Skocz do zawartości

Jak robic zdjecia webcamerą


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zainstalowaną kamerkę TouCam 840 PRO . Jak i co , w jakich formatach nagrywać w astroview , co dalej z tym robic .

Jako DOS-owy wapniak umie zlozyc ,zainstalowac sterowniki itp. ale z obsluga windowsowych programow , z wyczjeniem ich funkcji mam problem . Raz nagrywa sie w avi , bmp , fit -jakby 3 kolory oddzielnie . Moze ktos objasni jak po kolei mam robic, takze z dlugimi czasami .

Wiem jak nagrac w dlugich czasach .fit , ale mam jasne niebo i wychodzi tylko szarosc . CCD nie ma chlodzenia to pewnie i długie czasy bedą latem bezuzyteczne . Mam jeszcze Diesere i Registax . W tym ostatnim .avi zamienia sie na 1 zdjecie . Nic wiecej nie wiem . Jak z rejestracja Astrovideo .

Może ktoś napisze jak po kolei obrabiać aby coś ze zdjęc wyszło .

Jak to jest z robieniem zdjec webcamerą w ognisku . Mnie wychodzi duze powiekszenie a mam 1300 ogniskową . Jak ją okrślić ? Jeszcze jak ustawić ostrość ?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę jeszcze swój tutorial do Irisa 4.33 (praktycznie identyczny jak aktualny 4.37) napisany w kwietniu z pomocą Szymka Ozimka jako testera. Wkońcu doczekał się dziś publkacji :ha: Obejmuje raczej DS...

http://astrofoto.republika.pl/tutorial.pdf

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowaną kamerkę TouCam 840 PRO . Jak i co , w jakich formatach nagrywać w astroview , co dalej z tym robic .

Jako DOS-owy wapniak umie zlozyc ,zainstalowac sterowniki itp. ale z obsluga windowsowych programow , z wyczjeniem ich funkcji mam problem . Raz nagrywa sie w avi , bmp , fit -jakby 3 kolory oddzielnie . Moze ktos objasni jak po kolei mam robic, takze z dlugimi czasami .

Wiem jak nagrac w dlugich czasach .fit , ale mam jasne niebo i wychodzi tylko szarosc . CCD nie ma chlodzenia to pewnie i długie czasy bedą latem bezuzyteczne . Mam jeszcze Diesere i Registax . W tym ostatnim .avi zamienia sie na 1 zdjecie . Nic wiecej nie wiem . Jak z rejestracja Astrovideo .

Może ktoś napisze jak po kolei obrabiać aby coś ze zdjęc wyszło .

Jak to jest z robieniem zdjec webcamerą w ognisku . Mnie wychodzi duze powiekszenie a mam 1300 ogniskową . Jak ją okrślić ? Jeszcze jak ustawić ostrość ?

 

Jak domniemywam przeróbka kamery się powiodła.Teraz tydzień albo dłużej mogę nie mieć dostępu do komputra a potem to już będą twoje zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak domniemywam przeróbka kamery się powiodła.Teraz tydzień albo dłużej mogę nie mieć dostępu do komputra a potem to już będą twoje zdjęcia.

:D:D . Długo potrwa i dużo trzeba opanować . Choć z planetami nie powinno być źle . Ale tych znowu dobrze widocznych nie ma . Pewnie do zimy sie nauczę .

Dziękuję za linki . Zbyszek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie . Jakiej długości może być kabelek z kamerki do komputera ? Jak dałem 10 m to komputer nie detektował kamerki . Na 5 m bez problemu . Ale to mało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj tu:

http://news.astronet.pl/news.cgi?3671

pozdrowienia

jednym słowem jedz dużo czekolady i zbieraj sreberka, ...bo z nich całkiem niezły ekran się robi  :szczerbaty:

BTW - tekst pisalem na poczatku mojej przygody z kamerami internetowymi i chyba troche go uzupelnie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzmaczniaczem do toru video kabelka USB moze wykorzystać uklad ze wspólnym kolektorem ? Nie odwraca fazy . Musiałby być w kamerce , ze wzgl , ze nie wzmacnia napiecia i ewentualnie klasyczny wzmaczniacz przy komputerze . KIedyś sprawdzę .

Załanczam zdjecie co mi wyszlo . Kabelek energeryczny oswietlony latarnią z odległości ok 100 m . Chmury :angry: . Jak nagrac na dysk w registax 3 ?

