Jump to content

Pav1007

Moderator
 • Content Count

  5346
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

Pav1007 last won the day on January 26

Pav1007 had the most liked content!

Community Reputation

5622 Excellent

2 Followers

About Pav1007

 • Rank
  Astrofotograf stosowany
 • Birthday 07/10/1979

Kontakt

 • Strona WWW
  http://astroscapes.eu
 • Facebook / Messenger
  https://www.facebook.com/PRAstroscapes/
 • Instagram
  https://www.instagram.com/radompaw/?hl=pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Astro, fotografia, literatura, gry planszowe (dawniej RPG), lotnictwo, sztuki walki i kilka się jeszcze znajdzie.
 • Sprzęt astronomiczny
  AZEQ6 / Newton 8" f/5 / SWED80 / ZWO ASI1600MMC

Recent Profile Visitors

17213 profile views
 1. Potwierdzam, jadę na BT i nie mam grama problemów. To, że na deklinacji 0 guiding ma najwięcej roboty to nic dziwnego - gwiazdy mają największy ruch kątowy. Jeżeli takie problemy masz w deklinacji to znaczy, że buja Ci się telep (duży luz na osi) - pamiętaj, że deklinacja, dobrze by było by ją też przeważyć. Jeśli robisz w zenicie (teleskop skierowany do góry) to jest to najgorsza pozycja do prowadzenia w deklinacji. Może (ale nie musi) to być też problem mechaniczny - temperatura się zmienia a co za tym idzie i docisk ślimaka do ślimacznicy - może masz albo za mały albo za duży luz. Jeśli piszesz "jakiegoś ślimaka" to poczytaj jak działa przekładnia ślimakowa - bo właśnie taka napędza obie osie Twojego montażu - kluczowy jest docisk ślimaka do ślimacznicy. Przy minMov nie grzeb tylko ustaw :-) To minimalny błąd po którym montaż dostaje korekty od guidera - jeśli będzie za duży to wprowadzisz guiding w obszarze, gdzie nie jest potrzebny - jeśli za mały to nie będzie korekt wtedy kiedy są niezbędne. Spróbuj się wpiąć bezpośrednio do komputera, bez pilota. Nie do końca rozumiem. ASCOM to platforma a EQMOD aplikacja opierająca się na tej platformie. Jak guidujesz przez ASCOM nie używając EQMODa??
 2. Te wartości są skorelowane - ja u siebie mam ustawione z poziomu sterownika 0,9x a agresywność w PHD2 - 20%. Wg mnie jest coś przy agresywności - montaż nie ma siły podciągnąć osi RA do linii 0 mimo dużych korekt. Ustaw agresywność na 100% i zobacz czy nie będzie strzelał z jednej na drugą stronę - jak tak to reguluj aż będzie działać. Widać na wykresie, że strzelał na początku w jedną stronę, potem przestrzelił i nie mógł już dociągnąć. Może to też kwestia przeważenia. Spróbuj trochę bardziej przeważyć wschód. MinMo bym ustawił 0,16 w obydwu osiach i nie ruszał.
 3. Fotka w miniaturce jest ok - chociaż zgadzam się z Kubą, że ostrościowo nie domaga, do tego pyły nie mają praktycznie żadnej struktury - ot szare plamy. Wyraźnie widoczne placki od pędzla na galaktykach (szczególnie na Coddingtonie). Sądzę, że na oryginalnej fotce IFN wyszedł słabiutki i przez nadmierne ciągnięcie pokazał się jako szare plamy. Lajk za chęci i próbę fotografowania czegoś trudnego! Na dobrej drodze jesteś.
 4. Jestem mgławicowcem :-D Galaktyki traktuję jako "wiosenna konieczność" :-) Wiem, że wyglądają niesamowicie - może kiedyś się do nich bardziej przekonam :-) Dzięki Marcin, właśnie w tym fakt, że oprócz odszumiania, w obróbce nie stosowałem praktycznie nic selektywnego - a tym bardziej nie wyciągałem ich selektywnie. Jednak domyślam się dlaczego tak to wygląda - właśnie przez odszumianie tła a nie dotknięcie tym zabiegiem galaktyk. Dzięki za zwrócenie na to uwagi! Przy następnych "galaktykach z miasta" na pewno nie zapomnę zadbać by było bardziej naturalnie :-) a powinno być 2x więcej :-( Fajnie :-) Wrzucaj!
 5. Heh - nie :-) Cóż począć... porobię galaktyki, których bym nie robił pod ciemnym niebem :-)
 6. Hej, mamy ostatnio ciąg anomalii pogodowych związanych z epidemią COVID19 - zazwyczaj jest tak, że jak jest pogoda to jest pełnia i się za bardzo nie opłaca wyjeżdżać, teraz jest pogoda i jest koronawirus... i nie można wyjeżdżać (nie jest to wskazane). Cóż - jak to mówią "szit hapens" :-) Nam, dzielnym astrofotografom nie straszne zaświetlenie nieba - wynosimy sprzęty na balkony, tarasy, ogródki, kuchnie z dużym oknem i focimy! Tak też nieustannie dzieje się u mnie. Urzekła mnie galaktyka IC771, ale jak wycelowałem w nią to w kadr weszły mi 3 kolosy - NGC4216, NGC4222 i NGC4206 :-) Wszystko w kolorze klasycznym :-) Materiał w ogóle nie skalibrowany, jedynie zestackowane w sirilu, obrobione w Pixie i PSie. Wrzucam w ramach ciekawostki :-) 1426 x 15sek - bez odrzucenia żadnej klatki. N200 f/5, ASI1600MM-C i kropik na NGC4216
 7. za krótki czas - widzisz półcień migawki :-) słyszałem, że czasy flata to 4-5sek.
 8. Adam, nie można się dopisać bo zaproszenie wygasło
 9. Kosztuje znacznie więcej, kolega chce wymyślić sposób jak powiedzieć małżonce, że to kosztuje 2kpln :-) Można wydrukować dużą czcionką EQ5, wydrukować, wyciąć i z formy pomalować na korpusie montażu :-D
 10. Znacie to? "Boże, nie pozwól, żeby po mojej śmierci sprzedała mój sprzęt za tyle co jej powiedziałem, że kupiłem"? :-D @wismat, sprytne posunięcie :-) "Widzisz Kochanie, takie zdjęcia będę robił jak kupię ten sprzęt o którym Ci mówiłem.... nieee, nie jest taki drogi, to budżetowy segment - żadna tam ASA.... nie wiesz co to ASA? Już tłumaczę - ale zaznaczam, że ja będę miał sporo tańszy" :-)
 11. Najlepiej będzie jak znajdziesz kogoś w okolicy Twojego miejsca zamieszkania https://astropolis.pl/membermap/ umówicie się i zobaczysz z czym to się je... Jeśli nie wiesz tak na prawdę nic to ciężko Ci będzie polecić teleskop dla Ciebie.
 12. Ja również bardzo dziękuję, przykro mi, że nie mogłem poświęcić każdemu tyle czasu ile bym chciał :-)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.