Skocz do zawartości

Kalafonia do polerownika


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby zmiękczyć smołę, należy dolać odrobinę terpentyny. Wydłużanie procesu topienia smoły z kalafonią i woskiem pszczelim powoduje odparowanie pewnych lotnych składników i tym samym smoła staje się bardziej twarda. Smoły nie należy grzać dłużej niż pół godziny, nie dopuszczając do wrzenia. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucałem wczoraj okiem poprzez Fluka na te moje nieszczęsne lustro – I zaczyna pojawiać się dołek w samym środku lustra (tak jak pisał zbig). Poza tym zadziwiająco pięknie gaśnie całe lustro po odcięciu żyletką promienia powracającego... chyba ładnie udało mi się uzyskać sferkę (no poza środkiem oczywiście). W broszurce Rybarskiego jest opisane, ze warto w takiej sytuacji wyciąć nieregularną gwiazdkę z tektury i odbić ją na ciepło w środku polerownika – aby środek nie brał już udziału w polerowaniu – zobaczymy czy to poskutkuje.....

I jeszcze jedno – (wydaje mi się, że dolewałem za dużo wody), czy proces polerowania ma stawiać opory powiedzmy takie jakbym gumą po szkle jeździł? Czy raczej ma to dość lekko przebiegać (tak właśnie do tej pory polerowałem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polewasz woda z wymieszanym w malej ilosci proszkiem . Z poczatku idzie lekko , potem ciezkawo . Wtedy masz najefektywniejsze polerowanie . Zrob gwiazdke czy tylko zeskrob polerownik w srodku i pilnuj aby rowki byly . Jakby po ukonczeniu polerowania wyszedl Ci dolek do wielkosci lustra wtornego to tak zostaw . Ta czesc jest i tak zaslonieta tym lusterkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, rozumiem.... Może uda mi się w tym tygodniu coś powalczyć... Jak już mam tu tyle fachowców to podpytam w tym poście o budowę noża Fluca – nie wiem, czy przypadkiem nie muszę go przeprojektować.

Czy ważne jest aby oko było tuż za żyletką – tj. przesuwając żyletkę wskazane jest wycinanie sobie brwi :-) ?czy mogę obserwować lustro z za żyletki w odległości 2,5 do 3 cm (czy to ma jakieś wielkie znaczenie przy dokładności odczytu powierzchni lustra)? W chwili obecnej nie mogę kosić żyletą brwi, bo konstrukcja posiada „domek” z żarówką uniemożliwiający zbliżenie oka do żyletki bliżej niż 2,5 cm (i to już z podgrzewaniem policzka!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz niezłą zabawę z tą żyletką. Jeśli chcesz unąknąć pokaleczenia twarzy i poparzenia policzka, powinieneś przebudować swoje urządzenie. Po pierwsze, żarówkę zamień na o wiele wygodniejszą diodę, natomiast połówkę żyletki zamocuj na blaszanym lub plastikowym ekraniku. Ekranik to prostokąt z okrągłym otworem w centrum o średnicy ok. 10mm, którego połowę przesłania pionowe ostrze żyletki zaś druga połowa posłuży do patrzenia. Diodę można zainstalować w ekraniku lub blisko niego. Z uwagi na zjawisko astygmatyzmu, dioda powinna być jak najbliżej ostrza pomiarowego, dlatego właśnie dzięki małym rozmiarom, jest bardziej przydatna. Odległość oka od żyletki ustalisz tak, by obserwowane lustro było widoczne w połówce otworu. Dioda powinna mieć zdejmowaną "czapeczkę" z otworkiem wykonanym ostrzem igły, zaś ekranik ułatwi centrowanie promienia odbitego od lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok – ale czy cierpiąc z poparzonym policzkiem i wygoloną brwią obrazy z odległości ok. 2,5 cm zza żyletki (na takiej odległości znajduje się moja źrenica) będą niepoprawne? Chodzi mi o ostrość i szczegółowość. Bo w chwili obecnej (na obecnej konstrukcji noża) widzę dołek w środku lustra tylko obawiam się, czy nie uciekają mi jeszcze jakieś szczegóły....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość 2,5 cm jest OK. Jeśli będzie nawet 3cm, niczego to nie zmieni. Jeśli w normalnych warunkach widzisz ostro, to i kształt lustra widzisz wyraźnie. Dołek w centrum (jakiej on jest procentowo średnicy?) wskazuje, że ta część lustra ma większą krzywiznę niż reszta. Trzeba obniżyć środek polerownika, zeskrobując delikatnie żyletką tę strefę, lecz nie centrycznie a trochę z boku. Osłabi to środek polerownika a suwy normalne 1/3 doprowadza do wyrównania całości. Poleruj z wyczuciem i sprawdźefekt po kwadransie. Jeśli dołek na środku jest mały (15-20%D) i nie daje się zlikwidować, daj sobie spokój. Środek lustra teleskopu i tak nie pracuje, bo jest przeslonięty lusterkiem wtórnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nozu Fucolta to padlem i musialem dac do parabolizacji . Choc do sfery nie potrzeba tak super pomiarow dokonywac . Oko lepiej miec przy pomiarach w podobnej odleglosci od ostrza noza. Najwazniejsze to przy minimalnym ruchu noza sa mocne reakcje rownomierne w calym lustrze . Srodek mozesz pominac

