Skocz do zawartości

Problem z ustawieniem ostrości ST2000XM


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od zakupu kamery minęło już sporo czasu ale dopiero dzisiaj wyprowadziłem ją na spacer do obserwatorium, celem ustrzelenia jakiegoś DSa. I tu pojawia się dla mnie ogromny problem, kamera nie może złapać ostrości. Wszystko czyli:

ST2000 XM

TMB 105 z wyciągiem Starlight+elektronika Starlight+Flattener TeleVue 0.8x

montaż NEQ 6

jest sterowane przez MaximaDL. Maxim widzi wszystkie urządzenia i nimi steruje. Focuser celem ustawienia ostrości wysuwa się cały, ale praktycznie nic nie widzi, prócz tego co poniżej

bez tytułu1.jpg

 

Maxim wykonał ponad 100 ekspozycji i ostrości nie ustawił.

 

Szczerze mówiąc nawet nie wiem czy kamera, którą kupiłem jest sprawna, nie wiem jak można ją sprawdzić nie podpinając jej do teleskopu. Oczywiście kamera chłodzi i jest w pełni wykrywalna przez komputer.

Dzisiejszy bój przegrałem z powodu mrozu, ale mam nadzieje, że z Waszą pomocą całą walkę wygram i nie zniechęcę się do astrofotografii.

 

Ps. zapomniałem napisać, że czip jest cały czas zasłonięty, tzn. ja go nie widzę, widać tylko coś jakby filtr(szkiełko) ale nie jest to w kole filtrowym,a w samej kamerze i wygląda to tak:

05012011109.jpg

 

Pozdrawiam zrezygnowany i pokonany.

Edytowane przez lukas810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wydaje mi się, że wiem w czym tkwi twój problem. Kamera którą posiadasz ma wbudowane koło filtrowe takie jak na poniższych fotkach

cfw8_carousel1.jpgSBIGST7E.jpg

Widać to wyraźnie na zdjęciu które zamieściłeś

 

Postaraj się zdobyć sterowniki do tego koła a wszystko powinno być dobrze :D

 

Mam nadzieję że mój pierwszy post na tym forum ( i oby nie ostatni :szczerbaty: ) okazał się pomocny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Napisz lub pokarz jak połączyłeś kamerę z TMB.

A próbowałeś ustawić ręcznie ostrość?

Anva

 

 

Więc podłączenie teleskop, flattener, kamera wygląda tak:

 

wyciąg wsunięty,

06012011110.jpg

wyciąg wysunięty.

06012011111.jpg

 

Oczywiście ostrość próbowałem ustawić ręcznie, bez lepszych rezultatów.

 

Witam.

Wydaje mi się, że wiem w czym tkwi twój problem. Kamera którą posiadasz ma wbudowane koło filtrowe takie jak na poniższych fotkach

 

Widać to wyraźnie na zdjęciu które zamieściłeś

 

Postaraj się zdobyć sterowniki do tego koła a wszystko powinno być dobrze :D

 

Mam nadzieję że mój pierwszy post na tym forum ( i oby nie ostatni :szczerbaty: ) okazał się pomocny.

 

Pozdrawiam.

 

Wydaje mi się, że sterowniki są zainstalowane. Kiedy zmieniam w Maximie opcję ekspozycji np. kolory, to słychać jak koło zmienia filterki. Zdjęcie które pokazałem przedstawia widok koła z wolnym miejscem na filtr i widać, że pod tym kołem w obudowie kamery jest właśnie to szkiełko, a wydaje mi się, że powinno być widać sam czip, może się mylę, dlatego napisałem jak to u mnie wygląda.

 

 

tak na oko to brakuje Ci parę cm

najprościej będzie jak zmierzysz jakąś linijką gdzie powinieneś mieć ogniskową (oblicz ją razem z tym flattenerem) i zobacz jakiej długości przedłużki musisz dokupić

 

Sumas przyznaje się bez bicia, że nie wiem jak to dokładnie zmierzyć :sorry: . Ogniskowa teleskopu wynosi 650mm, a z flattenerem x0.8 jest 520mm. Na poniższym zdjęciu przedstawiam całkowicie wysunięty wyciąg, który ma 17cm.

P1040923 opis.jpg

Edytowane przez lukas810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to musisz dołożyć jeszcze conajmniej 35mm przedłużek

i zostaw sobie jeszcze zapas na wysuwie wyciągu, tym bardziej, że nie powinieneś robić zdjęć na maksymalnie wysuniętym wyciągu ze względu na sztywność, bo może się kiwać, wyciąg powinien ostrzyć tak mniej więcej na 2/3 swojego wysuwu

 

aa i zwróć uwagę, że falttenera nie powinieneś przykręcać bezpośrednio do koła filtrowego, bo tu też nie masz prawidłowej odległości pomiędzy flattenerem a matrycą kamery

http://www.sbig.com/sbwhtmls/stbackfocus.htm

tu piszą że ST2000 z kołem to 42.9mm a powinieneś mieć 55mm, licząc od kołnierza flattenera do matrycy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli reasumując, musisz dokupić extender 2" i zamocować go w wyciągu przed flattenerem, oraz pierścionek T2, czyli extension tube T2 szer. 12mm, montując go pomiędzy flattenerem a kołem kamery

 

 

Zdaje się, że wszystko o czym piszesz mam pod ręką i wygląda to tak:

 

P1040925.JPG P1040926.JPG

 

Wielkie dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to nie zwlekaj tylko montuj :)

i teraz możesz sprawdzić czy ostrzy,

po prostu zrób zdjęcie na jakimś odległym obiekcie na horyzoncie

i zobacz czy masz jeszcze jakiś zapas w wyciągu

 

 

hmm tylko ten pierścionek powinien być raczej T2/T2 a nie 2'/T2

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

hmm tylko ten pierścionek powinien być raczej T2/T2 a nie 2'/T2

 

Witam,

nie wiem jak jest z tym pierścionkiem, ale ogólnie jest git. Wszystko udało się pospinać w jedną całość, a wygląda to tak:

 

06012011118.jpg

 

Jakość zdjęcia kiepska, ale zawsze coś tam widać.

