Skocz do zawartości

Obserwatoria astronomiczne w Europie


Swiss

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, 

proponuję wątek jak w tytule. Celem niniejszego jest podzielenie się linkami lub doświadczeniami z wizytowania obserwatoriów w Europie.

Korzystnie będzie jeśli informacje będą zawierać: opis, dojazd, parking, koszt + czy można nocować.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja zacznę od Krety i obserwatorium Shinakas.

Najpierw : gdzie to jest?

image.png.d85cb0bd9904d755bf1b3de1b10ca0ae.png

 

Około 25 kilometrów w linii prostej od Heraklionu. Dlaczego podkreślam to w linii prostej- a bo to góry, kręta i paskudna droga. Do jaskini Ida położonej w lewo od wioski Anoghia z Heraklionu licznik pokazał mi 85 km. I to zresztą był główny powód dla którego do samego obserwatorium nie dotarłem - źle przeliczyłem drogokilometry na godziny i po zwiedzaniu jaskini Ida za późno podjechaliśmy do wjazdu na szczyt Shinakas. Gór specjalnie się nie boję, ale zjazd po nocy TĄ drogą nie wyglądał zabawnie. Wystarczy poczytać :

https://www.dangerousroads.org/europe/greece/5642-skinakas.html

Generalnie z Heraklionu DK 90 do miejscowości Gazi a potem przejeżdżamy pod "autostradą" kierując się na Tilissos. No a potem to palcem po mapie :)

 

 

image.thumb.png.efde56cdeacc7eaade9971f118f375a3.png

 

Co tam mają na górze?

Zacytuje opisy, bo jak napisałem nie dałem rady tam dotrzeć ( nie wierzcie tym opisom, że tam 53 km w 1h20min - chyba helikopterem).

Obserwatorium Skinakas jest wspólną placówką badawczą Uniwersytetu Krety i Fundacji Badań i Technologii - Hellas (FORTH). Jego głównym celem jest prowadzenie podstawowych badań w dziedzinie astrofizyki i promowanie ich wraz z podziwianiem cudów nocnego nieba wśród studentów i ogółu społeczeństwa w Grecji.

Obecnie mieści trzy w pełni funkcjonalne teleskopy: 1,3-metrowy zmodyfikowany teleskop Ritchey-Chrétien, 0,6-metrowy automatyczny teleskop Cassegraina i 0,3-metrowy teleskop Schmidta-Cassegraina.

Obserwatorium Skinakas jest obsługiwane przez Instytut Astrofizyki - FORTH oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Kreteńskiego. Obserwatorium znajduje się na szczycie góry Ida w Środkowej Krecie na wysokości 1750m. Odległość Skinakas w linii wzroku od miasta Heraklion to zaledwie 25 km, dość kręte 50 km jazdy samochodem, co zajmuje nieco ponad godzinę. Wzdłuż w pełni utwardzonej drogi, prawie 20 km przed Skinakas, mija się historyczne miasto Anogia, które jest dobrze znane ze swojej znaczącej roli w najnowszej historii Krety. Około 6 km na północny zachód od Obserwatorium znajduje się Ideon Andron, jaskinia, w której według mitologii greckiej Zeus, potężny bóg olimpijski, dorastał jako niemowlę.

Moja pamiątka:

image.jpeg.aaf49d893da3290bbff67ff63bf4ffc5.jpeg

No i jaskinia wspomniana w opisie -Ideon Andron

image.jpeg.d938973ad1f100ad27a322460b9b7f3d.jpeg

 

Wiem, że są wśród nas tacy to byli na górze. Pokazywali fotki i opisy. Dołóżcie swoje relacje.

 

Pozwólcie że zacytuję relację naszego usera ( Naski) który odwiedził Shinakas:

 

"Chciałem uzupełnić temat Maćka … dojechałem do obserwatorium, pomimo lęku wysokości , powiem szczerze ,że nie było łatwo / ale widoki zrekompensowały wszystko !

Ale analizując „trzeźwo” nie spędził bym ani jednej nocy na górze – a wszystko przez fobie…

Pozdrawiam

Tel1.jpg

Koniec cytatu :)

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwatorium Sphinx - Szwajcaria - Jungfraujoch

 

https://www.jungfrau.ch/de-ch/jungfraujoch-top-of-europe/

 

 

Startujemy z Interlaken około 10:30. Temperatura około 25st. Jedziemy do Grindelwald, gdzie parkujemy w Grindelwald Terminal ( max. wysokość auta 2,3m ). Zakup biletów odbywa się fizycznie „u Pani” w okienku.

Koszt od osoby to nieco powyżej 200 CHF. Podróż obejmuje przejazd gondolą, następnie pociągiem w tunelu oraz windą. W trakcie jest sporo atrakcji: m.in. view point w czasie czekania na pociąg, następnie już wyżej: pokazy multimedialne, lodowy tunel.

Na samej górze, przebywamy około godziny, w tym czasie dzwonimy do obserwatorium (różowe drzwi) i otrzymujemy takie informacje: Zwiedzenie obserwatorium jest możliwe chociaż raczej niepraktykowane.

Aby je zwiedzić należy odpowiednio wcześniej przesłać maila z uprzejma prośbą, swoimi danymi oraz najlepiej z opisem przynależności do jakieś organizacji związanej z astronomią. Brak możliwości noclegu. Wewnątrz jest towarzystwo międzynarodowe.

 

Na tarasie widokowym jest zimno od słonecznej strony 9 st od cienistej około -5 st.

Powrót na kemping po około 5-6 godzinach około 16tej.

