Jump to content

Patryk Sokol

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  170
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

368 Good

About Patryk Sokol

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa/Nysa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Po co Wam milimetry w tor optyczny dodawać lustrzance? https://www.astroshop.pl/off-axis-guider/ts-optics-off-axis-guider-kompatybilny-z-canon-eos/p,16870 Koledze się sprawdza.
 2. Czy ustawianie na polarną w SharpCapie Pro działa z grubsza tak jak w Polemasterze?

   

  Bo obecnie jestem po pierwszym ustawieniu montażu SharpCapem (na co dzień nie mam takich luksusów jak widok na polarną) i jestem totalnie zachwycony.

  Na tyle, że PoleMaster wylatuje z mojej listy zakupowej, jeśli to fktycznie podobne metody.

  1. Show previous comments  1 more
  2. Adam87

   Adam87

   To jest to samo albo i lepsze, bo możesz sobie zapiąć jaki chcesz obiektyw dla zwiększenia dokładności

  3. MateuszW

   MateuszW

   Sharpcap jest nawet lepszy, bo ma mniej kroków oraz działa na każdej kamerze / optyce. Polemaster nie ma sensu, lepiej kupić jakąś tanią kamerkę na jego miejsce lub po prostu używać guidera jeśli posiadamy.

  4. licho52

   licho52

   NINA 3-point polar alignment i po temacie.

 3. No, filtr LP wstawiony przed koło filtrowe i w efekcie wszystkie klatki z LRGB będą robione z odjętym tym co filtr LP filtruje. Ale chciałbym wiedzieć czy ktoś testował - wiesz w naszym kraju każda noc to na wagę złota, nie chcę zmarnować
 4. Hej Więc sprawa wygląda tak, że w końcu dorobiłem się setupu mono z filtrami. Póki co jedynie mam filtry LRGB, SHO muszą chwilkę poczekać. I ogólnie wszystko mi się podoba i pracuje się z tym wielokrotnie lepiej niż DSLRem, ale przy moim, balkonowym niebie w 30s mam już histogram około połowy. Na DSLRze minuta naświetlania była jeszcze jak najbardziej OK (histogram koło 1/4). I teraz tak - przy DSLR używałem filtra SVBony Moon, co powodowało, że aż takie syfu mi LP nie robiło. I teraz pojawia się pytanie - co się robi przy mono? Oc
 5. Jest pogoda, jest nowa mono kamera, jest świeżo przerobiony teleskop,mam nawet czas, a tymczasem o tej porze roku z mojego balkonu widać to:
  obraz.thumb.png.3eddd1445e0f803388f43da4c007d70a.png

  Czyli pustynia...

  1. suchyy

   suchyy

   Ja wiem, czy pustynia? :icon_rolleyes:

    

   E-SE_DS.jpg.6995e06201d49229f2ad305858562195.jpg

    

   ... już powyżej 45° (nad Delfinem) nic nie widzisz z balkonu? Jeśli nie zgrane karty w postaci DS-ów, to może sztuczne satelity, a jest tu co obserwować i dokumentować, jeszcze z dobrym sprzętem:

    

   E-SE_satelity.jpg.a89dabd31f164228ab716bbab2443e87.jpg

    

   ... poczytaj moje tematy i zajrzyj na stronę Ralfa Vanderbegh'a

    

   Pozdrawiam: Jurek

  2. Patryk Sokol

   Patryk Sokol

   Niestety, wszystko powyżej 40st. wycina mi daszek nad balkonem...

   I nie - nie mogę go zdemontować, to kawał żelbetu

 6. Dobre pytanie, nie pamiętam Po prostu miałem ten sam problem i jakiś czas jechałem na becie 4.0 żeby go rozwiązać.
 7. Wersja 4.0 rozwiązuje problem.
 8. Masz tilt w ukladzie, dlatego po ostrzeniu środek jest ok, a lewa i prawa strona są za i przed focusem (zobacz sam jak przy ostrzeniu ksztalt gwiazd idzie falą przez obraz, w pobliżu pubjth ostrości powinna przechodzić fala elongacji gwiazd). Walczę z bardzo podobnym ukladem i sam dziś korygowałem focuser w tym samym celu (metalowa podkladka po podstawę wyciągu). Ale zanim zaczniesz tak grzebać to spróbuj tak podkręcić lustro wtórne, aby podsunąć obraz w stronę gwiazd wydłużonych w wkierunku centrum. Przy tak drobnej nierówności może to pomóc. A i zobacz, co ja zr
 9. W końcu <3 

  Koniec szarpania sie z DSLRem i matrycą Beyera <3

   

  IMG_20210712_194459.jpg

  1. Tuvoc

   Tuvoc

   Gratki! A co to ja widzę na ścianie :D Rewelacja!

  2. count.neverest

   count.neverest

   A jakie są problemy z maską B?

  3. Patryk Sokol

   Patryk Sokol

   Maska Bayera zżera sporo światła, bo każdy piksel widzi tylko coś koło trzeciej części pasma widzialnego.

   A tak luminację, robię bez takich dziwnych strat.

   Dorzuć do tego artefakty debayeryzacji, zmniejszanie rozdzielczości chrominacji i w efekcie chcę mono, od tak dawna, jak obrobiłem pierwszy materiał LRGB :)

    

 10. Ja zawsze uważam, że tego kto robi
 11. Nie znam się na modelarstwie innym jak lotnicze. Ale podejrzewam, że też sięgłównią chcą bawić No, ale nie przeszkadza Ci to narzekać, że ludzie publikują za dużo, bo nie spełniają ich pracę Twoich subiektywnych kryteriów
 12. Nie no to się zgadza. Ale to wciąż jest zasadniczo to samo - celem jest zrobienie satysfakcjonującego obrazu. Dlatego porównanie modelarstwa wyczynowego jest nietrafione, tam nie jest celem fun z latania, tylko być lepszym od innych - to jest fundamentalna różnica w mindsecie.
 13. Absolutnie jest to prawda. Więcej czasu na planowaniu, więcej czasu na zbieraniu materiału i więcej czasu na obróbce. Absolutnie jest to różnica ilościowa. Żadnymi umiejętnościami nie przeskoczysz ilości materiału w tej zabawie.
 14. Nie dla każdej kategorii, niektóre są oblegane bardziej niż kiedykolwiek, niektóre sobie umierają, a w innych trwa stagnacja. Wyczyn to nie jest to samo, co astrofotografia "na poziomie". Między prostą fotką, a czymś co jest imponujące jest różnica w poświęconych godzinach i warsztacie, to jest różnica ilościowa, a nie jakościowa. Z kolei modelarstwo wyczynowe, wiąże się z lataniem konkretnymi modelami, lataniem pod regulamin i rywalizacją. Efekt jest taki, że np. dla mnie rywalizacja zabiera całą radość z latania, bo nie mogę się cieszyć tym, że modelem mi się świ
 15. Ech, to już drugie forum, gdzie widzę takie posty... W modelarstwie było to samo - popularyzacja techniki, spowodowała wysyp latających dronami i zrzędzenie tych "prawdziwych" i "tró" modelarzy jak to kiedyś było prawdziwe modelarstwo. I z perspektywy kogoś kto siedzi w modelarstwie dzieścia lat - rzygam tym podejściem. Cieszmy się, że ludzie robią coś ciekawego, latają, bawią się i mają nowe przeżycia. Ludzie publikują, bo ludzi to cieszy. Sam nie zrobiłem jednej pracy, która była "wartościowa" pod względem technicznym, czy merytorycznym, a publikowałem. I nie dość,
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.