Skocz do zawartości

Explore Scientific iEXOS-100 - dlaczego upgrade?


Pikolaczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W moim poprzednim wpisie nie pomyślałem, niestety, o tych, którzy jeszcze nie mają tego fajnego montażu...

Ponieważ jednak pytanie jak w tytule padło ostatnio, chciałbym wytłumaczyć, dlaczego poświęciłem kilka pochmurnych nocy na projekt nowego kontrolera.

 

Na początek raz jeszcze podkreślę, że jest to moim zdaniem bardzo udany montaż mobilny i problemy z elektroniką go nie dyskwalifikują. Jednak po pewnym okresie użytkowania trudno nie zauważyć szeregu niedociągnięć w sprawach (przynajmniej dla mnie) istotnych.

 

Po pierwsze kontroler pracuje stabilnie tylko poprzez port szeregowy.

Wiele kontrolerów ma tylko port szeregowy i trudno, sam długo pracowałem z AstroEQ i byłem z tego zadowolony.

Powoli jednak przestaje to być standardem i zdecydowałem się na zakup, gdyż producent obiecywał komunikację WiFi.

Zakupu nie żałuję, ale gdy już wymieniłem AstroEQ na OnStep, to decyzja o podobnym kroku w przypadku iEXOS-100 stała się naturalna.

 

System PMC-Eight pracuje w oparciu o dość egzotyczny mikrokontroler, co kontrastuje całkowicie z koncepcją otwartego projektu, jaką usiłuje wylansować producent. W połączeniu z niezbyt imponującymi możliwościami tego sprzętu skutkuje to minimalnym rozwojem projektu.  :(

Kolejnym słabym punktem jest komunikacja: WiFi działa w ograniczonym zakresie i na słowo honoru - niezbyt imponujące w 3 dekadzie XXI wieku. Dodatkowo producent zdecydował, że będzie raczej oferował swoje nowe standardy, co powoduje brak kompatybilności z istniejącymi rozwiązaniami. Jako przykład mogę podać SkySafari - moje ulubione planetarium - które działa na smartfonie, Mac OS X, iPadzie, tylko niestety nie z PMC-Eight...

W napędzie montażu - dość przyzwoitym, opartym na nowoczesnych silnikach krokowych i przekładni pasowej - zastosowano sterowniki DRV8834, które uznawane są nie tylko za głośne, ale też za dość nieprecyzyjne, a więc niezbyt optymalne do sterowania sprzętem astronomicznym.

 

Jeśli dodać do tego niezbyt wyrafinowane i zawodne sterowniki ASCOM, to musimy przyznać, że montaż iEXOS-100 zasługuje na więcej.   :)

Jako bazę mojej konstrukcji wybrałem projekt OnStep, który pozwala mi pracować z moim ulubionym mikrokontrolerem ESP32.


Teraz mogę już korzystać ze SkySafari i sterować nie tylko EXOS-2 wyposażonym w kontroler OnStep, ale też z iEXOS-100 w ten sam sposób.   :)

 

Pozdrowienia,

W

Edytowane przez Pikolaczek
Typo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dla montażu iEXOS-100 wartościową cechą kontrolera OnStep jest możliwość bezprzewodowej pracy z pilotem.

Możemy dzięki temu działać znacznie wygodniej, lepiej korzystać z energii w terenie a także łączyć się łatwo z dwoma / trzema setupami.   :)

 

IMG_0110.jpeg.236e1e9f184c75088fe137c2acfe0277.jpegIMG_0111.jpeg.17db9211896dd05722e7915cf72eb50d.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.