 

 

https://youtu.be/RGqpq_zvYQ0

 

https://youtu.be/t1PI32-iMlg

  

https://youtu.be/NLYxEAvBrm0

 

Na drugim i trzecim zdjęciu widać grupę czteroosobową grupę wchodzącą na szczyt Monch.

 

 

 

 

 

DSCN6540.thumb.JPG.779c35a96c6878aa9906d70871342e3b.JPGDSCN6543.thumb.JPG.b6254647076c9f83ebb6643adb7a74e0.JPGDSCN6560.thumb.JPG.cbd38533212817aa53e259e658954ecb.JPGDSCN6572.thumb.JPG.f8cabff670442caaf1fbee3acfa01229.JPG

Edytowane przez Swiss
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prywatne obserwatorium astronomiczne Sasteria - Kreta, Agios Stefanos. Położenie: południowo-wschodnia Kreta. Z Heraklionu ( odl 128 km) jedziemy E 75 na wschód do Agios Nikolaos. Za Agios Nikolaos w Pachias skręcamy na Ierapetrę. W Ierapetrze wzdłuż wybrzeża na Ferma i dalej do Makrygialos. Z Makrygialos pod górę do Agios Stefanos.

image.png.62705c2a5eb1135b5c57b921c8ffe041.png

Najpierw opis ze strony:

"Obserwatorium Sasteria w Agios Stefanos, Lassithi Kreta: W Lassithi znajduje się prywatne obserwatorium o nazwie Sasteria. Znajduje się na południowym wschodzie Krety, w miejscowości Agios Stefanos i jest własnością Philipa Feysa i Chantal Debrabandere.

Obserwatorium to działa przez cały rok i daje odwiedzającym niepowtarzalną okazję zobaczenia cudów słońca i nocnego nieba. Lokalizacja jest idealna, ponieważ wioska Agios Stefanos jest wysoko w górach, a zatem  nie cierpi na zanieczyszczenie światłem nocnym, jak w dużych miastach.

Sasteria oferuje możliwość obserwacji nieba przez nowoczesne teleskopy. Możesz odwiedzić nas  w dzień lub w nocy, sam lub w grupie. Ceny wahają się w zależności od pory dnia i ilości osób. Istnieje również możliwość wypożyczenia sprzętu na jedną lub kilka nocy, jeśli chcesz samodzielnie obserwować niebo. Niemniej jednak, jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady, nie wahaj się zapytać. Ponadto wiele imprez astronomicznych organizowanych jest w czasach, gdy mają miejsce szczególne zjawiska astronomiczne.

Obserwatorium Agios Stefanos organizuje seminaria Art-Workshop, takie jak seminaria malarskie. Dlatego będziesz miał okazję nauczyć się malować i ćwiczyć, malując tradycyjne domy Agios Stefanos i jego piękne górskie otoczenie. Wszystkie te działania są prowadzone przez profesjonalistów. Jeśli jesteś trekkerem, powinieneś wiedzieć, że często organizowane są trasy trekkingowe. Będziesz spacerować po lasach, przecinać stare ścieżki i podziwiać niesamowitą florę i faunę regionu. Jeśli się zmęczysz, możesz napić się tradycyjnej greckiej kawy w lokalnej kawiarni."

To tyle opis. A teraz moje wrażenia.

Philip i jego żona - para sympatycznych Belgów - prowadzą oprócz obserwacji astronomicznych naukę rysunku, zajęcia plastyczne i wiele innych - tak na oko wystarczających na dość skromne życie.

Dojazd do Agios Stefanos jest możliwy z dwóch stron od miasteczka Makrygialos - przez wioskę Pefki ok 10 km ( dla normalnych) lub bezpośrednio ok. 4,5 km dla ambitnych ( czytaj- stukniętych właścicieli pickupów z turbodoładowanym silnikiem 3.0 i napędem na cztery kapcie).

Parkingu obok Sasterii - brak, ale w promieniu 100 metrów jest gdzie postawić auto.

Wysokość około 350 metrów nad poziomem morza.LP - praktycznie żadne - w wiosce nie ma oświetlenia ulic a poza tym cała wioska jest niżej niż Sasteria.

Widok na południe z tarasu obserwacyjnego

image.thumb.jpeg.0f3e5269e12e882fe36c799ec3f15ba3.jpeg

Na tarasie na solidnych zabetonowanych w podłożu pierach stoją dwa HEQ6 Pro i w osobnym pawilonie z zasuwanym dachem duży montaż do Newtona 500 mm.

image.thumb.jpeg.3f5ca9b32969c5d02d5c29ba5cd7fe36.jpeg

image.thumb.jpeg.2d1286d168bf1ae0b767d06b0a7c4c38.jpeg

Posiadany sprzęt gospodarz opisuje na stronce, więc ograniczę się do kilku komentarzy/spostrzeżeń.

Noclegi w promieniu 100 metrów dla kilku osób znajdą się ( jak twierdzi gospodarz), ale o raczej niskim standardzie - typu wynajmu pokoju przy babci.

Nie bardzo wiem też gdzie rozstawić można własny sprzęt - o ile nie korzysta się z pierów gospodarza do dyspozycji pozostaje drewniany taras.

Od północy-zbocze góry i dość wysoki dom Philipa - Polaris nie widać !

image.thumb.jpeg.6172b482684b19f07c5e203cf1a38547.jpeg

Dużym problemem - potwierdzonym przez Philipa są silne wiatry. Taras nie jest osłonięty.

Byłem tam w 2010 roku więc coś może być nieaktualne, ale Sasteria funkcjonuje także dziś.

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.