Skocz do zawartości

Co może uchronić wzrok ??


kamil-ns

Rekomendowane odpowiedzi

Na jednej stronie pisało :

"Uwaga : Oglądanie Słońca jest niebezpieczne

Brak odpowiedniego zabezpieczenia oczu moze spowodować trzwałe uszkodzenie wzroku po najkrótszym nawet spojrzeniu na tracze Słońca przez lorntetkę czy teleskop. Flirtry okularowe, dołączane do teleskopów mogą być niewystarczające."

Czy flirt słoneczny zapobiega temu ?? A jeśli nie to co robią te filtry ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednej stronie pisało :

"Uwaga : Oglądanie Słońca jest niebezpieczne

Brak odpowiedniego zabezpieczenia oczu moze spowodować trzwałe uszkodzenie wzroku po najkrótszym nawet spojrzeniu na tracze Słońca przez lorntetkę czy teleskop. Flirtry okularowe, dołączane do teleskopów mogą być niewystarczające."

Czy flirt słoneczny zapobiega temu ?? A jeśli nie to co robią te filtry ??

Filtry okularowe są umieszczone w pobliżu ogniska obiektywu. Zwykle powoduje to ich znaczne nagrzewanie, przecież filtr słoneczny pochłania prawie całą energię padającego promieniowania. W ognisku filtr rozgrzewa się punktowo co może doprowadzić do jego pęknięcia. Pęknięcie filtru okularowego podczas obserwacji wizualnej grozi uszkodzeniem wzroku!

Filtry obiektywowe (zwykle foliowe, ze względu na koszty) pochłaniają padające światło całą powierzchnią, nie nagrzewają się prawie wcale. Przy samodzielnym wykonaniu oprawy filtra należy z należytą uwagą podejść do pewności umocowania folii do oprawy. Kiedyś zrobiłem "elegancki" filtr przyklejając od czoła folię do oprawy ze sztucznego tworzywa. :Boink:

Klej okazał się słabo przyczepny do folii. Podczas obserwacji słonecznych koło południa, kiedy zająłem się wymianą okularu, spojrzałem na filtr i... właśnie wiatr powiał, 90% obwodu filtra odkleiło sie od oprawy przez co folia wdzięcznie powiewała na wietrze! Dobrze że wtedy nie zaglądałem w okular!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry okularowe są umieszczone w pobliżu ogniska obiektywu. Zwykle powoduje to ich znaczne nagrzewanie, przecież filtr słoneczny pochłania prawie całą energię padającego promieniowania. W ognisku filtr rozgrzewa się punktowo co może doprowadzić do jego pęknięcia. Pęknięcie filtru okularowego podczas obserwacji wizualnej grozi uszkodzeniem wzroku!

Filtry obiektywowe (zwykle foliowe, ze względu na koszty) pochłaniają padające światło całą powierzchnią, nie nagrzewają się prawie wcale. Przy samodzielnym wykonaniu oprawy filtra należy z należytą uwagą podejść do pewności umocowania folii do oprawy. Kiedyś zrobiłem "elegancki" filtr przyklejając od czoła folię do oprawy ze sztucznego tworzywa.  :Boink:

Klej okazał się słabo przyczepny do folii. Podczas obserwacji słonecznych koło południa, kiedy zająłem się wymianą okularu, spojrzałem na filtr i... właśnie wiatr powiał, 90% obwodu filtra odkleiło sie od oprawy przez co folia wdzięcznie powiewała na wietrze! Dobrze że wtedy nie zaglądałem w okular!!!!!

 

Czyli ochrania ??

Na poczatku pytam się bo jak co no to lepiej w astrokraku wydać 10zł na flirt niż zyć niewidomym.

A co robią te flirtry (np.planetarne,mgławicowe,kometalne,księżycowe) ??? to też pytanie bo jak mam jeszcze kupować to min 100zł

Edytowane przez kamil-ns
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa, działa - tylko oprawę filtra musisz wykonac sam, ewentualnie możesz skorzystać z gotowej oferty np.  http://www.astrojawil.pl/filtr.htm

'

No i chyba skorzystam ...

 

Ale dodam to :

A co robią te flirtry (np.planetarne,mgławicowe,kometalne,księżycowe) ??? to też pytanie bo jak mam jeszcze kupować to min 100zł

Edytowane przez kamil-ns
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'A co robią te flirtry (np.planetarne,mgławicowe,kometalne,księżycowe) ???

Filtry planetarne, mgławicowe i kometarne służa do zwiększania kontrastu tych obiektów. Na tomiast filtr księżycowy ma takie samo zadanie jak okularowy filtr słoneczny, czyli przygaszenie Księżyca, aby nie raził wzroku. W tym przypadku oczywiście nie grozi pęknięcie filtra na skutek nagrzania.

Jeżeli znasz angielski, to dużo podstawowych rzeczy o różnych filtrach dowiesz się stąd: http://www.lumicon.com/filters.htm A jak nie, to poszukaj na Forum, było o tym sporo wątków :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można samemu bardzo łatwo oprawić folię, wystarczy trochę czasu i pomysł, np tak:

 

baaderki.jpg

 

Do tej pory nie mogę wyjść z podziwu że ta folia mi się tak równo przykleiła B)

Ważne tylko żeby taki samorobny filtr był solidnie zrobiony i zapewniał pełne bezpieczeńśtwo.

 

pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.