Skocz do zawartości

Średnice okularów


Grzegorz W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Taki pytanko techniczne:

Jakie są tolerancje wymiarowe średnic okularów? Dodam, że nie chodzi mi o to, że są okulary 1.25'' i 2'', ale o to jak duże są odchyłki od tych wymiarów nominalnych i czy te odchyłki zależą od producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mirku!!!

Okulary z U... są rozmiaru 32mm (to stary rosyjski standart mikroskopowy :P) a nie 31,75mm jak być powinno w standarcie calowym po przeliczeniu na milimetry ;D

Producenci zwykle robią luźniejsze okulary w obawie o kompatybilność ich ze złączkami i wyciągami innych producentów bo inaczej były by sytuacje że okular A nie wchodzi do wyciagu firmy B i na odwrót a tak to wszystkie wchfdzą wszędzia (no może poza okularami U... ;) ale kosztem pewnego, dopuszczalnego luzu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary z U... są rozmiaru 32mm (to stary rosyjski standart mikroskopowy :P) a nie 31,75mm jak być powinno w standarcie calowym po przeliczeniu na milimetry ;D

 

No właśnie o tym napisałem dzięki temu okulary innych producentów dla których standard 1.25" jest standardem 1.25" pasują do każdego sprzętu, a w wyciągu U "1.25""się telepią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czyżby teleskopy U... to byly "TELEPY" od telepania się okularów ???

Gdzieś w rozmowie na forum słyszałem już to powiedzenie i nawet chyba sam dalej użyłem :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Nagler TV jest niemal zglejowany z moją przystawką kątową WO. Celestron 2" ma nieco więcej luzu. Wydaje mi się, że "ciasno włażące" okulary są lepsze-nie generują odchyłek wiązki. Przekłada się to na minimalizowanie koloru. Zobaczcie sobie jasny obiekt przez okular nieco "przekoszony" na osi!-kolorki aż miło. Co do "standartów" U się nie wypowiadam, nieparlamentaryzm jest destrukcyjny dla porządku ;)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby teleskopy U... to byly "TELEPY" od telepania się okularów ???

Gdzieś w rozmowie na forum słyszałem już to powiedzenie i nawet chyba sam dalej użyłem :):D ;D

 

Telepią tzn inaczej rylają się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim czasie, gdy byłem posiadaczem "najlepszego w Polsce teleskopu" usiłowałem wykorzystać posiadaną już wcześniej złączką kontową z Astrokraka (bezstronnie przyznaję o niebo lepszą od oryginału U). Oczywiście nie dało się tego zrobić w połączeniu z "firmowymi" okularami. Gdy zwróciłem na to uwagę producenta (w końcu w materiałach reklamowych gwarantuje standard 1.25") odpowiedział, że standard to i owszem gwarantuje, ale nie zgodność z akcesoriami innych producentów ;D. (żeby nie było wątpliwości w złączkę Astrokraka bez problemu wchodzą normalne okulary np. Meade). Nie ma się czemu dziwić to w końcu czołowe firmy dyktują standardy - w tym przypadku to chyba U, albo tak się im wydaje ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Obecnie kupowane napewno tak co wielokrotnie sprawdzałem a te ze starszych Mizarów z przed kilku lat nie, bo też miały okularki w oprawie 32mm :'( :'( :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W minimalnych różnicach średnicy dość pewnym rozwiązaniem jest sprężysty pierścień ( Clamping Ring ) . Chyba tak się to pisze. Ludes nawet w swoim "tanim" refraktorze stosuje to rozwiązanie. Mam to też w złączce kątowej 2" Intesa. Pierścień trzyma okular po obwodzie, a nie jak śrubka-punktowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Panoptic ma dokładnie 50,73 (śruba mikrometryczna) i nie da się go włożyć do wyciągów 2" produkowanych przez Janusza bez schłodzenia. Na szczęście ma też mocowanie 31,675 mm (1,25 ") ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No coż 3 mikrony to już wcisk, taraz robimy już luźniejsze złączki o wymiarze 50,80mm aby obsłużyć także lekko nadwymiarowe okulary jak ten Twój Panoptic ::)

Zresztą on jest na styk wymiarowy i bliski wymiarowi nominalnemu 50.75mm a nasze złączki w dbałości o kasowanie luzów wykonywane były za precyzyjnie i stąd małe problemiki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wiem o tym ale kiedyś byłem bardziej papieski niż sam Papierz z tymi dokładnymi wymiarami i teraz zbieram plon uwag krytycznych na ten temat ale to już całe szczęście odległa historia, bo musiałem się dostosować do masowej chińskiej i tajwańskiej produkcji ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

 

Podobna historia (jak z niepasującymi standardami okularów do teleskopów), była kiedyś z aparatami fotograficznymi.

Rosjanie skopiowali Hasselblada i sprzedawali jako SALUT. Różnica polegała głównie na tym, że rosyjskie obiektywy pasowały do oryginalnych Hasselbladów, ale obiektywy Hasselblada nie pasowały do SALUTA... Wszystko po to, aby nie kupować tanich rosyjskich aparatów i stosować do nich świetnych obiektywów Zeissa!! Amerykanie używali tych aparatów (Hasselblada, nie rosyjskich...) także na Księżycu.

Właśnie przeglądałem numery "Fotografii" z lat 1970 -1978. Szczególnie "podobała" mi się ocena rosyjskich obiektywów do aparatów dużego formatu. Zdolność rozdzielcza obiektywów o ogniskowych rzędu 300 mm: - w środku pola 15 linii/mm, na brzegach ok. 5 linii/mm...

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Wygląda na to że im bardziej szacowna firma, tym dokładności wykonania i odchyłki mniejsze. W naglerach+markowe wyciągi okularowe w zasadzien nie ma luzów-jest to precyzyjne pasowanie "suwliwe". Axiom celestrona wchodzi mi do wyciągu już "łatwiej"-czyli producent się w pewnym stopniu zabezpiecza przed reklamacjami posiadaczy wyciągów "masowych". Tak to wyglada.

Ciekaw jestem wpływu takiej precyzji na kolor na obiektach. Jak się nieco przekosi okular nad wyciągiem to abberacja wali po ocvzach niemożebnie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dociskając z boku śrubką okular może się co najwyżej prezesunąć rownolegle co ma marginalne znaczenie a o przkoszeniu nie może być mowy, chyba że trzymasz okular w ręku i kiwasz nim na boki ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.