Skocz do zawartości

prezent na urodziny


Archon24

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo pierwszy post, nie chciałem go napisać a tylko kierować się innymi poradami ale nie dla każdego to samo.

 

Chciał bym kupić teleskop na urodziny - sobie, wiadomo najlepszy prezent to taki który samemu się wybrało.

 

Mam na ten cel około 500 zł, wiem że mało ale nie jestem profesjonalistą więc cudów nie wymagam.

 

Mieszkam w małej miejscowości na jej krańcu, mam jakieś 2km do lasu więc nie ma problemu z światłami, znaczy się ciemno. Mieszkam koło Krotoszyna tzn województwo Wielkopolskie. Mam miejsce obserwacyjne na poziomym dachu, trzeba na niego wyjść oknem ale miejsce bezpieczne i dobre[wyjaśnienie dom ma dobudowaną altanę a na niej ten dach].

Jako że 19 urodziny to samochód i prawo jazdy są.

 

Oczekuję oglądania gwiazd, planet. Sam widok bez przyrządów mnie zachwyca ale to troszkę mało. Uwielbiam patrzeć na spadające gwiazdy latem ale do tego wystarczają moje oczy :) Nie wymagam od sprzętu by nadawał się do oglądania samolotów, krajobrazów, choć może taką funkcje spełniać ale głównie będzie do oglądania gwiazd.

 

przeglądałem, sprawdzałem, takie moje średnie typowania

1 2 3 4

wiem że są tam tańsze ale chciał bym usłyszeć na ich temat opinie, oczywiście z miłą chęcią sprawdzę inne typowania. Ale ograniczenie jest 500zl, można zaokrąglić do 600zl ale wtedy wraz z wysyłką. Oczywiście nie chcę kupować na allegro tylko w dobrym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupując tani teleskop należy pamietać by trzymać się pewnych żelaznych reguł:

- jeśłi refraktor to apertura min. 70mm

- jeśli newton to apertura min. 110mm

- jeśli montaż azymutalny to min. AZ3

- jeśli montaż paralaktyczny to minimum EQ2/EQ3

- wyciąg min. 1.25"

- kupujemy tylko sprzęt znanej marki

 

W cenie, krórą podałeś masz przyzwoity teleskop: 70mm refraktor Bresser Mars Explorer ( jego bliźniakiem jest popularny Skylux ). Na twoim miejscu jednak doskłądałbym jeszcze ze 100 zł i wtedy masz w zasięgu finansowym 2 popularne teleskopy o wyraźnie większych możliwościach: 90mm refraktor Sky Watcher SK909 AZ3 ( to moim zdaniem dobry wybór na start ) lub 130mm newton Sky Watcher SK1309 EQ2.

 

poczytaj też http://www.celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo pierwszy post, nie chciałem go napisać a tylko kierować się innymi poradami ale nie dla każdego to samo.

 

Chciał bym kupić teleskop na urodziny - sobie, wiadomo najlepszy prezent to taki który samemu się wybrało.

 

Mam na ten cel około 500 zł, wiem że mało ale nie jestem profesjonalistą więc cudów nie wymagam.

 

Mieszkam w małej miejscowości na jej krańcu, mam jakieś 2km do lasu więc nie ma problemu z światłami, znaczy się ciemno. Mieszkam koło Krotoszyna tzn województwo Wielkopolskie. Mam miejsce obserwacyjne na poziomym dachu, trzeba na niego wyjść oknem ale miejsce bezpieczne i dobre[wyjaśnienie dom ma dobudowaną altanę a na niej ten dach].

Jako że 19 urodziny to samochód i prawo jazdy są.

 

Oczekuję oglądania gwiazd, planet. Sam widok bez przyrządów mnie zachwyca ale to troszkę mało. Uwielbiam patrzeć na spadające gwiazdy latem ale do tego wystarczają moje oczy :) Nie wymagam od sprzętu by nadawał się do oglądania samolotów, krajobrazów, choć może taką funkcje spełniać ale głównie będzie do oglądania gwiazd.

 

przeglądałem, sprawdzałem, takie moje średnie typowania

1 2 3 4

wiem że są tam tańsze ale chciał bym usłyszeć na ich temat opinie, oczywiście z miłą chęcią sprawdzę inne typowania. Ale ograniczenie jest 500zl, można zaokrąglić do 600zl ale wtedy wraz z wysyłką. Oczywiście nie chcę kupować na allegro tylko w dobrym sklepie.

