Skocz do zawartości

Słońce znów aktywne


Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem przenieść wątek "brak plam na Słońcu" pod ten temat. Bardziej teraz pasuje gdy Słońce zwariowało. Zbliżające się minimum aktywności Słońca zaczyna zaskakiwać. Ciekawe jakie teorie teraz wysnują heliofizycy.

 

Dzisiejsza moja obserwacja Słońca:

 

03 07 2005

UT=08:10

Wid.5/1

F=4

CV=170

R=152

8 grup, 72 plamy

 

z słonecznym pozdrowieniem

Krzysztof

 

P.S.

Robert wysłałem Ci pocztę e-mail z tematem klasyfikacji grup plam słonecznych wg. McIntosha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R=152

8 grup, 72 plamy

 

Robert wysłałem Ci pocztę e-mail z tematem klasyfikacji grup plam słonecznych wg. McIntosha

 

Dzięki za e-maila. Widzę, że wyszedł nam niemal identyczny wynik. Przypominam mój:

 

R = 154

8 grup, 74 plamy

 

787 - 4

782 - 13

785 - 9

783 - 26

781 - 1

784 - 2

786 - 18

788 - 1

 

Podaję jeszcze raz te wyniki dla poszczególnych plam, bo ciekawy jestem ile plam w poszczególnych grupach widziałeś Ty?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem aż 95 plam:

Obserwacje o godzinie 16:30-17:00, Newton 114/900, Kellner 20 + Barlow 2x, filtr Baader Planetarium.

 

19

1

2

2

31

18

8

10

1

1

1

1

 

Czyżbym się doliczył aż 12 grup? Przecież te CZTERY POJEDYNCZE PLAMY są bardzo dobrze widoczne.

 

Pozdrawiam! - Miłek

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie, wejdź na tą stronę i powiększ sobie zdjęcie Słońca z oznaczonymi grupami plam (po prawej u góry - SUNSPOT).

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/

 

Pamiętaj, że grupy plam mogą być jedno i dwubiegunowe. Czasami taka dwubiegunowa grupa plam wygląda jak dwie oddzielne grupy jednobiegunowe.

Rozpoznać plamę dwubiegunową można na podstawie położenia jej biegunów lub obserwując rozwój grupy, a w pobliżu brzegu tarczy widać często pochodnie otaczające plamy i całe grupy, w tym właśnie dwubiegunowe.

 

Dzisiaj też mamy osiem grup, ale jeszcze nie zrobiłem dokładnego zliczenia. Może też zrobię szkic.

 

O tutaj masz ładne zdjęcie wczorajszego Słońca.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=7124

 

Ta duża grupa w środku ma numer 783. Powyżej niej jest grupa 781, a od niej na lewo grupa 784.

Po lewej stronie tarczy (na tym ostatnim zdjęciu) jest grupa 786 (wyżej) i 788 (niżej).

Natomiast na prawo od dużej 783 jest grupa 785 (wyraźnie dwubiegunowa), a bliżej prawego brzegu grupa 782 (też wyraźnie dwubiegunowa). Powyżej tej ostatniej jest mała grupka 787 (widoczna na powiększeniu).

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję wczorajsze ilości plam w poszczególnych grupach:

781 - 3

782- 13

783- 21

784- 3

785- 8

786- 18

787-4

788- 2

 

Aby najlepiej zorientować się w rozkładzie plam na tarczy wystarczy zrzutować obraz na ekran z naniesioną siatką współrzędnych. Przy ocenie podziału grup stosuje się zasadę odległości w stopniach. 10 stopni w długości i 5 stopni w szerokości.

Nasze obserwacje Robercie są niemalże identyczne. Aby otrzymać bardzo zblizony materiał dobrze jest stosować przez obserwatorów podobnych rozmiarów sprzęt ze zbliżoną wartością powiększenia.

Ja obserwuje newtonem 100/1036 pow. 50x. Projekcja na ekran o średnicy 110mm oraz wizualnie przez filtr badder.

www.kszatkowski.astrowww.pl/obserwacje.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnusie, wejdź na tą stronę i powiększ sobie zdjęcie Słońca z oznaczonymi grupami plam (po prawej u góry - SUNSPOT).

http://sohowww.nascom.nasa.gov/

To (fotka pod linkiem SUNSPOT) baaaaaardzo przypomina moje wczorajsze wizualne obserwacje!

Wielkie dzięki za link! :)

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Słońce ani myśli zwalniać i "produkuje" kolejne grupy i plamy. Przeprowadziłem obserwację o godzinie 15 i blisko brzegu tarczy widać już kolejną, nową plamę.

 

Dzisiejsze (4.07.2005) wyniki zliczania:

 

781 - 6

782 - 11

783 - 33

784 - 3

785 - 9

786 - 26

787 - 2

788 - 2

798(?) - 1

 

9 grup

93 plamy

R = 183

 

I to ma być minimum? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimum jest planowane...? na rok 2007 niech więc się Słonko wyszaleje, choć pod koniec poprzedniego 22 cyklu taka sytuacja nie miała miejsca. Trzeba by było przyjrzeć się jeszcze wcześniejszym cyklom.

Moja dzisiejsza obserwacja:

04.07.2005

UT=14:00

Wid. 4/1

F=4

CV=138

R=165

 

Grupy:

Cai7, Bxo2, Dai8, Eki28, Cao5, Hsx1, Dai20, Cao3, Hsx1 (nowa grupa przy wschodnim brzegu tarczy).

Jej współrzędne B=+18, L=18

siatki.jpg

C22_12.jpg

23cykl042005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.