Skocz do zawartości

Mto 1000 i aparat?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Ostatnio pomyślałem sobie, że to mojego teleskopu dokupię sobie aparat. W tym kłopot, że się kompletnie na tym nie znam ;D ;D ;D i nie wiem czy się opłaca. I jak obciążyło by to mój budżet?

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Sprawnego i używanego Zenita kupisz już od 100zł a od 150 do 300 zł możesz już kupiś solidniejszy i lepszy korpus Prakticy z jaśniejszą matówką ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kłopot, że się kompletnie na tym nie znam ;D ;D ;D i nie wiem czy się opłaca.

 

Jak możesz to pożycz od kogoś jakiegoś Zenita i przekonaj się sam czy się opłaci kupić. Ja tak zrobiłem i po dwóch filmach zniechęciłem się.

Za to chętnie robię fotki z MTO + aparat cyfrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenita, to bym raczej odradzał:

Suuuuper ciemna matówka :(

Źle wytłumiony ruch lustra :(

Wizjer pokazujący tylko 65% kadru :(

Bardzo niewygodny okular wizjera ;)

Praktica - ofszem :D, stary, mechaniczny Nikon---->to jest to :D ;D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Powiedzmy, że mam Zenita ;).

1) To jak go się podłanca do reszty?

2) Co z ostrością?

P.S. Sory za tak podstawowe pytania, ale może mnie zrozumiecie 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle aparat mocowany jest przez odpowiedni reduktor - z jednej strony ma tulejkę o średnicy okularu, z drugiej gwint M42/1. Ostrość ustawiasz podobnie jak przy obs. wizualnych - pokręcając wyciągiem okularowym i obserwując obraz na matówce aparatu. Jeśli masz leskop o małej światłosile (f/10, f/12 czy jeszcze mniej), może to byc trudne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaj jaj, ale ze mnie Łoś,

teraz dopiero zobaczyłem, że twój teleskop to poczciwe MTO. Aparat przykęcasz po prostu do gwintu MTO - tak jak każdy inny obiektyw. Skala ostrości MTO zwykle jest OK, chociaż podczas ogniskowania trzeba się nauczyć ją ustawiać. Wymaga to troche wprawy - zacznij od Księżyca, Marsa i jasnych gwiazd. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E... wcale nie jesteś Łoś, bo to ja nie wiedziałem jak przymocowuje się aparat (i to dopiero chańba!!!).

Wielkie dzięki za te wskazówki. Teraz ja musze się popisać - zdobyć Zenita :):D ;D.

P.S. Zdaje się, że ten reduktor o ktorym pisałeś dostałem jak kópowałem barlow-a czy to to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.