Skocz do zawartości

NGC7000 Ameryka i Pelikan - Moje pierwsze zdjęcie


Castro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałem zaprezentować moje pierwsze astro zdjęcie (żeby było fair, to w tamtą zimę próbowałem coś innym sprzętem na Orionie, ale to z wnętrza pokoju w centrum miasta, więc to na zasadzie - "o, coś  widać", które każdy zna pewnie, więc nie traktuje tamtego jako pierwsze ;)

Nie ma się czym chwalić i normalnie tego bym tu nawet nie wrzucał ale ten pierwszy wyjazd, który do przewidzenia był głównie walką ze sprzętem, aż w końcu minikomputerek przestał łączyć się z internetem i nie mogłem sterować, i weź tu się zabezpiecz przed takim czymś, a w domu już wszystko dobrze działa. Przez te problemy, bardzo mocną mgłę i ustawianie ostrości do stacka trafiło zaledwie 9 klatek.

 

I z tego zrodziło się kilka pytań:

1. Czy ktoś może powiedzieć jak ustawiać ostrość w N.I.N.A. z dslr przez live view, na ekranie kompletnie nic nie widać, najjaśniejsze gwiazdy nawet jakieś takie marne, nawet na "rozciągnięciu" gdzie robi się kasza nic nie widać, a po przybliżeniu kilka pikseli i po nałożeniu maski Bahtinova nie widzę w ogóle spajków, więc jak je zgrać? Jakieś złe ustawienie w aparacie, czy w nina? Przez to ciągła walka była, zdjęcie/ostrość, zdjęcie/ostrość... itd. i dlatego wszystkie klatki do kosza poszły, a ostrość w końcu ustawiłem "na ślepo" bo pamiętałem ile mniej więcej na podziałce wyciągu miało być mm, ale to też nie perfekt jak widać ;)

 

2. Gwiazdki w rogach mam pojechane, jak testowałem z mieszkania to niby dobrze wychodziło, możliwe że przy transporcie by coś minimalnie się "odchyliło" bo przyznam że na miejscu nie sprawdziłem podłączenia, ale niby wygląda to ok teraz a nie ruszałem tego, a jeśli dobrze znalazłem info powinienem flattener przybliżyć, ale to chyba niemożliwe bo mam flattener -złączka T2 - Canon , nie ma miejsca na kręcenie bliżej.

 

3. Obróbka, tutaj oczywiście amatorka pełną gębą, robione z tutorialami pod ręką, ale tylko jedno pytanko o gwiazdy, bo mgławica mało detalu przez brak materiału. Kombinowałem coś ze Starnetem, czy jest możliwość wydobycia trochę blasku z takich gwiazd, widzę ze zdjęć innych takie błyszczące ładne (nie mówię tutaj o rgb, bo to inne metody, nie wnikam na razie) czy to także zależy głównie od ilości materiału? I ostrości także brak chyba, co widać na mniejszych gwiazdkach.

 

Trochę się za dużo rozpisałem ale z góry dziękuję za wszystkie uwagi, porady i odpowiedzi.

 

Fotka wreszcie:

TS ED 102/714 + reduktor 0,8

Canon 6d mod

HEQ5

9 x 300sek, ISO 3200, Optolong UHC

Przedmieścia miasta, bortle 4-5 ? i b.silna mgła

NINA, DSS, GIMP, Starnet, Fitswork

 

PS. zdjęcie w pełnej skali, nic nie ucinam, żeby były widoczne wszystkie niedociągnięcia do uwag.

 

ngc7000 pelikan.jpg

Edytowane przez Castro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.