Skocz do zawartości

Celestron X-Cel LX 3x 1,25"


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

      Wczoraj kupiłem, w sklepie Teleskopy.pl, soczewkę Barlowa Celestron X-Cel LX 3x 1,25" i dokupiłem również zasilacz do montażu. Stary działa, ale chciałem go wymienić na nowy. Do rzeczy, kupiłem tego Barlowa ponieważ posiadam Meade S5000  TeleXtender 5x, który daje w VX8 ogniskową 4500. Czasami to trochę za dużo, więc dokupiłem 3x. Na chwilę obecną, nie jestem w stanie stwierdzić, jak dobre ma szkła ten X-Cel LX 3x i jakie będą obrazy. Natomiast mogę stwierdzić, po zbadaniu organoleptycznie, że soczewka jest wykonana bardzo dobrze, estetycznie. Jest lekka, w środku dobrze wyczerniona. Można ją w łatwy sposób rozkręcić. Co mnie bardzo zaskoczyło na plus, to to, że te pomarańczowe pierścienie są metalowe. Np. okular Vixen SLV ma podobny czerwony pierścień, ale jest to czarne tworzywo, tylko polakierowane na czerwono. Ten element gumowy, to w rzeczywistości metalowy pierścień, na który jest nałożona ta guma antypoślizgowa. Jeżeli chodzi o samo wykonanie i wygląd tej soczewki, to jestem zadowolony z zakupu. Oczywiście najważniejsze jeszcze nie zostało sprawdzone, czyli jakość optyki. Gdy tylko to zrobię, napiszę w tym wątku.

Dodałem jeszcze filmik z unboxing paczki od Teleskopy.pl, z krótką prezentacją tej soczewki oraz fotkę z opisem. Filmik nagrany kamerką Panasonic HC-V550, ze statywu Velbon Sherpa 200R.

 

 

Celestron X-Cel LX 3x 1,25.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

     Dzisiaj w nocy miałem okazję sprawdzić jakie obrazy przepuszcza to szkło. Obserwowałem Saturna z użyciem okularu Vixena SLV 10 mm i obrazy były bardzo dobre. Również nagrałem kilka avików i nagrania też dobre. Nie dostrzegłem jakiś wad w optyce, które wpływałaby niekorzystnie na obraz. Oczywiście to tylko subiektywne obserwacje, ale skoro obraz dobry to nie ma się co czepiać. Więc uważam zakup tego Barlowa za udany. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po dzisiejszej sesji jestem zachwycony tą soczewką. Pomijając fakt, że warunki dzisiaj były bardzo dobre, to wygląda na to, że ten Barlow lepiej współgra z moją kamerką. Do tej pory skupiałem się wyłącznie na Meade S5000 TeleXtender 5x, a okazuje się, że z tą soczewką uzyskuję lepsze nagrania. Nagrałem 80 avików z Jowiszem i każdy jest bardzo dobrej jakości. Wiem to, ponieważ każdego stackowałem, kiedy nagrywał się kolejny. Nie tylko po to, żeby sprawdzić, czy ostrość jest dobra, ale również jako dodatkowa atrakcja, żeby wiedzieć, jaki mam materiał. Materiał jest na tyle dobry, że nawet Drizzle 1,5x wygląda bardzo dobrze. W takim razie powinna być fajna animacja z 1,5 godz. życia Jowisza.

Prawdopodobnie Meade S5000 TeleXtender 5x, teraz będzie odpoczywać, gdyż do nagrywania korzystać będę z X-Cel LX 3x. Oczywiście Meade 5x nie przekreślam. Uzyskuję nim, w obserwacjach, powiększenie 450x z okularem SLV 10 a z SLV 15 300x i obrazy są bardzo dobre. Więc Meade 5x do wizuala a do nagrywania X-Cel LX 3x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po dłuższym używaniu tej soczewki jedna rzecz była do wymiany. Śrubka dociskowa ma za małą średnicę łba (6 mm) i jest problem z prawidłowym dokręcaniem. Kilka razy miałem wrażenie, że już docisnąłem okular w soczewce, tą śrubką, to zaraz okular się wysuwał z soczewki, ale nie wypadł, gdyż go przytrzymałem. Nie chciałem więcej ryzykować, że coś wypadnie z soczewki na podłogę, to wymieniłem tę śrubkę na śrubkę ze stopki do mocowania szukacza. Jej średnica łba wynosi 13 mm. Od razu podniósł się komfort dokręcania i rzeczywiście teraz dociśnięcie przedmiotu w soczewce jest prawidłowe.

 

1.png

2.png

3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.