Skocz do zawartości

SOTEM 15x50


orion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! To mój pierwszy post na tym forum chociaż od dłuższego już czasu jestem tu częstym gościem. Witam wszytkich.

 

Moj sprzęt to do tej pory Tento 12x40 która delikatnie mówiąc średnio nadaje się do astro. Mam szanse kupić lornetke SOTEM 15x50 rocznik 1992 w stanie doskonałym. SOTEM to jeśli się nie mylę BPC dla wojska. Czy ktoś może powiedzieć coś więcej o tej lornetce? Jak wypada ona w porównaniu z BPC 15x50 lub 10x50. Z tego co wyczytałem w necie to SOTEM ma pole widzenia 4,5 stopnia - to chyba całkiem nieźle. Czy ktoś może w ogóle powiedzieć coś o lornetkach SOTEM bo szczerze to nigdy przedtem o czymś takim nie słyszałem. Może poszukać czegoś innego? Niestety nic co kosztuje więcej niż 200zł u mnie nie przejdzie - żona by mnie zabiła :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem swego czasu lornetke sotem 10x50, zle jej nie wspominam,

standardowy radziecki sprzet (starszy). Moj egzemplarz mial wadliwe

ustawianie ostrosci i to mnie troszke irytowalo (koniec koncow stal

się dawcą organów pod szukacze...). Nie mam za duzego doswiadczenia

w ocenie lorentek ale moge napisac, ze nie jest to zly sprzet. Ta co opisujesz

ma 15x, nie wiem czy to nie za duzo (ciemna juz dosc bedzie). Mysle

ze powinno byc max 10. Sotem (nie wiem jak tento) ma wg mnie kiepskie

okulary - porownalem ostatnio z posiadaną bpc5 8x30 i ta ma o niebo lepsze

(ponoc erfla... tak gdzies wyczytalem, ale jakos nie chce mi sie wierzyc)

 

porownywalem z sotem, bo zostal mi jeden okular od niej :)

Edytowane przez mbodek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za odpowiedz. Kupiłem tą lornetke. Kosztowała mnie całe..... 40zł. Róznica między Tento 12x40 jest zadziwiająco duża. Sotem jest wyraźnie jaśniejszy od Tento. Ciekawe jak się patrzy przez 10x50 ? Podziwiałem wczoraj Jowisza - w tento widać tylko małą kulke (włściwie większą kropkę, ledwo można się zorientować że to tarcza) podczas gdy przez SOTEM tarcza planety jest już wyrażnie widoczna, księżyce przy wczorajszym seeingu były widoczne tylko w SOTEM (słabo ale jednak). Tento daje duuuuuużą "poświatę" (jak oglądałem latarnie uliczną to wokół niej była mocno irytująca poświata), SOTEM - prawie brak. Punktowość gwiazd pozostawia dużo do życzenia w przypadku Tento. Z powodu beznadziejnego seeingu nie zauważyłem wczoraj żadnych obiektów "deep space". Tento jest lesze tylko w jednej dziedzinie - jakość wykonania (myslę tu o obudowie, niekoniecznie o mechanice).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przez 10x50 w stosunku do 15x50 (porownujemy sotem)?:

mniejsze pole widzenia, troszke ciemniejszy obraz, ale i ciemniejsze

tlo nieba (czy jak to sie tam fachowo nazwa), ale co daje wiekszy zasieg.

Zrobilem maly eksperyment i wymienilem z w posiadanej lornetce Meade z lidla (10x50) okulary. Wstawilem z BPC5 8x30. I osiagnalem wlasnie wieksze przyblizenie, pole o dziwo to samo (zasluga okularow erfla) i o niebo lepszy kontrast. Reasumujac, jestem zwolnnikiem wiekszego powiekszenia w lornetkach,

oczywiscie trzeba sie liczyc ze statywem, ale daje to wiekszy komfort.

Jak na razie porownywalem sotem 10x50, zeissa 7x50, zeissa 8x30, meade 10x50, meade 10x50 z okualrami z bpc5 8x30 i ta ostatnia wypada najlepiej.

A jako ciekawostka to najgorzej wypadl zeiss 8x30, gorzej od bpc5 8x30...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.