Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

zachmurzenie nieba w/g ICM

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

sumas

sumas

astropolis.pl

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8811 postów
jakoś zawsze myślałem, że ICM podaje wielkość zachmurzenia jakoś %

Dołączona grafika

czyli np. na tym przykładzie o godz.18 chmury wysokie bedą na 40% powierzchni nieba,

ale od jakiegoś czasu ICM, prognozuje pogodę z podziałem na powiaty:

Dołączona grafika

ale tu już opisują wykres, a przy wykresie zachmurzenia pisze: oktanty,

poszukałem tego cosia i znalazłem tylko, że oktant, to dawny przyrząd nawigacyjny, służący do pomiaru wysokości kątowej nad horyzontem ciał niebieskich, zastąpiony zresztą przez sekstant, więc oznaczało by to wysokość tych chmur, (ale to bez sensu :Boink: )

ale może być też inne wytłumaczenie, że te oktanty, to po prostu ósme częsci całości :D
czyli na obrazku np. zamalowane całe niebieskie, przez inne kolory (reprezentujące różne rodzaje chmur)
a skala wykresu kończy się na 8, czyli 8 oktantów = 100% nieba

kurcze jakto jest naprawdę, noi dlaczego tak?, zamiast po ludzku/polsku, znaczy się w procentach :piwa:
pozdrowienia
0
ML8300, EQ-6, EF200, 80ED, SC8, C8-N, obserwatorium

Binocooler

Binocooler

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 992 postów
Dobrze myślisz. Oktanty to część ułamkowa nieba która jest zachmurzona.
4 oktanty (4/8) to niebo w połowie pokryte chmurami. ITD.>

Bardzo łatwo się to odczytuje w postaci ułamka.
W meteorologii tak poprostu przyjęto, bo to prosty zapis, łatwy do przekazania i do zrozumienia.

Czasem się mówi: "stan zachmurzenia na najbliższe 6 godzin: 2 do 4"

Użytkownik Binocooler edytował ten post 28 listopad 2005 - 18:16

0

Robert_Bodzoń

Robert_Bodzoń

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1066 postów
Wydawało mi się, że w meteorologii wycofano się ze wspomnianych oktantów na rzecz zachmurzenia wyrażonego w procentach, co 10%. Czy jest inaczej?
0

Radek Grochowski

Radek Grochowski

Astropolis.pl

• Moderator
  • 4033 postów
Na razie oktany mają się świetnie. Stosuje się też jeszcze bardziej uproszczoną skalę zachmurzenia. CLEAR = 0/8, FEW = 1/8-2/8, SCATTERED = 3/8-4/8, BROKEN = 5/8-7/8, OVERCAST = 8/8. Dla wielu zastosowań takie dane są w zupełności wystarczające.
0

Taurus 410, Tał 200K, ETX-90, 80ED, EQ-6, Nikon HG 10x42, HG 8x20, D5200, D300, Nikkor ED 200-400/4. I parę gadżetów.

wozlu

wozlu

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 249 postów
To ciekawe - te oktanty, ale z wykresu i tak można odczytać zachmurzenie w procentach...
jak kto woli...
0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników