Skocz do zawartości

i tranzyt i ISS i co tam jeszcze


Rekomendowane odpowiedzi

Ja niestety odpadam. Ostatnio miałem mały remont, całkowicie własnoręczny i od paru dni chodzę do tyłu z niewyspania i nadmiaru zajęć. Ale prawie na 100% będę obserwował z balkonu. Mam nadzieję coś zobaczyć i przy okazji nie zawalić nocy. Sprzęt rozstawię wcześniej i pewnie zdrzemnę się jeszcze. A tak - Ty, wał i Celina... i nocka byłaby do tyłu. A rano trzeba do pracy zasuwać.

Trzymam kciuki za pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję jeszcze przewidywane przez CalSky linie tranzytu na tarczy, dla wału w Górsku (po lewej) i dla swojego balkonu. ISS będzie zasuwał z prawej strony do lewej.

Współrzędne stanowiska na wale (właściwie na mostku): 53°2'15.88"N i 18°26'13.82"E.

Wa_.jpg Skarpa.jpg

Oczywiście wszelkie prawa do wyżej zamieszczonych obrazków ma www.calsky.com

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę ciekawostek związanych z tym tranzytem.

Około 2 sekund po nim, ISS wyjdzie z cienia Ziemi i zacznie być widoczna jako jasny obiekt.

W okolicach tranzytu będzie też koniunkcja Księżyca z Uranem (niecałe 6 mag). Księżyc będzie około 1* od planety. A więc warto spróbować sfotografować Łysego z Uranem w jednym kadrze. Księżyc co prawda wyjdzie pewnie przepalony, ale szansa na fotkę jest.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę ciekawostek związanych z tym tranzytem.

Około 2 sekund po nim, ISS wyjdzie z cienia Ziemi i zacznie być widoczna jako jasny obiekt.

W okolicach tranzytu będzie też koniunkcja Księżyca z Uranem (niecałe 6 mag). Księżyc będzie około 1* od planety. A więc warto spróbować sfotografować Łysego z Uranem w jednym kadrze. Księżyc co prawda wyjdzie pewnie przepalony, ale szansa na fotkę jest.

 

 

wobec powyższego - dalej się opierasz przed wypadem na wał :ha:

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wobec powyższego - dalej się opierasz przed wypadem na wał :ha:

 

:Beer:

 

Nie kuś - ja już mam swoje lata. :szczerbaty: Taką noc musiałbym w weekend odsypiać. A w poniedziałek ruszam z całą rodziną na podbój Kotliny Kłodzkiej. I mam oczywiście wyłączność na kierowanie samochodem.

A co do naciskania fire, to nie wiem czy trafisz. Powinno się to robić kamerką. Mój laptop niestety nie ma baterii i do tego gubi klatki z webcama. Spróbuję zarejestrować ten tranzyt tak, jak ostatnio Wenus. Przy pomocy Canona A630 będę kręcił avika 30 kl/s 640x480. Aparat nie gubi klatek i nie potrzebuje komputera. Fakt, że jakość klatek jest gorsza, ale i tak będzie lepsza niż z naszego tranzytu ISS-a w czasie zaćmienia Słońca.

 

 

Jakiej szerokości był pas tranzytu? Spod Lublina widac było ładnie przelot ale do księżyca jej było daleko, sądzę ze szerokość pasa do kilka kilometrów?

 

Pas widoczności tranzytu będzie miał jakieś 11 km.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja i owszem, trafiłem. :helo: Udało mi sie zarejestrować tranzyt na dwudziestu czterech klatkach avika z aparatu. Muszę go rozłożyć VirtualDubem na czynniki pierwsze i zobaczę, czy na którejkolwiek klatce ISS jest większa od piksela. :Boink: Ale przynajmniej mogę zrobić animację. :banan: Zaskoczyło mnie to, że ISS wyszła z cienia Ziemi wcześniej niż przewidywał CalSky. Cały tranzyt był więc z jasno świecącą stacją. W niektórych miejscach jasno odcinała się od tła tarczy Księżyca. Trochę mnie to zmartwiło - bo nie będzie ciemnego konturu na tle tarczy Księżyca, a trochę ucieszyło - bo łatwiej było zauważyć stację wlatującą na tarczę.

Oczywiście nie obyło się bez problemów. Na 5 minut przed rejestracją okazało się, że jednak z ostatniej rubieży mojego balkonu nie widać Księżyca. Dopiero obniżenie nóżek statywu spowodowało, że teleskop znalazł się odrobinę oświetlony światłem Łysego. Nie miałem oczywiście pewności, czy trafię szybko Księżycem w matrycę, no i czy po 20 sekundach nie zjedzie mi z pola widzenia. Na szczęście wszystko odbyło się bez problemów. Od naciśnięcia nagrywania minęło ponad półtorej minuty i w końcu nadeszło te długo oczekiwane 0,62 sekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam już coś, co można pokazać. Niestety nie jest to cud-miód, jak na zdjęciach ISS-a, robionych przez mistrzów gatunku. Trudno nawet zobaczyć, jaka jest orientacja stracji. Wydaje mi się, że będzie to coś na kształt:

Nowy_2.gif

A oto najlepsza klatka:

ISS_Moon3142.jpg

I animacja:

ISS_Moon4.gif

Animacja jest zmniejszona do około 45% oryginału, bo się nie mieściła w limitach załączników. No i jeśli wszystko zapisałem jak trzeba, to jest 10 klatek na sekundę zamiast oryginalnych 30. Po prawej ISS znika odrobinę, ale nie z powodu rzeczywistego gaśnięcia, tylko z powodu winietowania.

Avika kręciłem kompaktem Canon A630 30 kl/s, każda klatka naświetlana 1/100 s, przez ETX-a 70AT, projekcja okularowa przez okular kitowy (Kellner Meade MA 25 mm).

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.