Skocz do zawartości

Zagadki z gwiazdami


Rekomendowane odpowiedzi

Każdy z nas zna tylko pewną, niewielką część nazw gwiazd, które świecą ponad naszymi głowami, a pewnie jeszcze gorzej jest z ich zlokalizowaniem. Będę więc tutaj podawał krótkie zagadki. Odpowiedzi proszę udzielać w wątku, do pierwszej poprawnej (o ile ta pierwsza nie będzie poprawna).

Jeżeli będą problemy, będę stopniowo dodawał literki.

 

Proszę podać nazwę gwiazdy i gwiazdozbiór w którym się znajduje?

 

Zagadka 1

 

_ I _ _ _ M _ _ _ _ _ X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas zna tylko pewną, niewielką część nazw gwiazd, które świecą ponad naszymi głowami, a pewnie jeszcze gorzej jest z ich zlokalizowaniem. Będę więc tutaj podawał krótkie zagadki. Odpowiedzi proszę udzielać w wątku, do pierwszej poprawnej (o ile ta pierwsza nie będzie poprawna).

Jeżeli będą problemy, będę stopniowo dodawał literki.

 

Proszę podać nazwę gwiazdy i gwiazdozbiór w którym się znajduje?

 

Zagadka 1

 

_ I _ _ _ M _ _ _ _ _ X

 

Vindemiatrix w Pannie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję!

 

Widzę, że pierwsza zagadka nie sprawiła większego kłopotu. To teraz dodaję dwie. Jedną łatwiejszą, drugą trudniejszą.

 

 

Zagadka 2

 

Proszę podać nazwę gwiazdy i gwiazdozbiór, w którym się znajduje?

 

_ E M M _

 

 

Zagadka 3

 

Proszę podać nazwę gwiazdy i gwiazdozbiór, w którym się znajduje?

 

_ A _ _ / _ _ S _ R _ _ _ S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

odpalam CdC i widzę dziewięć takich, pewnie da się znaleźć jeszcze drugie tyle w innych źródłach. Trudno się dziwić, skoro "Deneb", o ile pamiętam, oznacza po arabsku "ogon", czyli do większości "zwierzęcych" gwiazdozbiorów pasuje.

 

To ciekawe i pouczające, ale czy zasługuje na miano zagadki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

odpalam CdC i widzę dziewięć takich, pewnie da się znaleźć jeszcze drugie tyle w innych źródłach. Trudno się dziwić, skoro "Deneb", o ile pamiętam, oznacza po arabsku "ogon", czyli do większości "zwierzęcych" gwiazdozbiorów pasuje.

 

To ciekawe i pouczające, ale czy zasługuje na miano zagadki?

 

Być może i nie. Ale chciałem w ten sposób uświadomić ile gwiazd z takimi nazwami znajduje się na niebie.

Oczywiście odpalając CdC, czy inny program, sprawę załatwia za nas komputer.

 

Można powiedzieć, że czasami nudzę się na forum. Tematów obserwacyjnych mało, astrofotografia też podupadła. Na pewno wpływ na to mają pogoda i przede wszystkim krótkie noce, ale ...

 

Ale najwięcej dzieje się wtedy, gdy rozpoczyna się jakaś "kłótnia", czy pojawia się "ogórkowy" temat.

 

Gdy rozpocząłem konkurs "Liga Astronomiczna" zainteresowanie na tym forum było praktycznie żadne. Wiem, że może nie podobać się formuła konkursu, czy obowiązujące w nim zasady, ale brakuje mi czegoś takiego.

 

Był konkurs PiotraZ, w którym uczestniczyło na dobrą sprawę kilka osób. A teraz nuda. Ile ciekawych tematów pojawiło się ostatnio na forum. Może kilka. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież nie mówię, że to nie jest fajne. Masz 100% mojego poparcia.

Dobrze, że chce Ci się zadawać takie zagadki zamiast bić pianę w wątkach "ogórkowych". Po prostu nazwałbym to ciekawostką, a nie zagadką, a nazwę zagadki zachował dla tego, co nie jest takie proste do wyguglania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież nie mówię, że to nie jest fajne. Masz 100% mojego poparcia.

Dobrze, że chce Ci się zadawać takie zagadki zamiast bić pianę w wątkach "ogórkowych". Po prostu nazwałbym to ciekawostką, a nie zagadką, a nazwę zagadki zachował dla tego, co nie jest takie proste do wyguglania.

 

W tym rzecz, że dysponując czasem można "wyguglać" prawie wszystko.

 

A za 100% poparcia dziękuję. Może rzeczywiście zamiast tego typu zagadek otworzyć wątek ciekawostki, gdzie każdy mógłby wpisywać takie ciekawe informacje. Pomyślę nad tym.

 

A teraz uciekam z netu, bo zbliża się do mnie burza. A w ten sposób już dwa razy straciłem modem. :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W przerwie między innymi wątkami. :D

 

 

Od najłatwiejszej do najtrudniejszej.

 

 

Zagadka 5

 

S _ R _ _ SZ

 

Zagadka 6

 

S _ I _ A

 

Zagadka 7

 

S _ _ L _ A K

 

Zagadka 8

 

S A _ _ L _ E _ _ K

 

Zagadka 9

 

S _ R _ N

 

0 odpowiedzi - ocena ndst :angry:

1 - dop <_<

2 - dst

3 - db :)

4 - bdb :D

5 - cel :brawo:

 

Uczestniku zabawy oceń się sam. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.