Skocz do zawartości

Pav1007

Społeczność Astropolis
  • Postów

    5 931
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    29

Treść opublikowana przez Pav1007

  1. Bardzo dziwnie brzmi 😄 ale zrozumiale 😄
  2. Dzięki 🙂 Dziękuję bardzo 🙂 Na łonie 🙂 Dobrze być na łonie 🙂 Macku, kopę lat 🙂
  3. Cześć, ostatnio nie zaglądam tutaj często - Kilka wydarzeń wpłynęło na mocną depresję astrofotograficzną. Kilka dobrych dusz pochyliło się nade mną i uratowało mój zapał do tej pasji. Mam nadzieję, że będzie tylko lepiej. Nie zaglądam często i jeszcze rzadziej wrzucam zdjęcia 😕 mam nadzieję, że powoli się to będzie zmieniać. Teraz podrzucę Wam mojego Iryska, Luminancja sprzed roku i teraz dopiero udało się zebrać kolorek. ASI1600MMC/AZ-EQ6/TS NEWTON 8" f/5 L: 97x300sek, RGB 20x120sek każdy. Miłego oglądania. P.
  4. Ja tam zazdroszczę sprzętu 😄 Aż można by było powiedzieć, że ze sprzętu za cwierć miliona PLN to zdjęcia same wyskakują 🙂 Mam prośbę - podesłał byś jpg'a z STF stacka L (może być priv), chciałbym zobaczyć co schodzi z takiej armaty - dzięki 🙂
  5. Tomek, serio - nie wiem o czym do mnie piszesz ? Uważasz, że pierwsza wersja miała kolorystyczną różnorodność? Próbuję to wyłapać. ? Bedziesz mi musiał pokazać jaką kolorystyczną różnorodnością różnią się te dwa zdjęcia i co masz na myśli. Niedługo będzie ku temu okazja ?
  6. Jest to nie tak, że jeśli nie masz bandingu, ampglow czy dużego Fixed Pattern Noise to odpuść sobie ich robienie ?
  7. Ja maluję figurki, modelarstwo raczej w skali mikro, nałogowo gram w planszówki ? Wszystko to niezależne od pogody a daje ogromną satysfakcję i fantastycznie wycisza ? Uważałem, że jesień/zima ok 2013-2014 roku była najgorsza - jedna noc przez 3 miesiące, ale aktualny okres bije wszystkie rekordy...
  8. a potem po fejsbukach i wśród internetowych znawców tematu krąży stwierdzenie, że darki usuwają szum ? Wg mnie tą wiedze można spokojnie zdobyć z forum, a jeśli ktoś ma problem z jej zrozumieniem to zapraszam - z chęcią pomogę.
  9. Niestety, ale wśród osób początkujących słowo "teleskop" oznacza cały setup a "statyw" oznacza montaż. Sam się wielokrotnie na to nabierałem. Celuj w minimum HEQ5 Nie ma sprzętów uniwersalnych. Oczywiście możesz robić bardzo długą ogniskową obiekty głębokiego nieba i kręcić planety, ale zawsze musi być jakiś kompromis. do DSO długa ogniskowa wymusza doskonałe prowadzenie, co z kolei wymusza świetny montaż, który kosztuje co najmniej 10kpln. Patrząc z druguiej strony - możesz mieć dwa teleskopy i zamieniać je w zalezności od tego co chcesz robić, ale to koszty... Jeśli masz bardzo ograniczony budżet to kup słabszy montaż (eq5), posadź na tym dslr'a z obiektywem, zainwestuj w guiding, poznaj zasadę działania, naucz się zbierać materiał i go obrabiać. a Książki - mają to do siebie, że bardzo szybko się dezaktualizują i zdarza się, że są w nich zapisy odbiegające od faktów lub powszechnie stosowanych praktyk więc ja bym te 100pln dorzucił do budżetu na sprzęt.
  10. Dzięki wielkie za to podsumowanie i porównanie obszarów - w zasadzie to zrobiłeś coś co powinienem zrobić ja - jeszcze raz dzięki. Dzięki również za opinię. Dzięki wielkie ? U mnie jest combo - uruchomiona szklarnia przy mojej działce, która była miejscówką astro i do tego brak pogody. Wielokrotnie pojawiały się myśli - "walnąć to wszystko w cholerę. prawie półtorej dekady zajmowania się astro może wystarczy...."
  11. Kolorystyka (pomijając ewidentny brak niebieskiego w pierwszej wersji) i kontrasty to kwestia wtórna tutaj. Chodzi mi o balans między tlenem a wodorem i pokazanie jednego bez pozbywania się drugiego. Spójrz na przykład w prawy dolny róg. Wersja pierwsza to czerwona plama i parę smagnięć na białym tlenie. W nowej wersji widać wodorowe pasma i głębszy tlenowy niebieski. Podobna sytuacja ma miejsce w prawym górnym rogu. Oczywiście z gustem się nie dyskutuje. Jednym podoba się to a drugim coś innego. Dzięki za opinię. Tia, trzeba ścisnąć poślady i coś zrobić. Brak pogody absolutnie temu nie pomaga ? W zasadzie tu nie chodzi o porównywanie która lepsza ? Mi też się podobają obydwie - uważam tylko, że na tej udało mi się pewne elementy pokazać lepiej (jak to co napisałem wyżej). Dzięki ? Swoją drogą nie wiedziałem, że to się nazywa meksykańska czerwień ? Wiesz co Maćku, można by powiedzieć że to jak jazda na rowerze ale coraz bardziej się boję, że jak taka pogoda będzie się utrzymywać to zacznę dobrowolnie zwalniać zasoby pamięciowe na coś czym zajmuje się aktywnie bez względu na pogodę ? Mam depresję astrofotograficzną...
  12. Cześć, doprowadzony do totalnego załamania astrofotograficznego i depresji fotonowej wynikającej z prawie 5 miesięcznej posuchy, korzystając z okazji jaka nadarzyła się podczas zajęć z obróbki - obrobiłem stary materiał. Niestety jest to jedyne zdjęcie do którego nie mam liniowego materiału więc musiałem szyć z tego co mam. Jest to remaster tego zdjęcia: W moim odczuciu udało mi się pewne elementy pokazać lepiej. Technikalia identyczne jak ostatnio Ha 258x300sec OIII 508x300sec RGB 10x120sek każdy kanał Palone oczywiście z Warszawy (Bortle 8-9) TS Newton 8" f/5, ASI1600, AZEQ6
  13. @Pieter_ Chcesz kupić kupkę sprzętu z którego do astrofotgrafii nadaje się teleskop i adapter T2 (M42) - zdecydowanie nie ma sensu wydawać na to 2000pln.
  14. Koniec...