Z tego, co piszą na Celestii, wskazane przez Ciebie teleskopy mogą być trochę za małe. Brakuje im apertury. Ja od marca mam SK 909 EQ2. Jestem z niego zadowolony. Znakomicie nadaje się do planet i rozdzielania gwiazd podwójnych. Do obiektów głębokiego nieba (zwanych po staropolsku DS) nadaje się już gorzej. Na przykład gromada kulista M13 jawi się jako mgiełka, nie da się jej rozbić na pojedyncze gwiazdki; jakieś ślady „kaszki” można dostrzec jedynie siłą woli, ale chyba nie własnym okiem).

Literatura na temat tego sprzętu jest dość bogata. Jest recenzja na Astroforum. Zawiera ona wizualizacje (czyli szkice obserwacyjne), dzięki którym będziesz mógł się zorientować co do jakości obrazów.

Dyskutowaliśmy o nim kilkakrotnie na forum w marcu, kwietniu i maju. Mam nadzieję, że odszukasz te wątki.

Oczywiście ten teleskop ma szereg ograniczeń wynikających z ceny i rozmiaru.

Dlaczego ośmielam opisywać SK 909, pomimo tego, że nie mieści się w Twoim budżecie? Mianowicie jeszcze do niedawna miał promocyjną cenę 550, a potem nawet 500 zł. Z kursem walut ostatnio nie działo się nic dramatycznego, więc może będziesz mógł się targować?

 

Wspominano też (podczas wspomnianych dyskusji na forum albo przy innej okazji – nie pamiętam) teleskop Bresser-Messier R90 – także refraktor 90/900, który w Media Markcie kosztuje 600 zł. Widziałem go naocznie. Montaż MON wygląda solidniej niż EQ2 SkyWatchera, ma też o jeden okular więcej; okulary to Plossle, podczas gdy SkyWatcher wyposaża nas w Kellnery (gorsze niż Plossle). Pytanie tylko, czy sprzęt kupiony w takim sklepie nie ma jakichś wad. Bo cena jest znacznie niższa niż w sklepie astronomicznym, gdzie w tej cenie kupisz samą tubę optyczną bez montażu, a z montażem – kilkaset złotych drożej. Może ktoś, kto kupił w MM się odezwie?

 

PS: do obserwacji spadających gwiazd najlepsze są chyba własne oczy, bo potrzeba dużego pola widzenia,

Edytowane przez Pawel Kamela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Newton 114 to pomyłka. Znacznie wygodniejszy w użyciu jest refraktor 70mm. Koniecznie w wersji F/10 (czyli 70/700), ten 70/500 pokaże bardzo dużą aberrację (zwłaszcza na jasnych obiektach). No i refraktora nie trzeba kolimować, studzenie to 10 minut. A w wersji 70/700 ujdą nawet okulary z niskiej półki cenowej. Z podanych opcji przez Ciebie wybrałbym pozycję nr 3.

 

A najlepiej wybrać SK909 jak sugerują koledzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry wybór !!! Pozostaje ci już tylko poczekać na ładną pogodę, na pół godziny przed obserwacjami wynieść teleskop z domu na miejsce obserwacji ... i możesz rozpoczynać delektowanie się pięknem kosmosu.

 

Na AF jest kilka osób, które mają S-W SK909 więc pewnie chętnie podzielą się z tobą swoimi uwagami. Ciekawy materiał zaprezentował Deryl:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20588

 

Co warto dokupić ? Na pewno jakiś przewodnik po niebie - obecnie chyba najchętniej w tej roli

jest kupowany "Atlas nieba. Przewodnik młodego astronoma" Przemysława Rudzia ( ta pozycja znana

jest też pod dawnym tytułem "Niebo na weekend" ). Do tego jakiś atlas nieba o większym zasięgu

- np. ten tani:

http://deltaoptical.pl/atlas-nieba-star-guide-9-magnitudo,d1170.html

 

Warto by też pomysleć w nieodległej przyszłości o okularze pozwalającym osignąć większe powiększenie

czyli takim o ogniskowej 6mm. Najlepiej ortoskopowym ale plossl też się nada na początek. Do obserwacji

Słońca koniecznie folię Baadera. Możesz też pomyśleć o zredukowaniu resztowej aberracji chromatycznej

za pomocą filtra np. Baader Semi-Apo lub Orion V-block czy ewentualnie Baader Fringe Killer.

Warto też pomyśleć o lornetce. Moim zdaniem najlepszy bedzie Nikon Action VII 10x50. Czasem te akceoria można za pół ceny nabyć na astrogiełdzie.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to najpopularniejsze sklepy astro:

http://www.deltaoptical.pl

http://www.astrokrak.pl

http://www.teleskopy.pl

http://www.astrozakupy.pl

...

 

jest też dobry sklep foto ze sprzetem astro:

http://fotozakupy.pl

 

ja bym poniżej 90mm nie schodził.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.