas.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, beny napisał:

Obecnie pewnie masz kompa w tej samej sieci co RPi i łączysz się przez np. VNC wpisując lokalny adres IP malinki

Tak, w tej chwili tak właśnie się łączę. 

Myślałem że te modemy mają swoje własne stałe adresy IP tak jak numer telefonu przypisany do karty sim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, isset napisał:

Myślałem że te modemy mają swoje własne stałe adresy IP tak jak numer telefonu przypisany do karty sim. 

 

Nie nie , to tak nie działa. W większości przypadków adres IP który dostaje Twój modem od strony usługodawcy jest zmienny więc nie będziesz wiedział jak się zmieni i nie będziesz mógł się dostać z zewnątrz. Myślę że rozwiązanie TeamViewer/RealVNC jest najprostsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taka metodę sterowania wszystkim co w domu daje się sterować lub podglądać - jeden stale włączony komputer z Team Viewerem a dalej to juz przeglądarką po wewnętrznym IP w mojej sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, isset napisał:

A jaki modem polecicie do tego? Ktoś ma sprawdzony i małych rozmiarów? Najlepiej zasilany z usb. 

Pytanie czy sprzęt będzie w zasięgu Twojej domowej sieci WiFi. Bo jak tak, to na malince będziesz miał dostęp do internetu a to już wystarczy żeby się podpiąć z zewnątrz. Chyba że sprzęt będzie gdzieś z zdala to już wtedy musisz mieć jakieś źródło internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam przy setupie mały router wifi, ktory stawia mi wifi do którego łączy się malina i laptop i wszystko śmiga elegancko. 

Natomiast jak foce u teściów to setup jest dość daleko od domu do tego za stodołą i wifi nie wystarczy. Muszę siedzieć w samochodzie co jest mało wygodne. Więc pomyślałem że trzeba cos z tym zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.