Skocz do zawartości

kolejne z cyklu pierwszy teleskop


hirtue

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pierwszy post tutaj więc przepraszam jeśli złe miejsce sobie wybrałem na rozpoczęcie przeglądania tego forum ;)

 

Astronomia i nocne niebo fascynują mnie od bardzo dawna, jednak nigdy nie było chęci/okazji aby to zainteresowanie bardziej rozwinąć, więc postanowiłem coś z tym zrobić. Kilka miesięcy temu zacząłem wychodzić i obserwować nocne niebo, nauczyłem się podstawowych pojęć, poznałem troszkę katalog Messiera no i rzeczą normalną jest, że zachciało mi się teleskopu.

 

Poczytałem trochę i próbowałem dojść do czegoś sam, jednak przyznam szczerze, że samodzielny wybór jest ponad moje możliwości, więc proszę Was o pomoc.

 

Chciałbym kupić teleskop, który służyłby mi przez jakiś czas(czyt. nie chce zabawki którą za kilka miesięcy najprawdopodobniej będzie trzeba wymienić). Przeznaczony byłby głównie do wizuala, astrofotografia jakoś mnie nie "kręci". Dodam, że najbardziej odpowiadałby mi teleskop nastawiony na obserwację DS.

 

Planuję wydać nie więcej niż 5000zł i w moje oko laika wpadł refraktor Meade LXD75 5''.

 

http://www.telescopes.com/telescopes/go-to...icrefractor.cfm

 

Czy byłby to w miarę rozsądny zakup czy w podobnej cenie można kupić coś lepszego do obserwacji DS? Jakie ewentualne dodatkowe wydatki na akcesoria musiałbym ponieść, żeby teleskop z tego przedziału cenowego był odpowiedni?

 

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc.

Edytowane przez hirtue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego czy zależy Ci na tym, aby wydać pieniądze, czy może na tym, aby zanurzyć się w pięknie astronomii amatorskiej. Koledzy pewnie zaraz zasypią Cię propozycjami nabycia super sprzętu, który dla przeciętnego zjadacza chleba byłby docelowym. Zanim to nastąpi, proponuję coś innego. Na Twoim miejscu kupiłbym Syntę na dobsonie i przeglądową lornetkę (oraz ciepłe skarpety), a potem przeszedł przez to co każdy zapalony obserwator. Kiedy już nauczysz się odnajdować obiekty z atlasem i tym spartańskim bądź co bądź sprzętem, dowiesz się czegoś o swojej pasji (czy jest prawdziwa) i ciągotkach (DS, planety?). Potem możesz spieniężyć Syntę i wyjąwszy resztę kasy z lokaty kupić swój wymarzony sprzęt.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dysponujesz taką kasą to polecam dużego Dobsa: np Syntę 12"- przez ten teleskop zobaczysz naprawdę bardzo dużo, DSy będą powalające. Przez taki refraktor zobaczysz mało w porównaniu np. z 8" newtonem. Ale jest jeszcze jedna kwestia:

 

Jak z niebem? Mieszkasz na wsi, w mieście? Taka armata jak 12" jest już dość wymagająca, niestety...

 

Synta 12" kosztuje 2600PLN. Jak przeznaczysz 2k na okularki (czego oczywiście nie musisz robić!) i kupisz szerokiego Naglera i jakiś krótki NLV do planet to zapewniam Cię, widoki które ujrzysz będą wywoływały opad szczęki, niekontrolowane okrzyki radości i inne takie "skutki uboczne".

 

Najważniejsza jest jednak kwestia jakie masz niebo. Jeśli ciemne- bierz newtona. Do wizuala będzie świetny, bo jak astrofoto Cię nie kręci to chyba nie masz się co zastanawiać.

 

Tylko wiesz, żebyś się nie rozpędził za bardzo :) bo i kasa niemała, a pośpiech jest tu najmniej wskazany.

 

Wszystko zależy od tego czy zależy Ci na tym, aby wydać pieniądze, czy może na tym, aby zanurzyć się w pięknie astronomii amatorskiej.

 

W pełni zgadzam się z tym zdaniem!

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.