Skocz do zawartości
  • 0

NINA i Synscan - slew and center nie potrafi trafić w cel


Bentoq

Pytanie

Witam,

 

Używam NINA z synscan do obsługi SWSA GTi i czasem potrzeba naprawdę wielu prób, aby trafić w cel. Ktoś się spotkał z podobym problemem?

Wszystko wyważone, PA zobione i czasem działa normalnie, z 2-3 korekty i jest. A czasem kręci i kręci i nie może trafić. Czy to mogą być jakieś luzy? Jak już trafi to guide idzie w miarę nomalnie, klatki po 5min bez problemu.

Przykład z teraz:

image.png.4aa399e7df2bbec1e0de97a09f63d1c0.png

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hmm dokręciłem blokady w osi dec i ra i już wygląda to lepiej, ale musiałem użyć sporej siły, nie wiem do końca czy to było źródłem problemu, a może jednak?

 

image.png.39234bceaa6adab6c6028936918fbdba.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdź w ustawieniach - może masz nazbyt restrykcyjny margines. SWSA GTi to nie jest szczyt techniki i nie można oczekiwać, że będzie się zachowywał jak PlaneWave ani nawet jak EQ6 czy podobne. 🙂 Dokręcanie blokad na siłę to szukanie guza. To co Ci wychodzi może świadczyć o jakichś luzach bo w zasadzie 2-3 podejścia powinny być wystarczające ale... j.w.

 

 

EDIT: A teleskop/kamera się nie rusza nic a nic w siodle? To też może być przyczyna.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 hours ago, Wiesiek1952 said:

Sprawdź w ustawieniach - może masz nazbyt restrykcyjny margines. SWSA GTi to nie jest szczyt techniki i nie można oczekiwać, że będzie się zachowywał jak PlaneWave ani nawet jak EQ6 czy podobne. 🙂 Dokręcanie blokad na siłę to szukanie guza. To co Ci wychodzi może świadczyć o jakichś luzach bo w zasadzie 2-3 podejścia powinny być wystarczające ale... j.w.

 

 

EDIT: A teleskop/kamera się nie rusza nic a nic w siodle? To też może być przyczyna.

Margines mam taki, jak był domyślnie po zainstalowaniu NINA - 1 arcmin. Skalę mam 3.5"/px, czyli kilkanaście pixeli tolerancji.

Mogę trochę zejść z tego do 2-3', ale zależy mi, by było w miarę dokładnie, by projekty trwające kilka nocy jednak miały podobny kadr.

 

W sumie nie przyjrzałem się, czy kamera się nie rusza, siedziałem obok i tylko nasłuchiwałem, coś tam mielił ciągle, kadr też się zmienia, więc tak jakby ciągle przestrzeliwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Bentoq napisał(a):

Margines mam taki, jak był domyślnie po zainstalowaniu NINA - 1 arcmin. Skalę mam 3.5"/px, czyli kilkanaście pixeli tolerancji.

...

 

 

Ja mam ok 100 pix tolerancji na "trafianie" i tyle samo na "Center After Drift" w sekwencerze w NINA przy skali 0.32"/pix. Nie wiem jaki masz teleskop ale... nie ma sensu schodzić do 1 arcmin dla szerokoktnych teleskopw a skala 3.5"/pix na to wskazuje, że to szeroki kąt. To moje 100 pix jest już mocno restrykcyjne a mój montaż jest ciut bardziej precyzyjny od SWSA GTi.  Brzegi zdjecia i tak odpadają a bo rotacja pola a bo niedokładności. 🙂 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

yhm ciężko odmówić racji :) nie myślałem nigdy o tym, jak bardzo restrykcyjne ma być centrowanie kadru. Jak wspomniałem, zostawiłem wartość domyslną, ale być może faktycznie warto trochę odpuścić w imię spokojnej głowy :)

 

Tak czy inaczej, problemem nie było to, że tracker krąży wokół 1' i nie może zejść poniżej 1. Wtedy rozumiem, że OK tracker nie jest tak precyzyjny i ustawie np. 5', żeby już był spokój.

Jak widać, zdażyło mi się, że regularnie strzelał powyżej 30' i błąd generowała głównie oś RA. Przy mojej skali daje ponad 500px, co jest już zdecydowanie zauważalne, zwłaszcza jak fotografowany obiekt wypełnia większość kadru.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, myślę, że rozwiązałem problem. Okazało się, że miałem na oko wpisane współrzędne do trackera i do NINA. Stopnie się zgadzały, ale minuty już nie i ciągle nie trafiał tracker, przestrzelał o mniej więcej tę samą wartość.

Wprowadziłem dokładne współrzędne do synscan i slew and center trafił przy 2giej próbie praktycznie w punkt..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.