Skocz do zawartości

w Toruniu


Rekomendowane odpowiedzi

A ja to ewelntualnie mogę się podłączyć do kogoś ze sprzętem. Niestety jeszcze własnego nie posiadam. Póki co, lornetkuję z balkonu. I oglądam sprzęty zawodowców:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8612&hl=

Jakby co, mam własny transport i spanie w warunkach dosyć ciemnych między Włocławkiem a Płockiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jednak żyjecie, he he.

Fotki super, działko 900/13500 w sam raz do planetek, tylko jak to zmieścić na balkonie? :Boink:

Póki co, zanim nie zrobię montażu, będę korzystał z życzliwości kolegów. Jak to się mówi: Nie mam sprzęta, ale za to transportu też nie mam.... hi hi.

Sprawdziłem na mapie zaświetlenia Polski (Twojej mapie Piotrze) i faktycznie pomiędzy Płockiem a Włocławkiem są obszary "niebieskie". Może to "spanie" wypada akurat na takim niebieskim obszarze?

Tak wogóle to nie mamy tak najgorzej. Jakieś 20-30km na wschód od Torunia są już całe połacie obszaru "niebieskiego". W o wiele gorszej sytuacji są mieszkańcy okolic Gdańska, no i od Warszawy na południe oczywiście.

Najbliższe nas czrne połacie to okolice Puszczy Kurpiowskiej na Pojezierzu Mazurskim - to już kawałek drogi.

A więc panowie! Jakby jakieś obserwy to zgłaszam swój akces.

Acha, jeszcze jedno. Nie mogę sobie poradzić z jedną kwestią przy projektowaniu refraktora. Już kiedyś miałem podobny problem, a ostatnio ten sam problem mieli Viaderny czy Bartolini. Zaprojektowali niby prawidłowo długość tubusa a w efekcie musieli go chlastać o dodatkowe 6 czy 8 cm. Może ktoś jest dobry z optyki i przy browarze (stawiam!) wyjaśni mi to i owo? Głownie chodzi mi o pozorną zmianę ogniskowej w zalezności od ostrzenia: na nieskończoność i na bliskie obiekty. No nie mogę skumać, dlaczego wyciąg musi być wysuwany przy obiektach bliskich i nie potrafię wyliczyć wartości tego "przesunięcia".

Jak ktoś jest mądrzejszy ode mnie to niech da znać!

Pozdrawiam :Beer:

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.