Wracając do ogniska, w dzień z obserwatorium mogę jedynie ustrzelić pobliskie drzewa kierując teleskop w stronę okna. Drzewa są jakieś 100m od obserwatorium i na nich się udało wyostrzyć maszynę. Przyszedł zmrok, a wraz z nim nadeszły chmury. Jedynie co udało mi się osiągnąć, przez cienką warstwę chmur, to Jowisz w takiej postaci

 

jowisz.JPG

 

Wiem, nie jest to nic specjalnego, ale brakło mi czasu. Myślę, jednak że wszystko będzie dobrze, bo został mi spory zapas na wyciągu.

Chciałem jeszcze zapytać, czy w Maximie bądź innym programie do obsługi kamery jest możliwość zobaczenia obrazu na żywo.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Edytowane przez lukas810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Chciałem jeszcze zapytać, czy w Maximie bądź innym programie do obsługi kamery jest możliwość zobaczenia obrazu na żywo.

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

... coś a'la LiveView? - no raczej nie.

 

Ale możesz w Maximie zaznaczyć pole "continous" i krótki czas ekspozycji (powiedzmy 0,5 s) i wtedy maxim będzie automatycznie robił i wyświetlał zdjęcie za zdjęciem - coś na kształt streamingu video. Tylko żeby to w miarę sprawnie szło warto zaznaczyć wcześnie myszką tylko niewielki obszar z klatki z gwiazdą na której ustawiasz ostrość - wtedy znacznie przyśpieszysz sczytywanie danych z kamery.

 

12.jpg

 

... mam nadzieję że o to Ci chodziło cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę uwag do tej całej korespondencji:

1. Zestaw kamera z kołem filtrowym to prawie 2 kg . Jak sugeruje Sumas warto jak najmniej wysunąć wyciąg- nawet dobry wyciąg ma luzy i trzeba mu pomóc :)

2. To "szkiełko" to szybka komory w której jest sensor. Sensora nie widać !

3. Jowisz były ok ale... przestaw sobie w Maximie Toggle screen stretch na "planetary" to nawet pasy na Jowiszu zobaczysz :)

4. Drivery nie są potrzebne do koła - wystarczy wybrać " Sbig universal" w okienku setupu kamery.

5. Staraj się dojść jak najwiąkszą średnicą wszelkich złączek od wyciągu do kamery - unikniesz winietowania. Ja swoją pomyłkę w mocowaniu ST 2K do Takahashi FSQ 106 N skorygowałem dopiero po zauważeniu że mam jakiś dodatkowy adaptor taki dziwny w komplecie z FSQ :). Usunąłem nosek 2 cale , jedna przelotkę na T-2 i winietowanie zniknęło :)

To tak w celu wyprostowania niektórych nieścisłości z poprzednich postów.

Pozdrawiam

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

... coś a'la LiveView? - no raczej nie.

 

Ale możesz w Maximie zaznaczyć pole "continous" i krótki czas ekspozycji (powiedzmy 0,5 s) i wtedy maxim będzie automatycznie robił i wyświetlał zdjęcie za zdjęciem - coś na kształt streamingu video. Tylko żeby to w miarę sprawnie szło warto zaznaczyć wcześnie myszką tylko niewielki obszar z klatki z gwiazdą na której ustawiasz ostrość - wtedy znacznie przyśpieszysz sczytywanie danych z kamery.

 

... mam nadzieję że o to Ci chodziło cool.gif

 

właśnie o taki LiveView mi chodziło, ale jeżeli nie ma to zadowoli mnie, to co jest.

 

 

Parę uwag do tej całej korespondencji:

1. Zestaw kamera z kołem filtrowym to prawie 2 kg . Jak sugeruje Sumas warto jak najmniej wysunąć wyciąg- nawet dobry wyciąg ma luzy i trzeba mu pomóc :)

2. To "szkiełko" to szybka komory w której jest sensor. Sensora nie widać !

3. Jowisz były ok ale... przestaw sobie w Maximie Toggle screen stretch na "planetary" to nawet pasy na Jowiszu zobaczysz :)

4. Drivery nie są potrzebne do koła - wystarczy wybrać " Sbig universal" w okienku setupu kamery.

5. Staraj się dojść jak najwiąkszą średnicą wszelkich złączek od wyciągu do kamery - unikniesz winietowania. Ja swoją pomyłkę w mocowaniu ST 2K do Takahashi FSQ 106 N skorygowałem dopiero po zauważeniu że mam jakiś dodatkowy adaptor taki dziwny w komplecie z FSQ :). Usunąłem nosek 2 cale , jedna przelotkę na T-2 i winietowanie zniknęło :)

To tak w celu wyprostowania niektórych nieścisłości z poprzednich postów.

Pozdrawiam

MK

 

Główną przyczyną nieostrzenia było zamontowanie flattenera bezpośrednio do kamery. Po odpowiedzi Sumasa podłączyłem wszystko, tak jak na powyższej fotce i kamera łapała ostrość po wysunięciu wyciągu na około 1/3 długości. Teraz kiedy będę miał czas na przemyślenia, będę szukał informacji jak to najlepiej (najsztywniej) połączyć żeby działało, a żeby uniknąć zbyt dużego wysunięcia wyciągu.

 

Dziękuję wszystkim za informacje i pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.