Skocz do zawartości
  • 0

ES 24mm 68st. Czy warto?


zagiell

Pytanie

Zastanawiam się nad zakupem okularu ES 24mm 68 stopni. Mam już okulary o ogniskowych 4,7mm 8,8mm 14mm wszystke 82 stopnie) oraz 20mm 68st. Wczoraj prowadząc obserwację, założyłem z ciekawości dawno nieużywany GSO 30mm 68 i jakość obrazu w porównaniu do ES była dla mnie nie do zaakceptowania.

W związku z tym zacząłem się zastanawiać nad dokupieniem jakiejś dłuższej ogniskowej. Tylko pytanie, czy mając już 20mm warto kupować 24mm? Różnica w polu i powiększeniu niewielka. Niestety wykluczam okulary o średnicy 2" że względu na to, iż wszystkie filtry mam w standardzie 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

ES 24mm 68stopni to najczęściej używany przeze mnie okular i to niezależnie od teleskopu, ale ja nie mam ES 20mm. Wg mnie to Idealny okular 1,25cala do przeglądu nieba, szczególnie w moim dobsonie 10". Gdybym kiedyś musiał sprzedawać okulary, to ten byłby ostatni, a mam inne ESy i Morfeusza ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy warto kupić jeżeli masz już 20mm, to ciężko mi ocenić, ja bym jednak kupił, bo to naprawdę świetne okulary. Mam i miałem sporo ES-ów 68st. i 82st. i 24/68 zdecydowanie najbardziej polubiłem. Ostrość prawie po brzegi, małe odblaski, duży ER, klarowny, zimny obraz.

Jeden ES24/68 przez przypadek rozkręciłem odkręcając filtr, to kupiłem drugi nowy tak mi przypadły one do gustu. :)

Tylko co do bino, o którym pisze Jacek 1977 to ostrożnie, bo są szerokie i może być problem z wygodą obserwacji, lepiej sprawdzić przed zakupem na konkretnym sprzęcie i własnej głowie.

es24.jpg

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, zagiell napisał(a):

20mm jest moim ulubionym ze wszystkich które mam. Ciekawe czy 24mm by go przebił. A zmiana 20mm na 24mm miałaby sens?

Hej.

     Myślę że najlepsze wyjście zaopatrzyć się w tego es 24/68, porównać z tym co masz bezpośrednio i zostawić sobie tego który bardziej się tobie spodoba....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Myślę że najlepsze wyjście zaopatrzyć się w tego es 24/68, porównać z tym co masz bezpośrednio i zostawić sobie tego który bardziej się tobie spodoba....

 

Pewnie tak się to zakończy 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.