Skocz do zawartości

Pierwsza M42


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Fotografowałem wczoraj M42, chciałbym podzielić się efektami.

Sprzęt:

EQ3-2 + Newton 150/750 bez guidingu

Canon 550D unmod

 

Zrobiłem około 350 klatek 30-sekundowych, połowa poszła od razu do kosza. Żeby nie zostać z małą ilością materiału, brałem niektóre klatki które nie były idealnie punktowe. Pojechanie wynika oczywiście z niedokładnego prowadzenia, dryf w deklinacji był praktycznie niezauważalny podczas całej sesji, istnieją klatki praktycznie idealnie punktowe.

Końcowe parametry:

 

172x30s ISO1600 + dark frames

 

m42_1wer.jpg

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba - bardzo przypomina M42 którą sam kiedyś zrobiłem. Zarys "biegacza" widać bardzo ładnie.

 

M42 bardziej podoba mi się jak trapez nie jest pozbawiony tego blasku - nie jest on wycięty, taki "zmatowiony".

 

Popracuj selektywnie nad gwiazdami (nie kształtem, ale kolorem)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

enkoder, jestem akurat w domu w Ostrzeszowie, bo mam przerwę między semestrami. Z Wrocławia ciężko mi dostrzec wszystkie z charakterystycznych gwiazd Oriona, a stąd z podwórka mam zasięg ok. 5mag. Nigdzie dalej nie jeżdżę bo potrzebuję prądu, może kiedyś kupię sobie jakiś akumulator żelowy, bo właściwie 10 minut drogi za miastem zasięg to już spokojnie 6mag.

 

Zrobiłem też GIFa z surowych klatek, widać na nim świetnie jak mocno EQ3-2 szarpie. (chwilę trwa zanim się załaduje)

http://cdn.makeagif.com/media/2-17-2015/-5aZ1V.gif

 

Druga próba obróbki, niestety nie umiem poradzić sobie z gradientami które się pojawiają przy wyciąganiu mgławicy- zapewne jest to efekt zastosowania bardzo krótkich ekspozycji- mgławica Running Man się "rozlewa" w tło:

m42_wer2.jpg

 

EDIT:

Jeśli ktoś chciałby spróbować coś wyciągnąć z tego (a na pewno się da dużo więcej) to zamieszczam stack (102MB, TIF 16bit)

https://www.dropbox.com/s/ec1vi4elzh18byq/stack_16b.tif?dl=0

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wersja obróbki, udało mi się pozbyć trochę gradientu z tła przy wyciągnięciu mgławicy. Jestem jednak na laptopie, i nie wiem do końca jak naprawdę wygląda tło, bo nie mam tu porządnego monitora, na którym zwykle pracuję- może ktoś pokusi się o słowo komentarza. Wydaje mi się że może tu być sporo szumu, spowodowanego zbytnim wyciąganiem.

 

Jednak jak na 30-sekundowe ekspozycje i EQ3-2, to jestem dość zadowolony :)

m42_3wer.jpg

 

Radek

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko, tło jest super, ciemne i ok, co do szumu, nie widzę.

Świetne zdjęcie, gratki.

To niestety częsty zabieg - zwiększanie kontrastu by zakryć szum. Ale niestety nie tędy droga, bo tło nie powinno być czarne.

 

Krawat jaki masz poziom sygnału na tle?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 5-6. W pierwszym zdjęciu w okolicach 9-10. Prawda, kontrast podbity dość mocno właśnie ze względu na szum.

Dlatego chętnie zobaczyłbym co osoba doświadczona w obróbce potrafi wyciągnąć z surowego stacku, chociaż oczywiście pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, bo ekspozycje były krótkie.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-6 to bardzo mało. Wiadomo - w większości przypadków to kwestia gustu, a z gustem się nie dyskutuje. Ja staram się by tło w moich zdjęciach było ok między 20 a 25 - to oczywiście zależy też od obiektu i wypełnienia tego tła. Akurat ten obszar dookoła M42 praktycznie zakrywa "czyste" niebo (http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/nebulae/79-m42-color-b-s) więc tym bardziej ścinanie sygnału to 5-6 jednostek to przysłowiowa zbrodnia :-)

 

Podeślij mi tego stacka to w wolnej chwili zobaczę czy pamiętam jeszcze jak się obrabia :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pav1007, link do stacku wklejałem kilka postów wyżej, ale łap: :)

https://www.dropbox.com/s/ec1vi4elzh18byq/stack_16b.tif?dl=0 (102MB, TIF 16bit)

 

EDIT: masz rację, sporo tam siedzi tego! Tylko tak jak mówię, przy 30-sekundowych klatkach to to się pewnie w ogóle nie złapało.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.