Skocz do zawartości

Pierwszy raz. Czyli co polecić można? : )


adrianb_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jak w temacie - to będzie mój pierwszy raz ..
dziesiątki forumowiczów pytało starszych, bardziej obeznanych o pomoc, radę, więc i ja napiszę! : )

jestem zainteresowany nabyciem swojego (własnego) teleskopu, gdyż lubię patrzeć tam, w górę. ;-)
powiem szczerze, że jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o wybór teleskopu, ale jedno jest pewne - służyć ma do obserwacji nieba, planet, mgławic.

oczywiście chciałbym jak najlepszy za jak najmniej. ;-)
na celownik rzucił mi się takie oto cudeńko(?) - Teleskop PENTAFLEX R-80/900 GOTO SynScan

mógłbym od Was uzyskać jakieś informacje o tym sprzęcie?
czy może w podobnej cenie znajdzie się coś znacznie ciekawszego?
a może w ogóle ktoś stąd jest z okolic oleśnicy na dolnym śląsku?

liczę na jakąkolwiek pomoc i zdaję sobie sprawę, że co użytkownik to inne zdanie, ale może uda się coś zlepić razem? ;-)

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze, że jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o wybór teleskopu, ale jedno jest pewne - służyć ma do obserwacji nieba, planet, mgławic.
Hej,

a powiedz jakie masz niebo? Skąd chcesz obserwować (mam nadzieję, że nie przez otwarte okno :-) )?

 

na celownik rzucił mi się takie oto cudeńko(?) - Teleskop PENTAFLEX R-80/900 GOTO SynScan
1. Celuj w jak największą aperturę (średnicę) - średnica 80mm jest raczej mała w celu obserwacyjnym (DSO - deep space objects)

2. Proponuję odpuścić refraktor i wymyślne GoTo a skupić się na jakiś sporym newtonie na montażu dobsona (zbierze niewspółmiernie więcej światła niż wspomniany refraktorek, który nota bene jest achromatem bez korekcji barwnej)

3. Jaką masz kwotę do wydania na ten cel? sądząc po cenie tego pentaflexa to ok 1300pln... za tą cenę możesz mieć całkiem sporego newtona.

a może w ogóle ktoś stąd jest z okolic oleśnicy na dolnym śląsku?
http://astropolis.pl/membermap/

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pav1007, spoglądać na niebo przez okno nie mam zamiaru. ;-) wolę miejsca z dala od miasta, wiadomo o co chodzi. : )
co do kwoty na teleskop to planuję wydać koło 1300 - 1500zł.
jeśli byłbyś w stanie polecić coś w tym przedziale to ja chętnie rzucę okiem, bo właśnie o to mi chodzi aby kilka osób poleciło coś od siebie. może jakiś teleskop będzie faworytem wśród proponowanych? ;-)
dzięki wielkie za namiary. ;-)

póki co siedzę na tym - BRESSER OPTIK, ∅ 114 / F = 500mm, 2 okulary: H20mm oraz H8mm dodatkowo bralow lens 3x ..

Edytowane przez adrianb_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Pav1007 dobrze radzi, nie ma sensu wielkiego wydawać kasy na mały refraktor z kuszącym goto, które to goto nie pomoże sięgnąć głębiej w niebo ;] w tej cenie to raczej klasyk 8'' chyba, że 10" używane uda sie dorwać ?? w ciągu tygodnia przebywam koło Oleśnicy i jak moze pogoda pozwoli, a księżyc na wczasy sie uda to mógł bym przywieź moją synte i rzucił byś okiem jak to wygląda w 20 cm lustrze ;] chyba, że znajdzie sie w okolicy ktoś kto ma jeszcze większe lustro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-gso-8-dobson-200-1200-mm-deluxe.html

 

lub nawet ciuteczkę poczekać, dozbierać i taki: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-sky-watcher-synta-10-pyrex-dobson.html

tylko, że to już kawał pralki.

 

Pamiętaj, że na początek dostaniesz wszystko co jest potrzebne do rozpoczęcia obserwacji (kitowe okulary), dokup do tego jakąś mapę nieba. Okulary, filtry i inne dodatki dokupisz sobie z czasem - teraz celuj w jak największe lustro/soczewkę jaką możesz (w zależności od posiadanych funduszy i siły :-) )

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że napisałeś cudeńko ze znakiem zapytania, bo te nie żadne cudeńko tylko plasticzany achromat na kiczowatym AZ-ecie , którego 70% ceny to niepotrzebny Tobie system GoTo .Piszesz, że masz możliwość wyjazdów pod ciemne niebo. Wspaniale! :) Nie marnuj tego i bierz największe lustro na jakie Cię stać i jakie pomieści Twój samochód. Za taką kwotę pokusiłbym się o używkę Synte 10" wersję rozsuwaną, z uwagi na to, że jest to spora armata lub GSO 10"- wersja znacznie bardzoiej rozbudowana od zwykłych Synt i tą bym najbardziej polecał. Sam żałuję, że nie swojej 8" wziąłem rozsuwanej...Na razie zestawowe okularki starczą, powiedziałbym nawet, że 25mm jest całkiem ok, lubię go i często go używam. Jednakże w późniejszym czasie musisz pomyśleć o kupnie czegoś lepszego. Dobry teleskop to nie wszystko. Musisz wyposażyć go w dobrej jakości akcesoria. Okulary polecam LVW i Explorer Scientific (ES).

Na starcie potrzebne Ci będzie:

- Latarka z czerwonym i białym światłem

- Obrotowa Mapa Nieba

- Atlas Nieba. bardzo polecam całkiem darmowy http://astropolis.pl/topic/27228-atlas-nieba-dla-pocztkujcych/ - jeden z moich ulubionych.

- Krzesełko obserwacyjne (na necie szukaj "krzesło do prasowania"). Najwygodniejsza sprawa. Pierwsze dwie obserwacje odbyły się bez niego to przez tydzień bolał mnie kręgosłup, a jestem młodym, zdrowym człowiekiem :)

 

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.