Skocz do zawartości

Mój pierwszy ATM = motofocus


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Już od dłuższego czasu kombinowałem jak tu sobie udogodnić obsługę wyciągu okularowego. Więc za przykładem kilku Forumowiczów postanowiłem zrobić samemu sobie wykonać motofocus. Wiem, że można kupić coś takiego w sklepie za około 170 PLN ale mi troszkę szkoda na to kasy tym bardziej, że sam wyciąg, który posiadam raczej nie jest wart takich inwestycji. Moje nakłady finansowe na ten ATMowy motofocus to 15 PLN. Tyle kosztował mnie pilota do sterowania motofocusem. Warto wspomnieć, że była to transakcja wiązana, gdyż do pilota dołączony był przewodem mały samochodzik z napędem na tylną oś :szczerbaty:

Silniczek, który widać na zdjęciu pochodzi z zwykłej drukarki. Pasek przekazujący napęd również, został jedynie skrócony i połączony przy pomocy nierozciągliwej taśmy klejącej (to coś białe co widać).

Poniżej zamieszczam fotki mojej konstrukcji.

DSC_0415.JPG

DSC_0416.JPG

DSC_0421.JPG

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę szybko pracuje. Jakotakiej regulacji niestety nie posiada chyba, że napięciem. Mam do wyboru 3, 6, 9 i 12V. Pocieszające jest to, że pod obciążeniem jakim jest Nion D50 pracuje już bardzo wolno. Motofocus tworzyłem głównie z myślą o ostrzeniu w aparacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne ale chyba przydała by ci sie glinowa oprawa na ten teleskop do folii :D:D:D

 

Pracuję też nad tym. To co widać to rozwiązanie tymczasowe ale sie sprawdza. Należy pamietać jedynie by dodatkowo przymocować to jakąś taśmą aby wiaterek przypadkiem nie zdmuchną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę szybko pracuje. Jakotakiej regulacji niestety nie posiada chyba, że napięciem. Mam do wyboru 3, 6, 9 i 12V. Pocieszające jest to, że pod obciążeniem jakim jest Nion D50 pracuje już bardzo wolno. Motofocus tworzyłem głównie z myślą o ostrzeniu w aparacie.

 

fajnie to wygląda, tylko, że działa chyba jednak zdecydowanie za szybko, bo przy Twoim teleskopie o światłosile f=6,7 ?

to płaszczyzna ostrości ma "grubość" =1/2 x 0.000022 x 8 x 6,7^2 = 0.000395 cala = 0,01 mm

czyli o tyle powinieneś mieć możliwość minimalnie przesunąć wyciąg, żeby móć poprawnie wyostrzyć do foto

co przy silniku DC i jakiejś jego stałej określonej prędkości przełoży się to na czas impulsu

to przy takim "ferrari" musisz mieć baardzo szybki refleks :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest silnik z drukarki to on nie powinien być przypadkiem krokowy??? Ile z niego wystaje przewodów? Tylko dwa?

 

Jeżeli nie to poszukaj silnika krokowego.

Na krokowym można by już coś spróbować wydłubać, trzeba by tylko sterownik na jakimś AVR-ku zrobić i można hulać :) Jest pełno takich projektów na sieci opisanych, nawet gotowe źródła więc powinno być łatwo :)

 

p.s. Ale pilota to Ci zazdroszczę! Pełen BAJER! :))))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie to wygląda, tylko, że działa chyba jednak zdecydowanie za szybko...

 

Faktycznie prędkość jest zawrotna no ale na początek musi być - może kiedyś wymienię na taki silniczek DC z przekładnią co ma około 4 obrotów na min.

Podkreślam jednak, że wyciąg obciążony lustrzanką porusza się o wiele wolniej a wręcz prawie się nie porusza. Sprawa wygląda tak, że uruchamiając motofocus z podczepionym Nikonem D50 następuje przesunięcie wyciągu o jakieś max 0,5mm i dalej silnik się zatrzymuje. Aby dalej przesunąć wyciąg należy ponownie nacisnąć przycisk na piloci sterującym co powoduje przesunięcie wyciągu o kolejne max 0,5 mm itd. Spróbuje to dziś zmierzyć i może wrzucę filmik pokazujący jak to działa z podczepioną lustrzanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jest silnik z drukarki to on nie powinien być przypadkiem krokowy??? Ile z niego wystaje przewodów? Tylko dwa?

 

p.s. Ale pilota to Ci zazdroszczę! Pełen BAJER! :))))))

 

Tak przewody są tylko dwa. Hehe pilot pochodzi od bolida Formuły 1 więc musi być full wypas :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to chyba silnik od atramentówki HP z serii 800 albo 900, może być także z 3820. to jest zwykły silnik DC.

Popatrz TATAJ Z resztą jakbyś pokopał, to już był podobny motofocus robiony na takich silnikach.

 

Konkretnie to od jakiegoś Epsona.

A te silniczki to znam, Deryl na którymś z nich oparł konstrukcje swojego motofocusa. Ja chciałem wykorzystać to co miałem pod ręką. Nawet miałem zamiar tego pilota świstnąć mojemu siostrzeńcowi lub siostrzeńcom mojej żony ale sumienie mi nie pozwoliło :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.