Skocz do zawartości

PegasusAstro Rotator + Newton


malebranchi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zastanawiam się, czy można Rotator podłączyć do wyciągu T2 (Newton 130/650pds) a z drugiej strony flattener + koło + kamera?

Bo chodzi mi o to, żeby Rotator nie był za fattenerem bo tam nie mam już miejsca (backfokusu), więc pomyślałem, że dam go przed ;-)

Można tak? Ma to sens?

 

Pozdrawiam,

 

--

malebranchi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o flattener to mam wrażenie, że myślisz o korektorze komy. Rotator trzeba wpiąć między korektor a kamerę, bo może być problem z długością wyciągu. Jeżeli uzyjesz specjalnych przejsciowek to jesteś w stanie "zejść" do 19mm (grubość rotatora) nie wiem jaka jest szerokość koła filtrowego ale przy kamerkach ASI jeszcze ~3.5cm do dyspozycji pozostaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flattener to nie korektor komy? ;-)

A wracając do problemu, to czy Rotator mógłby być wkręcony na gwint wyciągu i wtedy obracałby korektorem?

 

Mój setup to:

qhy163m - 17mm

koło filtrowe - 22mm

korektor - 13.5mm

 

Zostaje ok 3.5mm, raczej Rotator się nie zmieści.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, malebranchi napisał:

Flattener to nie korektor komy? ?

A wracając do problemu, to czy Rotator mógłby być wkręcony na gwint wyciągu i wtedy obracałby korektorem?

 

Mój setup to:

qhy163m - 17mm

koło filtrowe - 22mm

korektor - 13.5mm

 

Zostaje ok 3.5mm, raczej Rotator się nie zmieści.

 

 

A korektor komy nie powinien być w ściśle określonej odległości od sensora kamery? W moim setupie:

 

ASI2600. = 17.5 mm

Koło filtrowe = 22.0 mm

Rotator = 20.0 mm 

-------------------

razem 59.5 mm a GSO Coma Corrector ma być 70 mm od sensora - jeszcze jest 10.5 mm luzu a sam korektor "wchodzi" do środka wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiesiek1952oczywiście powinien, mój korektor wymaga ok 55mm, ale tak jak napisałem wcześniej on sam zjada 13.5mm, więc zostaje mi 41.5mm.

 

Może uda mi się obrazkami pokazać o co mi chodzi ;-)

 

Flattener:

tsgpu-abstand-skizze-1000.jpg.35a921a958de05b2120673f00883b8d2.jpg

Rotator:

 

PegasusAstro-Rotator-Falcon.jpeg.3f8e9800dff55a4891391a5099abbb78.jpeg

Od strony 2'' Nosepiece podłączę wyciąg, a od strony M54 male wkręcę korektor poprzez ten regulowany bloker. Oczywiście korektor przejdzie przez rotator i będzie w wyciągu, o tak:

 

 

rotator_gpu.jpg.fbf8267a4886ef7c3922c32e9b970851.jpg

Edytowane przez malebranchi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie zjada. Odległość liczy się "DO" gwintu na korektorze a sam korektor może wchodzić do wnętrza wyciągu.

 

Masz całe 55 mm. 17.5 + 18.0 + 20.0 = 55.5 mm ciut przymało bo ta złączka od strony kamery (do rotatora) ze 2mm zabierze. 

 

Pytanie: te 17.5 mm na kamerze to pewnie razem z tilterem a filter można zdjąć i mieć tylko 6.5 mm ? Jeśli tak to Ci jeszcze będzie potrzebna przedłużka. 

 

Nie potrzebujesz tej złączki M54 to nosepiece. Możesz wkręcić korektor bezpośrednio w rotator. Rotator ma M54 - korektor najpewniej też. Korektor sam z siebie robi za nosepiece - wkładasz go bezpośrednio w wyciąg.

 

EDIT: Tak jeszcze patrzyłem na ten korektor z obrazka - po drugiej stronie tej "flanszy" od której mierzy się odległość. Pewnie jest M63 i M63 jest też standardem gwintu na końcu wyciągu - odkręcasz tą obejmkę na końca wyciągu i wkręcasz zamiast tego korektor.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś ten M54 male to małe nosepiece można zamienić przełączką która doda maksymalnie 2mm do grubości rotatora. Pisze to, ponieważ jestem użytkownikiem tego sprzętu i próbowałem różnych konfiguracji. 

Edytowane przez mack_mnk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.