Skocz do zawartości

4 Vesta - tarcza planetoidy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem na stronie ETX`owców fotkę planetoidy Vesty.  

http://www.weasner.com/etx/guests/2003/gue...ts_planets.html

Jest nawet powiększenie - że niby tarczę udało się sfotografować. Ja rozumiem, że ETX, i w ogóle   ;) , ale jak myślicie - jest możliwym dostrzec tarczkę Vesty ("domowym" sprzętem, nie HST)? Przecie to raptem 500 Km średnicy!

A może komuś tutaj już się udało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według daty wykonania zdjęcia okazuje się że Vesta była odległa od Ziemi o 1.28394842 AU (192,075,949 km). Przy średnicy 501 km, tarcza ma 0.54 sekundy łuku.

 

Pluton obecnie ma 0,11" i coś w rodzaju tarczy widać przez HST, Neptun np. 2,3".

 

??? 8) : :)

 

Więcej niech się wypowiedzą nasi obserwatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Jeśli tarczka ta ma nie więcej niż 0,5 sekundy to nawet atmosfera nie pozwoli zobaczyć takiej drobinki Bielak'u (czytaj, Polski seeing nie jest ideałem). Rozdzielczość instrumentu rośnie wraz ze wzrostem apertury ale tylko do momentu właśnie około 0,5 " gdzie nawet przy idealnym seeingu lepszej rozdzielczości już nie osiągniemy. Odpowiedzialna jest za to właśnie niespokojna atmosfera.

 

Myśle, że to jest właśnie odpowiedź na pytanie. ;):D ;D :D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.