Zdjecie z 120 s avi. 5 klatek/s . Niby czytam co dalej ,ale jakos nie dociera .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzmaczniaczem do toru video kabelka USB moze wykorzystać uklad ze wspólnym kolektorem ?

ZBIG COZA HEREZJA :ha:

 

kabelek USB niema żadego toru video :)

 

leci tam cyfrowy sygnał kodowany i to z taką częstotliwością, że niejest możliwe wzmacnianie go układami dyskretnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie . Moje wiadomosci na temat TV sa z przed 30 lat . Wtedy nie było cyfrówek . Choć sam wzmacniacz na tranzystorze w.cz wyprobuję .

W każdym bądz razie kamerka ma 4 przewody . Czarny - masa , czerwony +5V , jest jeszcze biały i zielony . Klasyczną techniką to jeden byłby od dzwieku , drugi obrazu . Pewnie tak jest . Wzmacniacz co nie zwieksza napiecia sygnału sterującego , nie zmienia jego fazy jest dość neutralny . Ma tylko wzmocnienie prądowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie . Moje wiadomosci na temat TV sa z przed 30 lat . Wtedy nie było cyfrówek . Choć sam wzmacniacz na tranzystorze w.cz wyprobuję .

W każdym bądz razie kamerka ma 4 przewody . Czarny - masa , czerwony +5V , jest jeszcze biały i zielony . Klasyczną techniką to jeden byłby od dzwieku , drugi obrazu . Pewnie tak jest .

To co piszesz pewnie by miało sens w kamerkach przemysłowych.

Zwykle wyprowadzają sygnał analogowy.

Gdy masz sygnał VIDEO dwoma przewodami puszczany, to zwykle nie jest to COMOPOSITE tylko S-VIDEO (najczęściej mylnie nazywany SVHS), gdzie jednym kablem masz analogowy sygnał VIDEO a drugim synchronizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig, kupiłes kamerkę , zainstalowałeś stery, kamera jest pod usb,

musisz teraz mieć czym "złapać" obraz (ale są to dane cyfrowe), robisz to, albo sterownikiem dostarczanym z kamerą, albo niezależnym programem, czyli np. K3CCDTools, iris, astro snap, virtual dub, i.t.d,

webcam, to nie jest źródło strumienia video, do którego trzeba "magnetowidu", karty video, jakiegoś "capture'a", to gotowy, zakodowany plik video, które tylko trzeba zapisać na hdd, od tego w jakim formacie zapiszesz dane, głównie zależy od sterownika obsługującego tę kamerę,

jak masz mocny sprzęt, to może to być nawet w formacie xvid, divx, itd,

nawet mpg2, czyli dvd (co za przeżytek :ha: )

nie traktuj tego jak sygnał analogowy, który trzeba zdekodować i zakodowac w formie czytelnej przez kompa, to już jest gotowy plik video, to tylko od twojego sprzetu zależy jakość zapisanego materiału i jego format, możliwości webcama i wydolności systemu.

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam duze powiekszenie gdy kamerka jest w ognisku . Robilem aviki ksiezyca i dokladnie widac jak atmosfera "plywala" . Z tych klatek tylko kilka bylo dobrych , tak falowalo powietrze ,ale wszystkie Registax w automacie obrobil . Zdjecia z szarym filtrem x4 fotograficznym .

Z dlugimi czasami mam problem im dluzej tym jasniejsze tLo zaslaniajace prawie wszystko - o ile cos tam bylo . Przedstawiam zdjecie jakies gwiazdki . Mam bardzo jasne niebo , drogi mlecznej od lat nie widac .

Jak naswietlac Jowisza - czy z filtrem . Jak sciemniam to tarcza robi sie tylko szarawa . Choć mozliwe ,ze ostrosc nie tak .

Zasadniczo to ciezko na cokolwiek ustawic . Zbyszek

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

księzyc troche nie ostry, a jowisz przepalony, tak ustaw czas ekspozycji, żeby było widać strukturę powierzchni jowisza, albo masz problemy z ostrością, albo i z kolimacją, a może tylko seeing był kiepski.

i trzeba dużo próbować, rzadko kiedy, na początku coś wychodzi

a surowa jedna klatka naprawdę nieciekawie wygląda, nie spodziewaj się, że na jednej surowej klatce zobaczysz to samo co okularem.

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz moge bawic sie z kamerka jak Jowisz , Ksiezyc zachodza , wczesniej jest jasno a jak sie sciemnia to wysokie drzewa zaslaniają . Pierwszy krok juz zrobilem . Choc chyba nawet nie jest to kroczek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.