Skocz do zawartości

Mały dylemat


Lukasz_S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich tak jak w temacie mam dylemat

:unsure: upatrzyłem sobie trzy newtony podaje linki do nich :

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1141EQ1

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2

 

Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP13065EQ2 (Tak najbardziej ten mi odpowiada)

 

 

Który z podany jest dość optymalny?

Jak to jest z światłosiła im mniejsza tym lepiej czy odwrotnie ? np teleskop mający światłosiłe: f/5 jest leprzy od takiego ktory ma światłosiłe: f/8,7

Mam tez pytanie co do montażu czy montaż: paralaktyczny EQ2 jest dobry i jest w miare stabilny? i czym się różni od EQ1

Jeżeli macie jakieś inne propozycje to prosze maksymalnie moge wydać 800zl narazie więcej nie uzbieralem

pozdrawiam i dziękuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych trzech wybrał bym ten - Teleskop Sky-Watcher (Synta) SKP13065EQ2

 

Ma lepszy szukacz i krótszą tubę - mniej podatną na trzęsienie.

 

Obrazy planet i DS uzyskasz bardzo podobne pozdrawiam Janusz.

 

 

Własnie myślałem nad nim ale jak możesz to wytłumacz mi jak jest z ta światłosiła? :Salut:B)

Edytowane przez Łukasz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie bardziej wymagający dla okularów, ale mniej wymagający dla montażu. - to tak generalnie o teleskopie o którym tu mowa w stosunku do pozostałych wymienianych.

 

Myślę, że najlepszym z twojej strony ruchem będzie pogrzebanie w celestii za informacjami o doborze okularów i zależnosciach ich doboru do światłosiły teleskopu właśnie, informacji o tym co jest czym wśród montaży teleskopów (do odkopania na celestii lub na forum) i informacji jak się zabrać do obserwacji i czego się spodziewac po tego typu teleskopie (celestia i forum).

 

Takie samodzielne przebicie się przez to zadanie da ci wiedzę pozwalającą na samodzielne podjęcie decyzji lub przynajmniej na ocenę czy ew. pojawiające się za chwilę porady są lub nie sa zgodne z twoimi oczekiwaniami i realnymi możliwościami sprzętu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwole sobie spojerzeć na sprawę z praktycznego pktu widzenia:

wybrałbym krótszą ogniskową bo:

1 montaż lepiej sobie z nim poradzi

2 wady obrazu będą większe, ale i tak pewnie zmienisz teleskop więc co to za różnica, a gdy nie ma się lat doświadczeń to wady obrazu nie rzucają się w oczy

3 "+" krótszego jest większe o ponad 0,3* pole widzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwole sobie spojerzeć na sprawę z praktycznego pktu widzenia:

wybrałbym krótszą ogniskową bo:

1 montaż lepiej sobie z nim poradzi

2 wady obrazu będą większe, ale i tak pewnie zmienisz teleskop więc co to za różnica, a gdy nie ma się lat doświadczeń to wady obrazu nie rzucają się w oczy

3 "+" krótszego jest większe o ponad 0,3* pole widzenia

Witam jeżeli możesz to doradz jaki wybrał byś teleskop tak do 800zl narazie nie mam wiecej :unsure: dlatego szukam czgos w miare dobrego moje pierwsze oberwacje wykonywłem optisanem 76/700 i bylem nawet usatysfakcjonowany obrazem który dawał ten optisanek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, w jakie warunki? (balkon, podwórko przed domem, polana w lesie). Pod jakie niebo? (czarne wieskie niebo, podmiejska zupa, środek małego/dużego miasta) Do jakich obiektów? (głębokie niebo, planety, łysy, przyroda) Jak bardzo mobilny? (bez znaczenia, plecakowy, samochodowy, stacjonarny)?

 

Odpowiedz nam, to będziemy w stanie z sensem odpowiedzieć tobie.

 

Pozdrawim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, w jakie warunki? (balkon, podwórko przed domem, polana w lesie). Pod jakie niebo? (czarne wieskie niebo, podmiejska zupa, środek małego/dużego miasta) Do jakich obiektów? (głębokie niebo, planety, łysy, przyroda) Jak bardzo mobilny? (bez znaczenia, plecakowy, samochodowy, stacjonarny)?

 

Odpowiedz nam, to będziemy w stanie z sensem odpowiedzieć tobie.

 

Pozdrawim.

 

Obserwacje bede prowadzil przed domem na zlotach czyli gdzies na polanie

Przed domem to ciezko o dobre czarne niebo bo mieszkam w miescie ale wiekszosc obserwacji bede prowadzil gdzies na polanach poza miastem :)

Jezeli chodzi o obiekty to :

Planety ksiezyc jakie gromady typu M45

Gabaryt teleskopu jest mi obojetny :Salut:

 

ZOSTAJE TYLKO CENA Do 800zl :unsure:

Edytowane przez Łukasz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.astronomia.pl/ogloszenia/index.php?id=1073

 

pisz stary czym prędzej bo to jest chyba okazja !!

a jeszcze pewnie uda ci się trochę ugadać w dół!!

to już 8" będzie a 100zł więcej tylko

 

 

tu jest lepiej:

 

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...p;topic=11707.0

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirror, wiem, że 1309 jest dobra, jednak problem w tym, że za taką kaszę, jaką posiada kolega można kupić wiekszą armatkę. Tak więc, radziłbym zastanowić się nad czymś większym, ale na Dobsie. No, chyba, że wolisz większą wygodę, ale to nie ta kasa ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem juz szczęśliwym posiadaczem (Synta) SKP13065EQ2 i naprawde jestem z nej zadowolony...

Dzieki za pomoc :)

Polecam ten teleskop dla początkujących miłośników astronomii B)

Pozdrawiam

Teleskop.JPG

Edytowane przez Łukasz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Delcie porównywałem dwa teleskopy o długośći ogniskowej 650 i 900 , wybrałem z mniejszą ogniskową wiedząc ze obraz który uzskam będzie troszke słabszy ale zato jest stabilniejszy.

Wczoraj troszke obserwowałem niebo głównie skupiłem się na ksieżycu (z powodu pogody) naprawde to co widzialem ah co tu dużo pisac super. Do dyspozycji mialem okulary 25mm , 10mm , 4mm ,

Pierwsze kroki stawiałem na optisanku 76/700 też byłem zadowolony ALE NIE MA PORÓWNANIA....

Edytowane przez Łukasz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.