Jakys chcial mierzyc ilosciowo to lepiej oko daj blizej noza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z czasem u mnie słabiutko... ale po 1,5h polerowania z dołka w środku powstała górka... ale to nie problem – wciąż nie mogę dopolerować się brzegów – są już o wiele lepsze, ale patrząc pod światło wciąż widać na nich mat... musze sięgnąć po jakiś doping wspomagający polerowanie... :Beer: bo nie chcę wracać do proszków – nie po zabawie w gotowanie smoły, skrobaniu rowków itd. – rodzina mało z domu mnie nie wygoniła – drobinki smoły znajdowane były dosłownie wszędzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Prawie udało mi się skończyć polerowanie :helo:

Poddaję się - pod ostrym kątem wciąż lekko szklą mi siędrobinki na pierścionku o szerokości ok 5mm - najwyżej zmniejszę średnicę lustra do 140mm. Ale zastanawia mnie pewna sprawa - czy kilka drobnych punktów na szkle spowoduje zmatowienie pierścienia? Chyba nie... Postanowiłem dziś rozkręcić mojego Optusa 76/700 - i to co ujżałem na lustrze powaliło mnie na kolana - patrząc pod ostrym kątem na odbicie światła w lustrze okazuje się że CAŁE jest pokryte skrzącymi się punktami!!!! Czy to wynik procesu starzenia, czy bubel firmowy? Moje lustro wygląda nieporównywalnie lepiej (ciekawe jak będzie po napyleniu warstwy odblaskowej).

 

Ostatnia faza - figuryzacja - mam maciupką górkę w środku :angry: - nawet zastanawiałem się czy nie zostawić tak jak jest - ale jeszcze kapkę powalczę... :huh:

Edytowane przez Jap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje . Pewnie te skrzace punkciki zostana , nie powinny istotnie przeszkadzac . Pierwsze lustro zawsze ma jakies drobiazgi , :Beer:

Daj do taniego napylenia bez warstw utwardzajacych . Mam tak 2 lata i w porzadku . Sprawdzisz czy lusrto jest dobre i kiedys mozesz napylic z utwardzeniem

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za gratulacje. Szczerze - to już miałem chwile zwątpienia, ale jak popatrzyłem troszkę w niebo przez Optisana (coś przez to widać, ale rewelacji nie ma) to od razu dostawałem nowych sił do polerki (pomimo odcisków na kciuku dzielnie walczyłem gdy tylko czas mi na to pozwolił). :rolleyes: .

 

Podskoczę na mą byłą uczelnię -PWr - aby napylić warstewkę aluminium. Jak się uda to może zrobi mi to ktoś jako ćwiczenie na laboratorium (sam kiedyś napylałem żarówkę - tak dla zabawy - bo nic innego pod ręką nie było :D )

 

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I okazało się, że bez 50PLN szkiełka nie da się napylić na PWr - wiadomo doktoranci nie wielbłądy pić muszą! ... ale za to będzie z warstwą krzemu :banan:

Czekam niecierpliwie na efekty wykonania mojego pierwszego lustra... potem chyba już pójdzie szybko (mam nadzieję) pomimo, iż z wolnym czasem u mnie bida... ale jak lusterko wyjdzie piękne - to na pewno mnie zmotywuje do wykonania "reszty" :o)

 

Dziękuję wszystkim za cenne rady. Czy namówi mnie ktoś na wykonywanie lusterka płaskiego? na razie jestem w 98% qpić gotowe...

 

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby napylona warstwa zaczela odlazic czy dziurawic np do pol roku to zawsze mozna dac zrobic poprawnie i nie bedzie tego "sita" . Zadbaj o mozliwosc gwarancji uslugi .

Z plaskim to daj sobie na wstrzymanie :Beer: jak chcesz co nieco zobaczyc tym telepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.