Skocz do zawartości

Średnica tubusa


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy istnieje jakiś gotowy wzór na obliczanie średnicy tubusa do danego lustra? Mam zamiar zbudowac "niutona" 250/1800. Jaką srednicę musi mieć tubus takiego teleskopu?

 

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jest tak:

 

1. Im mniejsza srednica (blizej srednicy lustra) tym:

 

a) potencjalnie ognisko blizej osi optycznej teleskopu -> mniejsze lusterko wtorne lub mniejsze winetowanie z okularami o duzym polu

 

B) pojawia sie potencjalne winetowanie przez aperture tubusa

 

c) silniejsze prady termiczne z chlodzacego sie zwierciadla glownego

 

Rura fi 300mm powinna byc ok, ale - bedzie ciezko. Nie zastanawiasz sie nad otwartym tubusem w stylu kratownicy?

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Myślałem o kratownicy, tylko że koło domu mam jedną upierdliwą latarnię, słyszałem że tubus w takim przypadku będzie lepszy. No i lustro łatwiej chronić przed kurzem.

Robiłem kilka zdjęć zimą , niektóre dosyć długo naświetlałem i na nich światło z latarni sodowych dominowało. Mam nadzieję ,że zamocowanie diafragm odetnie choć częsć światła.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pomyśl o obrotowym, skośnym zakończeniu tuby i zasłaniaj lecące do niej światło pobliskiej latarni aby nie padało do wnętrza tubusa 8)

Rura 300mm jak najbardziej wystarczy do lustra 250mm byle by była dobrze wyczerniona, nie zapomnij o odpowiedniej wentylacji lustra w oprawie ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurkę do Kastorka mi trza ;) Udało mi się załatwić rurę 200mm na tubus ino klient coś pomieszał, zamienił wymiar wewnętrzny z zewnętrznym no i zostało mi do dyspozycji 190mm. Porażka .....

 

Aha jeszcze jedno, z jakiego materiału są te tubusy, czy są wykańczane no i ile taka przyjemność kosztuje (pi razy drzwi)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego najlepiej wykonać tubus? Bo wydaje mi się że aluminium będzie najlepsze ze wzgledu na szybkie chłodzenie zimą. Rozpatruję też inny metal a w ostateczności jakieś tworzywo.

 

pozdrawiam

MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Seryjne, popularne teleskopy wychodzą z tubami z wysokoodarowego PCV po trzetoczeniu na dokładny walec i pocienieniu ich ciśnieniowych ścianek na potrzeby astronomii ;D

Wyższej klasy teleskopy jak Maksutowy czy R.C. robimy z rur kompozytowych wykonywanych na zamówienie ale to ponad 4 krotna różnica cenowa ;)

Rury aluminiowe są też stosowane na obudowy Maksutowów ale to też drogi materiał i ciężko dostępny przy takich średnicach :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dać do pomalowania do lakierni proszkowej, z zastrzezeniem że ma to być czarny MAT. Nie zawsze jednak są to wykonać, gdy rura jest o małej srednicy a dosyć długa to mają problemyz wprowadzeniem tam urzadzenia rozpylającego proszek. Nie wiem czy można tak czernić tworzywa, lakier proszkowy utrwala się w wysokiej temperaturze.

Ja jedną rurę pomalowałem "ftalomatem" i dało to całkiem dobry efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Malowanie proszkowe to proces przy 200 C i tworzywa sztuczne oraz część kompozytów odpadają w przedbiegach :'(

Ftalomat to dobre amatorskie rozwiązanie na ich wyczernienie od środka ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaszczurku

myślę że mógłbyś tą sprawę także zkonsultować z Januszem Wilandem, przypuszczam iż w zależności od typu lustra, sfera-parabola, sprawa średnicy tubusa może być różna. Przykładowo lustra fi 170 mm są na granicy sfery i paraboli i chyba nie dają dobrych obrazów, lepiej mieć 150 lub 200> mm lustro. Tu jednoznacznie może się wypowiedzieć tylko osoba, która lustra wykonuje i robi tubusy.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.