Skocz do zawartości

Problemy z prowadzeniem montażu


abo

Rekomendowane odpowiedzi

Poproszę o pomoc w dwóch kwestiach :) nie znalazłem w internetach choć szukałem, ale nawet nie wiadomo jak to opisać w wyszukiwarce.

 

Mój zestaw to AZEQ6, NINA, EQMOD/GS, PHD2, ZWO Miniguider + ASI120MM

Teleskop jakby nie ma związku ;) RC8 + ASI2600

 

1. Co jest przyczyną takiego prowadzenia montażu w pętelki? Guiding? RA? DEC? Coś źle ustawiam?

Cropik jednej klatki o co chodzi, w załączniku fits.

 

Edit: Problem spadł z ważności, pewnie go rozwiążę. Niestety drugi to dla mnie zagadka. ;)

Po przemyśleniach: problem leży w DEC, błąd w poziomej osi zdjęcia (oś RA), ziarnista zmiana prędkości DEC.

I teraz czy to problem mechaniczny na co wskazywałaby duża powtarzalność czy jest możliwe że tak powtarzalnie reagują jakieś ustawienia guidingu?

 

image.png.6f07d4c3b23da2390f4150ea3e81f21d.png

 

2. To trudno mi opisać. Po złożeniu i uruchomieniu zestawu montaż jest "głupi".

Czytam dane z GPS i próbuję zsynchronizować montaż z jakąś gwiazdą. Czy był zaparkowany czy nie obraca się w dziwne kierunki, szuka gwiazd w przypadkowych miejscach, np. pod horyzontem jakby miał źle podany czas albo pozycję GPS. Np. obraca się w pozycję "do góry nogami" waląc kamerą w słup. Próbowałem też rozłączyć sprzęgła, ustawić goto gwiazdę i zapiąć sprzęgła na niej, ale i tak następne goto było przynajmniej 40 stopni od poprawnej pozycji. Wyłączam wszystko, resetuję, uruchamiam aż zadziała. 

Ostatnio wyłączałem, resetowałem, ustawiałem od początku z 30 razy, i nic, o czwartej rano - bach, działa poprawnie. Zostawiłem go włączonego i wieczorem nastawiłem całą noc na foty żeby cokolwiek mieć, działał przez tą następną noc dobrze, potem musiałem rozmontować i zmienić miejsce GPS, i walka była od początku. Nie jest to powtarzalne za każdym razem ale częściej niż uruchomienie poprawne.


W EQMOD znalazłem coś takiego że muszę po sczytaniu GPSa i ustawieniu accept pozycji jeszcze nacisnąć reset. Inaczej na pewno będzie źle...

Poza tym np. na tych samych pozycjach RA DEC po podłączeniu do GS i do EQMODa pozycje były różne dokładnie o 180 stopni.

Nie zależy mi na tym który sterownik będę używał, tylko żeby działał :)

 

Z

2022-06-29_23-48-34__-12.90_600.00s_0001.fits

Edytowane przez abo
dopiski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.