Skocz do zawartości

Który telep do tych warunków (Synta 8 vs 10)


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Może prosto z mostu powiem. Zastanawiam sie miedzy Syntą 8 a 10. Czytałem rożne opinie o tym czy warto wydać te 600 zł więcej czy nie. Jedni mówią że różnica minimalna, drudzy że zawsze ten 10 będzie dużo lepszy, że dużo zależy od LP. Miejsce obserwacji to obrzeża Pyskowic (miasto 20 tys) oraz obrzeża Gliwic (dokładnie Żernica). W obu przypadkach obserwacje na podwórku, przy czym w Pyskowicach dom jest przy drodze wzdłuż której są lampy (choć czytałem że pojedyncze lampy nie wnoszą takiego LP jak "całokształt" okolicy). W przypadku Żernicy - na razie jest dosyć ciemno, choć też mowie o okolicy powiedzmy 1 km. Byłbym wdzięczny za info od osób znających ten teren i/lub mogących mi pomóc w decyzji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie noszenie raczej nie wchodzi w grę. Teleskop będzie zawsze na miejscu - tzn dom jednorodzinny + podwórko + garaż

 

A przy okazji się zapytam. Czy warto dokupić kolimator laserowy taki jak choćby ten: http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/637 bo nie bardzo wiem jak często trzeba będzie to robić, a wiadomo że taki kolimator jest wygodniejszy niż cała procedura (m.in wyciąganie lustra żeby dać tą kropkę) w metodzie ze strony http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki - trochę się wygłupiłem. Przecież ta kropka jest w cieniu lustra wtórnego i raz zrobiona zostaje i w niczym nie przeszkadza. A swoją drogą nadal czekam na konkretne odpowiedzi co do warunkach w moich okolicach i odpowiedniego do nich teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Tak czy siak trzeba będzie po jakimś czasie oczyścić lustro więc wyjmowanie lustra będzie konieczne (co bynajmniej mnie nie przestrasza) :)

 

A jeszcze jedno pytanie - jest możliwość kupienia Synty 8" z lustrem z PYREX-u. Co to daje i czy opłaca się dodawać te ok. 100 zł więcej ?

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popcio ja bym ci radził zakup jakiegoś używanego dobsona. Wyczekaj na jakąś ciekawą ofertę tutaj na forum.

 

PS sam tak zrobiłem :) chodź na początku przymierzałem się do C8n potem do dobsona 10" ,a ostatecznie wylądowałem na 8" no i teraz poluje na ciekawe okularki

 

Jeśli chodzi o wielkość to 8" jest już spora, ale jak ma to stać na działce to może i warto tą 10"

Edytowane przez bucik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Tylko tu się rozchodzi o to czy w tych dokładnie warunkach (miasta podałem i nawet dokładne dzielnice) będę miał pożytek z tych 2" więcej ? A jeżeli będzie to czy będzie zauważalny i na ile zauważalny...

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie warunki słabe ale coś tam zobaczyłem. Około 22 czyli jeszcze dosyc jasno - widziałem w zasadzie 10% nieba gdyż reszte przesłaniały chmury. Najsłabszą gwiazdę którą widziałem miała 4.80 w skali jasności. Potem się całkiem zachmurzyło. Ale z tego co pamiętam z poprzednich obserwacji to widziałem całego źrebaka a tam jedna gwiazda ma 5.15 z tego co pamiętam. Więcej obserwacji dopiero w następnym tygodniu. A jak na te dane to co polecacie ? Dodam że w odległości jakieś 100m mam drogę z latarniami, a jakoś widze gwiazdy do takiej wielkości - więc chyba miasto marnie promieniuje (to tak dla informacji kogoś kto chce obserwować w Pyskowicach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok coś ruszyło w tym tygodniu. Zdarzyła się ładna noc po deszczu i zaowocowała paroma szkicami z lornetki i dokładniejszym poszukaniu możliwości nieba nad Pyskowicami. A więc maksymalna widoczna (a raczej ledwo widoczna) wielkość gwiazdowa to 5.85. A co do moich zamiarów to zmieniłem nieco przekonania i celuje znowu w 200mm na EQ5 jak w linku http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/518

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

No i jestem po kilku obserwacjach. Jest tak jak przypuszczałem i się nie zawiodłem. Nie oczekiwałem bezsensownie wodotrysków w stylu kolorowych mgławic i pięknych ramion galaktyk i tylko z takim nastawieniem polecam innym podchodzić do kupna i przed pierwszą obserwacją ! Wtedy dopiero teleskop na zaskoczy na plus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.