Skocz do zawartości

montaż alt-az 15kg GoTo iOptron MiniTower II


poldip

Rekomendowane odpowiedzi

Na sprzedaż wystawiam montaż azymutalny iOptron MiniTower II z GoTo.

Nie jest to montażyk do kilku kilogramów, ale solidna "mini wieża" o nominalnej nośności 15kg i stalowym statywie 1.5''. Głowica ma wbudowany GPS co bardzo pomaga przy alignowaniu.

Osobiście wieszałem na tym refraktory w rozmiarach od 70 do 120, maka127, oraz mojego SCT8 (montaż nawet sie nie spocił :) )

Dokładną specyfikację montażu oraz ewentualnie manual można zobaczyć tu: https://www.ioptron.com/product-p/8300-2g.htm

Montaż jest u mnie od ponad siedmiu lat. Nie jestem pierwszym właścicielem. Pamietam że kupiłem go na forum z myślą o zaćmieniu z marca 2015r, przy czym spisał się fantastycznie, gdyż miałem wtedy podwieszone dwie rurki, jedna robiła zdjęcia a przez drugą obserwowałem zjawisko własnoocznie. 

Niestety poprzedni właściciel dbał o niego średnio, stąd montaż oraz statyw noszą ślady używania. Jest tu i ówdzie zadrapany, nogi statywu mają niewielkie wgniotki od zbyt mocnego zaciskania. Ja używałem go mniej więcej trzy-cztery razy do roku, nigdy w zimie.

Jest to montaż stosunkowo wrażliwy na wypoziomowanie i bardzo mało wrażliwy na ustawienie na północ. Innymi słowy aby mieć dobre prowadzenie trzeba sie przyłożyć do poziomowania. Lecz jak już się to zrobi (poprzez trzy dedykowane śruby w podstawie) wtedy prowadzi bardzo dobrze (np Jowisz w SCT8 mam w okularze po zalignowaniu na jeden punkt przez kilka godzin bez poprawki).

Mechanicznie wszystko działa dobrze, nic nie jest pęknięte czy połamane. Pilot sprawny. Jest niewielki luz na osiach ale można go opanować oraz gdyby ktoś chciał, to zapewne można montaż rozkręcić i luz skasować. Ja nigdy niczego w nim nie rozkręcałem bo nie czułem takiej potrzeby aby go regulować.

Montaż ma do pobrania sterowniki ASCOM, zatem jak najbardziej można nim sterować z komputera, w tym poprzez np Stellarium. 

 

W komplecie to co dała fabryka: głowica, stalowy statyw 1.5'', rozpórka statywu, pilot GoToNova, zasilacz sieciowy 12V, kabel USB, kabel do zapalniczki, uchwyt do drugiego teleskopu, przeciwwaga (4.5kg), walizka do transportu głowicy.

Cena 2750zł. 

Teoretycznie wysyłka jest możliwa. Z uwagi na rozmiar i ciężar preferowałbym odbiór osobisty w Warszawie.

 

 

 

 

 

P1090972.JPG

P1090974.JPG

P1090968.JPG

P1090970.JPG

P1120167.JPG

P1120296.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualne.

2490zł +kw.

 

Świetnie sprawdza się wszędzie tam gdzie jest mało miejsca lub mało czasu na rozstawienie.

Poniżej sesja słoneczna z balkonu sprzed kilku lat.

 

 

 

 

 

 

P1060135.JPG

Edytowane przez poldip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.