Skocz do zawartości

Samoświadomy heq5 pro


aleksyb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kurczę, już 2 razy montaż zdążył w osi Ra zrobić parę obrotów, mimo że był zaparkowany 🤔

 

2 dni temu pierwszy raz miałem taką sytuację. Powiesiłem sprzęt, odpaliłem pc + software, zaparkowałem montaż, w planerze ustawiłem co i kiedy ma być fotografowane i zająłem się czymś innym. 15 minut później widzę że montaż zrobił z 2 obroty w Ra i zablokował się o zawinięte kable.

Wczoraj sytuacja dokładnie taka sama. Sprawdziłem logi, i widzę raz na jakiś czas błędy komunikacji. 

 

Jest możliwe że przez błąd w komunikacji heq może odparkować i obracać się w ra?

 

Kabel zamówiłem nowy, bo miałem samoróbkę. Zastanawiam się czy to może software takie coś mi odwala.

 

Mam DELLa wyse z Ubuntu, kstars, indi/ekos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, masarnia napisał(a):

Zawsze mówiłem że z tym całym AI to same problemy będą.

 

A poważnie to czy w czasie tych 15 minut miała rozpocząć się sesja?

No właśnie nie. Przewidywany start sesji był 2 godz później. W momencie przyłapania montażu na samowolce, w samym ekos montaż był zaparkowany. Po kliknięciu unpark widziałem, że raportuje położenie bo cyferki ra ciągle się zmieniały.

 

Co jeszcze mogę dodać. Kiedy sesja działa (ruszy już tracking/guiding i akwizycja), to nic nie świruje

Edytowane przez aleksyb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka dziwnych zachowań z tym softem, ale nigdy czegoś takiego, że sam bez niczyjej ingerencji zaczynał wykonywać akcje.

A bez podłączonego ekosa też się tak dzieje? Tylko z ekosem? Tylko z ustawionym planerem? Używasz https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6176&lunety=Adapter Sky Watcher SynScan USB ?

Wydaje mi się że trzeba iść drogą eliminacji kolejnych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, masarnia napisał(a):

Miałem kilka dziwnych zachowań z tym softem, ale nigdy czegoś takiego, że sam bez niczyjej ingerencji zaczynał wykonywać akcje.

A bez podłączonego ekosa też się tak dzieje? Tylko z ekosem? Tylko z ustawionym planerem? Używasz https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6176&lunety=Adapter Sky Watcher SynScan USB ?

Wydaje mi się że trzeba iść drogą eliminacji kolejnych czynników.

To świeża sprawa. Za pierwszym razem myślałem że coś naklikałem. Za drugim razem (wczoraj) zacząłem podejrzewać problemy soft/hardware.

 

Dzisiaj będę sprawdzał czy bez włączonego ekosa będzie świrował.

 

Kabel mam samoróbkę na oryginalnym prolific. Nowy zamówiłem.

 

Mam tylko nadzieję, że to nie walnięta płyta główna  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem nowy profil, podłączyłem tylko montaż i widzę że lecą dalej błędy. Na ten moment nic się nie kręci. Jutro powinien być nowy kabel, to sprawdzę na oryginalnym. Kurde no, nowa płyta 6 stówek. Lubię mieć zapas części, ale bez przesady :D 

 

p.s. Wpisy na biało to moja sprawka.

 

image.png.242f9fdf1246dcb1dc1ef65b0ca510dc.png

Edytowane przez aleksyb
p.s.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ryzykowałem.

Oprócz nowego kabla zamówiłem także nową płytę. Nawet jeżeli stara jest ok i winny był kabel, to nie żałuję. Miałem PCB rewizję B a dostałem C (MC020). Płyta jest przebudowana, ma inne sterowniki silników i IC. Teraz najlepsze, na starej płycie z daleka słyszałem jak napęd prowadzi/jedzie do zadanego punktu, a na nowej jest zupełnie inna kultura pracy. Lekki szum lub totalna cisza.

Tak, oprócz tego błędy zniknęły jak ręką odjął :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.