    313506086_1317432185686319_1887110497314825889_n.jpg

    1. Pokaż poprzednie komentarze  13 więcej
    2. orlen
    3. Krzysztof z Bagien

      Krzysztof z Bagien

      Problem polega na tym, że gminy (czy też inne instytucje) w zasadzie nie mają możliwości jakiejkolwiek interwencji - nie istnieją przepisy regulujące ten temat, więc nie ma podstaw do karania czy zakazywania czegokolwiek.

      Akurat kilka dni temu RPO wystąpił do ministerstwa środowiska w temacie zanieczyszczenia światłem:
      https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-mkis-zanieczyszczenie-swiatlem

      Pozwolę sobie przytoczyć jeden z akapitów:
      Brak przepisów wpływa na niską aktywność podmiotów odpowiedzialnych za ochronę środowiska w zakresie walki z nadmiernym zanieczyszczeniem światłem. Odpowiadając na pismo Rzecznika z dnia 14 lipca 2021 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wskazał, że „Emisja światła nie jest uregulowana w krajowych i wspólnotowych przepisach w zakresie ochrony środowiska, dlatego też nie jest ona przedmiotem kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska”.

       

       

    4. lkosz

      lkosz

      No ale mają też możliwości tworzenia prawa lub lobbowania na jego rzecz w sejmie. Bardzo lubię słuchać bajek o pracownikach powiatu, województwa i posłach, którzy nic nigdzie nie mogą i na nic nie mają wpływu. Jak trzeba oskarżyć demonstrantów protestujących w centrum miasta, to nawet przepisy o ochronie środowiska są brane jako podstawa. Jak trzeba wybrukować posłowi albo radnemu drogę, to też się to dość szybko dzieje.

