Skocz do zawartości

Meduza i Głowa Małpy - co poprawić?


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przez 3 noce zebrałem materiał na ok 6h Mgławicy Meduza oraz Głowa Małpy.

Specyfikacja: Askar FRA 300 pro, Canon 1300 Astromod, AZ-GTi @EQ mode, AA+, Dithering, subsy 60s, ISO 800. I tak 2 noce (większość materiału) był robione w miejskim niebie Bortle 6  z filtrem SVBony CLS EOS clip, a jedna noc ok 1,5h dobrego materiału w Bortle 4 bez filtra CLS. Po zmieleniu otrzymałem taki stack:

https://drive.google.com/file/d/1s1PKL36-RF1Hq6HofS311qf7FYZRoH3A/view?usp=sharing

 

Natomiast po obróbce (SiriL, Photoshop Astronomy Tools Actions Set, Annies Set, Starnet++) otrzymałem coś takiego:

image.thumb.png.704559ebae154bdfa0d1afb8b2bc06d7.png

 

I teraz chciałbym się poradzić Waszej opinii -> co mogę poprawić? Domyślam się, że te halo wokół jasnych gwiazd to wina tego filtra. Zamierzam kiedyś kupić filtr dualband (jakiś L-extreme 2' np.), ale na razie nie mam budżetu.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie to kadr zupełnie nie ten. Chyba wolałbym się skupić na jednym obiekcie niż mieć na brzegach kadru.

Mam też wrażenie, że niezbyt nieostre są te mgławice, jak na tyle materiału i Askara spodziewalbym się że będzie żyleta.

 

Też się zastanawiam czy nie warto robić dłuższe klatki. 60sek z CLS, na f/5, można by się pokusić o więcej. Chyba że bez guida to rozumiem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bentoq napisał(a):

W mojej ocenie to kadr zupełnie nie ten. Chyba wolałbym się skupić na jednym obiekcie niż mieć na brzegach kadru.

Mam też wrażenie, że niezbyt nieostre są te mgławice, jak na tyle materiału i Askara spodziewalbym się że będzie żyleta.

 

Też się zastanawiam czy nie warto robić dłuższe klatki. 60sek z CLS, na f/5, można by się pokusić o więcej. Chyba że bez guida to rozumiem :)

Hej, dzięki za rady! Robię z guidem i diteringiem co 3 klatkę o max 2 pixele. Natomiast w Bortle 6 z f5 to już więcej niż 60s to chyba za dużo nawet z SVBony CLSem. Wcześniej robiłem 60s ISO 1600 i były mocno prześwietlone. Ostrość ustawiam maską Bahtinova, ale przyznam szczerze, że promienie ustawiam na oko bo jakoś nie mogę ogarnąć tej funkcji w AsiAir.

Co do kadru to kwestia gustu, mi się właśnie spodobało że oba obiekty mieszczą się w moim FOV, a sama Małpa to mały obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa nie zauważyłem, że Canon i ISO1600 :) Na niskich ISO pewnie szumi jak szatan.

Jestem przyzwyczajony do Nikona, gdzie na ogół robię na niskim ISO i daleki jestem od prześwietleń, nawet na dłuższych czasach.

 

Z ostrością nie wiem, sam robię to na oko z maską, pewnie trzeba by robić z EAF i żeby AA+ sam ogarniał czy jest dobrze ustawione co kilka klatek. Może być tak, że ostrość lekko leci w miarę postępu sesji, jak zmienia się temperatura sprzętu.

 

Co do kadru, zgodzę się, że to kwestia gustu, ale są też ogólne zasady kompozycji w fotografii, które poprawiają odbiór zdjęcia. Akurat w przypadku Twojego zdjęcia myślałem o trójpodziale, chyba najbardziej uniwersalnej zasadzie kompozycji.

Obydwie mgławice nie są w mocnych punktach zdjęcia, tzn. Medusa gdzieś tam smyra czułkami :)

 

image.thumb.png.6602b6af8e01296ce397f705ebc93f02.png

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. to zdjęcie robiłem na ISO 800 i po 60s, bo ISO 1600 i 60s przy f5 to było za dużo. Wcześniej miałem Jupiter 21m i tam przykrecalem go do 5.6-6.3 i tam ISO 1600 było ok dla 60s.

Tak czy siak powinienem zainwestować w jakiegoś dobrego dualbanda, ale na razie nie mam na to funduszy.

Co do zasad ogólnych kadru, zgadzam się i dzięki za przypomnienie o tych kompozycjach, przerabiałem kiedyś szkolenie, ale głównie teoria zabrakło w tym praktyki. Dodatkowo powiem, że musiałem cropowac w ten sposób bo ten CLS daje duży gradient (magenta i zieleń).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.