Skocz do zawartości

Bolid nad Ukrainą zaobserwowany 22 sierpnia 2011 przez kamery PFN


Marand

Rekomendowane odpowiedzi

pfn28_radio_800_5286.jpg

 

Odnalazłem go w zapisach z odbiornika radiowego. Echo o długości około 3 sekund zarejestrowało się dokładnie o godzinie 00:14:17UT (czyli o 2:14:17 czasu lokalnego). Nie jest jakieś powalające ale w przypadku radia liczy się nie tyle jasność co ułożenie meteoru w przestrzeni. Zwykle meteor musi się ustawić w taki sposób żeby odbić fale radiowe w kierunku odbiornika. Tak troche jak lusterko ;)

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo prościej niż w przypadku gwiazd, pulsarów i innych radioźródeł. Meteorów może nasłuchiwać każdy amator niewielkim kosztem. Od biedy wystarczy zwykły odbiornik FM, żeby to wszystko działało z odpowiednią czułością i w bardziej zaawansowany sposób potrzebny będzie odbiornik radiokomunikacyjny (taki krótkofalarski, najlepiej z odbiorem w emisji CW lub SSB, w granicach 500-1000zł coś sie znajdzie), antena (koszt ok 200zł, można też wykonać samemu) i komputer z darmowym oprogramowaniem

 

Zasada polega na odbijaniu fal radiowych od zjonizowanych śladów meteorowych. Ustawiamy częstotliwość odległej stacji niesłyszalnej bezpośrednio (ja wybrałem nadajniki TV za wschodnią granica), podpinamy dźwięk pod kompa i rejestrujemy. Przelatujący meteor na moment odbija fale odległej stacji w kierunku naszej anteny.

Praktyczny zakres częstotliwości to jakieś 28 do 144MHz. Stacje TV których słucham nadają na 77.25MHz, są dość blisko i mimo marnej anteny dają silne sygnały. Można nasłuchiwać na zwykłym FM ale tam jest dość duży tłok, trudno znaleźć wolną częstotliwość a i sam sygnał trochę kłopotliwy (modulowany, muzyka, mowa itd).

Nasłuchy na częstotliwościach telewizyjnych działają świetnie ale ich dni są policzone. Świat przechodzi na nadawanie cyfrowe a tam typowa częstotliwość to jakieś 800MHz, nieprzydatne do meteorów. W przypadku nadajników na wschodzie zostało pewnie ze 2-3 lata, później będzie trudniej. W USA i w Kanadzie niedawno wyłączone zostały wszystkie analogowe nadajniki TV, tamtejsi radiowcy nie bardzo wiedzą co dalej robić

 

 

Witam, Brahi, jak działa taki nasłuch radowy? Czy tak, jak nasłuch radiowy gwiazd? Czy to taki sam sprzęt?

Pozdrawiam

dj_p

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brahi, dzięki za informacje. Z zawodu ale i z zamiłowania jestem elektronikiem i dlatego byłem ciekaw, jak zorganizowany jest sposób łapania sygnału. Mam więc nowy temat zainteresowań :) Rozumiem, że poprostu nasłuchujemy/rejestrujemy zmiany natężeia danego sygnału radiowego wywołane przelotem bolidu? Tak jak słuszymy na falach krótkich i długich w radiu zmiany natężenia dzwięku odległych stacji wywołanych zmianami w jonosferze pod wpływem wiatru słonecznego ( tak, jak falują zorze polarne) :) Jakieś 10 lat temu zrobiłem zestaw do nasłuchu gwiazd wg informacji z programu telewizyjnego "Gwiazdy świeca nocą". Zabawa była przednia ale z braku czasu zaprzestana. Zastanawiam się, co zrobić aby przetrwała ta metoda nasłuchu bolidów. Pomyślę i poeksperymetruję.

Pozdrawiam

dj_p

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.