Skocz do zawartości

Wyciąg Baadera 2" do teleskopu S/C.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka miesięcy temu zakupiłem ten wyciąg zaprojektowany do teleskopów z regulacją ostrości poprzez ruchome lustro główne, co jak wiadomo nie jest rozwiązaniem idealnym i wymaga doprecyzowania. Nowsze generacje teleskopów katadioptrycznych są pozbawione tego niedociągnięcia, starsze ratuje zakup dodatkowego wyciągu, który nie jest sprzęgnięty mechanicznie z optyką. Wyrób Baadera jest starannie zaprojektowany i precyzyjnie wykonany w całości ze stopu aluminium, z powłoką w czarnym kolorze. Mechanizm przesuwu tulei okularowej chodzi bardzo lekko, dzieki czemu ustawienie ostrości odbywa sie bez wstrząsów, co ułatwia ogniskowanie obrazu planet i Księżyca w dużej skali na podglądzie webkamerki. Zakres przesuwu jest niewielki, bo zaledwie 18 mm. ale w zupełności wystarcza do wszelkich kombinacji wizualnych i fotograficznych. Cały wyciąg można ustawić pod dowolnym kątem wokól osi optycznej i zablokować jedną śróbką, podobnie wysuw tuleji okularowej po ustwieniu ostrości. Zostalem zmuszony do zakupu dodatkowej tulejki 2" z gwintem M42/1. gdyż do zdjęć planetarnych używam barlowa w postaci rosyjskiego konwertera fotograficznego 2x. z możliwością dokręcania pierścieni pośrednich w celu zwiększania skali projekcji. Pasuje mi ten układ ze względu na to, że mam zapewnioną ostrośc w webkamerce, gdy ustwię ją w okularze własnoręcznie wykonanej kotówki pod okular mikroskopowy 12x. Jak wiadomo sprawdzonych przyzwyczjeń nie sposób sie pozbyć kiedy są skuteczne. Całość robi przyjemne wrażenie i wkrotce zostanie wprzęgnięta do zdjęć. (Wyciąg do nabycia na zamówienie w Delta Optical za jedyne 512 zł.)

BAADER1.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ ostrzenia za pośrednictwem lustra gł. ma jeden drobny feler, że w trakcie używania powiększaja sie luzy na rurze po której suwa sie lustro w oprawie. Bywa tak że od razu są znaczne i im większego powiększenia używasz, tym wieksze jest przemieszczanie obrazu w polu widzenia i utrata ostrości, kiedy lustro ułoży sie wreszcie pod własnym ciężarem, ktory jest niebagatelny. Gdybym nie kupił wcześniej wyciągu w Astrokraku, ktory jest dobry, ale sie już nieco wyrobił i nie "chodzi" tak miękko jak ten Baader, to nie wiele bym mial do pokazania ze zdjęć planetarnych w dużej skali, bo wiecznie bym je gubił z pola widzenia kamerki.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam pytanko a propos wyciągów do MC/SC jeśli można :)

 

na cloudy nights wyczytałem w recenzji intesa MK66:

_____________

there is no image shift and no problems with backfocus (unlike the MK-67 - the crayford focuser design of the same scope).

_____________

 

czy problem z backfocusem w przypadku MK67 oznacza że ogniskowa wyłazi znacznie poza wyciąg i nie można wyostrzyć bez przedłużacza albo jakiejs kątówki?

 

pozdr

 

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś myślałem, że forward i back-focus, to błędne ustawienie ostrości, ale w aparatach fotograficznych i to przy autofocusie, czyli zdjęcia wychodzą ostre, ale przed, lub za płaszczyzną ostrości, uchwyconą w autofokusie.

 

moja nie rozumieć :rolleyes:

 

czyli jak to się przełoży na ostrzenie w Maku z crayfordem? na czym będzie polegać problem? (na aparatach się za bardzo nie znam)

 

:Salut: Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.