  15. Cześć, mam na sprzedaż (biało-zielony) SWSA - kupiony z drugiej ręki. Montaż dosłownie kilka razy (głównie do DM) - nigdy nie robił problemów. Przesmarowany reduktor i ślimak. Do montażu dorzucam również kabel mini USB do zasilenia SWSA z powerbanka. Montaż zamknięty jest w pudełku typu Pelican Case (ten akurat firmy Yato, tej od narzędzi) i tak zawsze był przewożony. Oczywiście case wchodzi w skład zestawu. Nie posiadam podświetlenia lunetki biegunowej. W koło wyboru trybu jest włożony piktogram z Advanced Firmware (spróbuję znaleźć ten standardowy) Montażyk ma normalne ślady użytkowania, nikt go nigdy nie pobił ani nie zaliczył upadku z żadnej wysokości. Cena jaka mnie interesuje to 1200pln. W razie pytań, jestem do dyspozycji
  16. Ha, jak czadersko widać LDN1100 które robiłem (Wybacz Michał, że linkuję swoje zdjęcie: Cosmic starfish or LDN1100 ( Paweł Radomski ) - AstroBin) Można fajnie podejrzeć jak wygląda w powiększeniu ? Bardzo fajne, nieprzesadzone w obróbce zdjęcie!
  17. Poważnie mnie zaniepokoiłeś wrzucając to zdjęcie ze Streetview ? Po czym uświadomiłem sobie, że mam pinezkę tutaj na mapie userów gdzie można mnie znaleźć ? Stoi cały czas jak są ulewy, burze, wichury (po to odciągi) - ze wszystkim ? Ściągam (teleskop) go tylko jak wyjeżdżamy na dłużej i nie biorę sprzętu ze sobą. Daszek przed wiatrem nie chroni - częściowo przed malutkim deszczykiem ? Troszkę źle zakładasz ? Mam widok na południe ale gdybym miał ustawiać dryfem to bym się pochlastał już dawno. Są aplikacje do tego, żeby wspomagać ustawianie na biegun - np. PAT made by @bujarek. Ustawienie zajmuje mi max 5 minut.
  18. Mam taras dość mocno eksponowany na wschód/zachód i południe - setup z założoną torbą to wielki żagiel. Jak wieje mocniej to dzieje się bardzo niefajnie (bez odciągów widziałem jak unosiła mi się jedna noga statywu), wolałem nie ryzykować fikołka, więc zrobiłem odciągi i teraz jak stoi to nic go nie ruszy ? Dzięki ? Żaden ze mnie wyga ? Być może za mało materiału do gwiazd, może też to, że kanały zbierałem od niskiej pozycji obiektu w wawie. Pewnie tych błędów jest sporo. Niemniej wiem na co zwracać w przyszłości uwagę. To Andrzej zabierał tubę - ja nie zabieram, więc u mnie do końca: wiosna, lato, jesień, zima. Zrobisz jak uważasz ? - ja wiem jak ja robię i cytując informatyka "u mnie działa" ?
  19. Z cyklu "absurdy astrofotografii":

    Challenge: Kto zrobi zdjęcie M44 w wersji starless?

    1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
    2. Tuvoc
    3. Krzysztof z Bagien

      Krzysztof z Bagien

      @Pav1007a zrób lepsze bez kamery, teleskopu i w Paince :P

      Zresztą, moim zdaniem efekt jest bardzo zbliżony do tego co Mirek wyżej pokazał, więc po co przepłacać? :D

    4. Herbert West

      Herbert West

      Krzysztof, tło za ciemne.

       

      Poza tym zdjęcie ok.

  20. Napisz pliz wprost do czego dążysz ? Nie mam zdjęcia jak na folii leży śnieg, ale teraz jak będzie tak to obiecuję, że zrobię. U mnie stoi non stop - wiosna, lato, jesień, zima. Jedyne wyjątki to jak serwisuję lub wyjeżdżam (lub po powrocie a nie zanosi się na pogodę to wtedy leży w torbach parę dni, ale to max). wygląda tak - w tym miejscu stoi cały czas.
  21. Geoptika Folia mylarowa do przykrycia teleskopu osłona ochronna, rozmiar: DUŻY 150 x 180 cm (large / duża; Geoptik 30A082) (teleskopy.pl) Jak to co - no jest wilgoć, wysokie i niskie temperatury - a montaż w takich warunkach nie pracuje? ? nie do końca rozumiem co masz na myśli ? Jest regularnie smarowany, serwisowany i chodzi jak złoto. Czyli normalnie jak powinno się postępować z montażem. A co z setupami w budkach? czy kopułach? Częściowo zadaszony. Nie, a dlaczego miałbym?
  22. Cały setup stoi mi na tarasie praktycznie non stop. Zdejmuję folię, podpinam kompa i leci sesja. Nie mam nic permanentnego - czyli całości stoi na statywie od głowicy.
  23. Dzięki Maćku, kolorystyka to kwestia wtórna, @bujarek też marudził, że nie jego kolory. A mi się takie podobają ? Dzięki! Właśnie tej miekkości się trochę obawiałem, bo jednak warszawa i wysoka temperatura może skutecznie "zmiękczać" zdjęcie - ale dekonwolucja zrobiła cudo na tym materiale ? Czasami wrzuca się częściej a czasami rzadziej. Jak widac po czasach to "rzadko" nie zawsze wynika z mojej niechęci ale również z czasu jaki poświęcam by zebrać materiał a potem go obrobić ? Polecam, Rozetka to wdzięczny obiekt w każdym paśmie narrowbandu ? Dzięki wielkie! Faktycznie to taki obiekt, który można zwiedzać bardzo długo ? Dzięki Tomek! pomarudzić zawsze można ? Niemniej masz 100% racji - szkoda życia na marudzenie! Dzięki Maćku! Jak każde zdjęcie z projektu "Taras" ? Tlen jest nieakceptowalny. Wodór od bidy dało by się już zaakceptować, ale nadal szumiałby strasznie. Niestety ale "kaloryczność" takiego materiału jest bardzo mała i żeby cokolwiek wyciągnąć to potrzeba go dużo. Teraz mam 3nm filtr OIII więc może kaloryczność się poprawi. Pod ciemnym niebem to z 1/3 materiału było by zdjęcie bez problemu.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.