Jump to content

Pav1007

Moderator
 • Content Count

  5638
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

Pav1007 last won the day on February 17

Pav1007 had the most liked content!

Community Reputation

6460 Excellent

3 Followers

About Pav1007

 • Rank
  Astrofotograf stosowany
 • Birthday 07/10/1979

Kontakt

 • Strona WWW
  http://astroscapes.eu
 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/PRAstroscapes/
 • Instagram
  https://www.instagram.com/radompaw/?hl=pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Astro, fotografia, literatura, gry planszowe (dawniej RPG), lotnictwo, sztuki walki i kilka się jeszcze znajdzie.
 • Sprzęt astronomiczny
  AZEQ6 / Newton 8" f/5 / SWED80 / ZWO ASI1600MMC

Recent Profile Visitors

27701 profile views
 1. Guiding powienien Ci to umożliwić. No i super :-) Najważniejsze, że do przodu :-) Jak masz pytania to wal. W guiderze ostrość możesz zostawić, ale pamiętaj, żeby ZAWSZE ustawiać ostrość w teleskopie rejestrującym (rozszerzalność termiczna is a bitch). Kabelki to zmora szczególnie w zimie, jak są sztywne jak druty. Warto to ogarnąć.
 2. Jest ważne. Sądzę, że w przypadku Twojego montażu może mieć lekki wpływ. Zwróć uwagę, że to JEST EQ5 lekko upgrade'owany. Cudów nie wymagaj. Kabelek do aparatu, kabelek do montażu... coś jeszcze? Ale warto montaż "odciażyć" od kabelków, które mogą się gdzieś zaplątać. To klucz. Niech Ci to wejdzie w krew - ostrość i potem refocus. Bez sensu. Załóż cały setup na montaż i dopiero ustaw na biegun. Zakładam, że EQ5 utrzyma tą pozycję. Ustaw raz i tyle. To powinno być numerem 1. Nie osiągniesz (śmiem twierdzić) nic więcej dopóki nie z
 3. Owszem, jednak nie jest to ani RA ani DEC. Coś pomiędzy. Może to świadczyć o błędach optyki lub dużym błędzie prowadzenia i ustawienia na biegun. Czy masz jakąś krótką klatkę? (kilku sekundową) Jak masz DSLR to jedyne co musisz zrobić to kupić pierścień M48 -> bagnet Twojego aparatu. W flattenerze ED80 jest gwint M48 a nie T2. Wkręcasz tą przejściówkę w mocowanie obiektywu w DSLR i nakręcasz na gwint flattenera. To Ci powinno dać dobrą odległość. Im bardziej będziesz automatyzował tym sesja będzie wymagała pewności w sprzęcie. Na razie skup się na wężyku Z węży
 4. Zgodnie z regulaminem giełdy proszę o podanie cen sprzętu
 5. Maćku, zdjęcie jest bardzo dobre, jego "dobrość" poprawia jeszcze fakt jak trudnym obiektem jest M104 do fotografowania z naszego kraju. Jednak poprawienie gwiazd nie poprawia szczegółu galaktyki (który jest tak samo rozmyty jak rozciągnięcie gwiazd), ale zdecydowanie poprawia odbiór całego zdjęcia :-)
 6. Nie więcej. W astrofotografii nie stosuj przeliczników znanych z fotografii. Ogniskowa instrumentu jest jednakowa, pole widzenia masz mniejsze, skala zostaje taka sama. Dla przykładu: 600mm z pikselem 5.6um to skala 1,93"/pix Jeśli sobie przeliczysz ogniskową wg np canonowskiego cropa to masz 600*1.6=960mm z pikselem 5.6 daje skalę 1.2"/pix co nie jest prawdą! Jeszcze raz - nie stosuj "ekwiwalentu" ogniskowej jak w zwykłej fotografii. Tutaj wielkość matrycy wpływa na pole widzenia (FOV) a na skalę wpływa ogniskowa i wielkość piksela. Ostrość to kluczow
 7. Chyba Maćku miałeś jakieś problemy z prowadzeniem. Gwiazdy są widocznie rozciągnięte a co za tym idzie szczegół na M104 jest rozmyty. Niemniej dobry strzał. Też planuję zapolować na ten obiekt.
 8. Przesuń teleskop w obejmach Nie wymagaj od poloneza jakości jazdy samochodu premium. Masz montaż AZEQ5, który do najsztywniejszych nie należy. Chcesz na nim uciągnąć ogniskową 600mm (bez flattenera). Podczas wiatru zapomnij, że zrobisz nieporuszone klatki. Ten montaż wolno tłumi drgania. Lepiej z niego korzystać przy bezwietrznej pogodzie. Czy to błąd ustawienia na biegun czy mechaniki montażu to określić będzie to można jak powiesz w jakiej osi było rozciągnięcie. 20sek na 600mm to krótki czas ale nadal wymagające prowadzenie. Montaż nie radzi sobie z ogniskową, tylko ze s
 9. MPCC powinni kupić i krótkie ekspozycje na trapez zrobić. Lajka nie będzie
 10. Stary jesteś, to Pan do Ciebie mówią :-)
 11. Przypuszczalnie sprzedający o tym wiedział... @Tayson ma rację - ciekawe kto sprzedaje takie buble
 12. No ale to kolega potwierdził, że regulował
 13. Popraw mnie, jeśli coś przeinaczę: 1. Nie masz pierścienia kontrującego (bez niego obiektyw może się kołysać na gwintach - chyba, że jest maksymalnie wkręcony) 2. Ustawiłeś najlepszą ostrość ruszając obiektywem Jeśli to co pokazałeś to najlepsza ostrość to spróbowałbym wyczyścić obiektyw (może mieć jakiś nalot) a jak nie to guider do wymiany.
 14. Przeczytaj to co napisałem powyżej. Wiesz gdzie jest obiektyw w guiderze? - na czerwono masz zaznaczony obiektyw - na niebiesko masz pierścień kontrujący - na zielony dziurka w którą wtykasz kamerę :-) Ustawiasz zgrubnie wtykając kamerę w zielony otwór, potem kręcisz czerwonym obiektywem i kontrujesz niebieskim pierścieniem.
 15. Wsuwając i wysuwając kamerę ustawiasz ostrość zgrubnie. Dokładnie ustawiasz kręcąc obiektywem, który jest na gwincie (ok 1cm) więc spokojnie możesz ustawić dobrą ostrość.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.