Skocz do zawartości
  • 0

Stellarium przez pulpit zdalny Win10


ufobb

Pytanie

Witam.

Zastanawiam się, czy jest jakieś rozwiązanie do sterowania teleskopem przy pomocy Stellarium ale w troche inny sposób. 

na setupie wisi minPC Gigabyte do którego wpięte są: Heq5 przez BT lub kabelek USB <-> RJ45 , Canon 600D przez USB, kamera guidująca przez USB, ten zaś zasilany jest z Astrolinka mini razem z grzałkami. Do miniPC łącze się przez pulpit zdalny po WiFi. 

Na miniPC zainstalowany jest cały soft do akwizycji, wszystko działa wyśmienicie. Problem pojawia się w momencie odpalenia na nim Stellarium - miniPC zaczyna straszliwie mulić przez co obsługa staje się uciążliwa. Kombinuję nad tym czy samo Stellarium można zainstalować na laptopie przez którego łączę się na pulpit zdalny i w jakiś sposób skomunikować się z miniPC a ten z Heq5. Mam nadzieję, że jakoś mocno tego nie zakręciłem tłumacząc cały proceder :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

 

6 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Może spróbuj innego softu do pracy zdalnej? TightVNC np?

 

M.

Hmm, o ile dobrze rozumie to soft do zdalnej pracy tu nie wpływa na problem. Chodzi mi raczej o to czy jest w ogóle możliwe skonfigurowanie w taki sposób Stellarium żeby sterowało montażem nie z miniPC a z laptopa przez którego się łącze do miniPC. (chcę uniknąć instalacji i uruchamiania Stellarium na miniPC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety u mnie nie chce działać. Nie wiem dlaczego...

 

Ale w międzyczasie odkryłem, że da się podglądać Stellarium przez TightVNC -

wystarczy wyłączyć tryb pełnoekranowy, czyli wcisnąć F11.

 

Żeby nie było zbyt pięknie - początkowo chodziło bardzo sprawni, później zaczął

się straszliwo lag uniemożliwiający jakąkolwiek pracę. I to w obie strony - ruch myszką

jest przesyłany z dużym opóźnieniem, obraz z powrotem również.

Może sprawdzicie na szybszym sprzęcie, u mnie klient to słaby noebook...

 

Update.

Żeby Stellarium działa w miarę sprawnie (zdalnie) trzeba powyłączać wszelkie ficzery graficzne

plus ograniczyć ilość gwiazd. Wtedy daje się używać. Choć niestety mój netbook jest cieniutki

i Stellarium daje radę wyświetlać 6-8 klatek / s i niestety czasami się zawali.

 

Muszę spróbować jakiś mocniejszy, mały PC wymyślić...

 

UPDATE 2 :)

 

Stellarium odpalone na PCsticku WIN10 32bit, 2GB RAM i podglądane przez TightVNC działa najnormalniej w świecie.

Po prostu, bez żadnych kombinacji. Oczywiście ze względu na niską wydajność komputerka warto ograniczyć

ilość wyświetlanych gwiazd.

 

M.

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.03.2022 o 14:50, Miesilmannimea napisał:

Niestety u mnie nie chce działać. Nie wiem dlaczego...

 

Ale w międzyczasie odkryłem, że da się podglądać Stellarium przez TightVNC -

wystarczy wyłączyć tryb pełnoekranowy, czyli wcisnąć F11.

 

Żeby nie było zbyt pięknie - początkowo chodziło bardzo sprawni, później zaczął

się straszliwo lag uniemożliwiający jakąkolwiek pracę. I to w obie strony - ruch myszką

jest przesyłany z dużym opóźnieniem, obraz z powrotem również.

Może sprawdzicie na szybszym sprzęcie, u mnie klient to słaby noebook...

 

Update.

Żeby Stellarium działa w miarę sprawnie (zdalnie) trzeba powyłączać wszelkie ficzery graficzne

plus ograniczyć ilość gwiazd. Wtedy daje się używać. Choć niestety mój netbook jest cieniutki

i Stellarium daje radę wyświetlać 6-8 klatek / s i niestety czasami się zawali.

 

Muszę spróbować jakiś mocniejszy, mały PC wymyślić...

 

UPDATE 2 :)

 

Stellarium odpalone na PCsticku WIN10 32bit, 2GB RAM i podglądane przez TightVNC działa najnormalniej w świecie.

Po prostu, bez żadnych kombinacji. Oczywiście ze względu na niską wydajność komputerka warto ograniczyć

ilość wyświetlanych gwiazd.

 

M.

Wlasnie zorientowalem sie, ze Stellarium uruchamione w pelnym ekranie przy pomocy zdalnego pulpitu zdaje sie "zaslaniac" inne aplikacje razem z pulpitem a nawet samego siebie (?). Po zrzuceniu go z pelnego ekranu klawiszem F11 wszystko dziala normalnie.

Edytowane przez ufobb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.