Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Jak samemu wykonać wykrywacz metali?

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

damian.j.

damian.j.

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 203 postów
Witam.
Od pewniego czasu zastanawiam się czy nie dało by się jakoś skonstruowac na własną ręke wykrywacza metali którym możnaby rozpocząć poszukiwania meteorytów.
Znalazłem w necie kilka "przepisów" na takie użądzenie ale nie wiem czy warto sie wogule brać za robote- czy bedzie szansa coś znaleść.
http://www.jeybi.rep...15wykr_met.html
http://home.clara.net/saxons/bfo.htm

Jeśli ktoś posiada zrbiony przez siebie wykrywacz który nadawałby się do poszukiwać meteorytów (znajduje w miarę małe przedmioty) to prosze o info skąd można wziąść schematy takiego cuda i jak sie je kalibruje??
0
Pozdrawiam serdecznie z Ćwiklic 49.97°N, 18.98°E
i zapraszam gorąco na:
djfoto.up.pl - moje fotki niekoniecznie astronomiczne

Grzesiek22

Grzesiek22

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 590 postów
Z tego co ja wiem to nie warto, mój kolega próbował zrobić wykrywacz i zrobił, ale daleko mu było choćby do md 3010, no i konstrukcja jest upierdliwa do zrobienia ( ale to moje zdanie ) jeśli chcesz szukać meteorów to wykrywacz musi mieć dobrą dyskryminacje inaczej będziesz znajdywał same śmieci. :Salut:
0

Grzesiek22

Grzesiek22

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 590 postów
Ale wykrywacz polecam bo zabawa jest nieziemska, 8h po lesie i nawet się nie zmęczysz, no i porządna saperka to podstawa
0

MateuszZ.

MateuszZ.

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 1197 postów

Ale wykrywacz polecam bo zabawa jest nieziemska, 8h po lesie i nawet się nie zmęczysz, no i porządna saperka to podstawa

<{POST_SNAPBACK}>

Czasami może być też wystrzałowo jak się trafi na niewypał :szczerbaty:
0
bye, bye, polska, piękna kraja ... ja wrócić tu może kiedyś chyba ...

Gość_zbig_*

Gość_zbig_*
  • Gość
Częsci nie są drogie . Pobawić sie warto, choć nie oczekuj za dużo z tego co wyjdzie .
0

damian.j.

damian.j.

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 203 postów
ale czy jest jakaś szanasa że sprzęt zadziaął no i skąd można wziąść taki drut DNE 0,3-0,5??
0
i zapraszam gorąco na:

Gość_zbig_*

Gość_zbig_*
  • Gość
Do kilkunastu centymetrow powinien działac . Drut kupisz w zakładzie co nawijają silniki . Miej od razu konstrukcje co ma byc na niej nawiniety .

Użytkownik zbig edytował ten post 28 sierpień 2005 - 18:10

0

Grzesiek22

Grzesiek22

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 590 postów
wykrywacz musi miec dyskryminacje jesli chcesz szukac meteorytow!!!
0

damian.j.

damian.j.

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 203 postów

wykrywacz musi miec dyskryminacje jesli chcesz szukac meteorytow!!!

a co to jest ta dyskryminacja??
0
i zapraszam gorąco na:

HAMAL

HAMAL

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 3442 postów
Ja mam zbudowany samodzielnie wykrywacz :D jazda była jak nic, co prawda zasięg tylko 10cm :) ale zabawa była przednia. Jednak jeśli nie jesteś elektronikiem, nie masz dostępu do oscyloskopu oraz się pytasz skąd wziąć DNE 0,3-0,5 <_< a wykrywacz ma służyć do pracy a nie jako ciekawostka to lepiej kup najgorsze badziewie a i tak jakość jego będzie lepsza. Będziesz miał przy budowie problemy z odpaleniem oraz zestrojeniem generatórów i stabilnością ich pracy.

Użytkownik HAMAL edytował ten post 28 sierpień 2005 - 21:28

0

Baner2.jpg

Grzesiek22

Grzesiek22

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 590 postów
nie rób sam wykrywacza :D , dyskryminacja to funkcja która rozróżnia metale tak w uproszczeniu, jeśli chcesz szukać meteorytów a masz wykrywacz bez dyskryminacji to szansa że coś znajdziesz jest nikła ( chyba że na pustyni ), będziesz znajdywał same śmieci kapsle druty itp. a jest tego masa. Meteoryt żelazny reaguje dość specyficznie na wykrywaczu z dyskryminacją, z zasady jest tak czym metal mniej zardzewiały tym dyskryminacja lepsza, jeśli chodzi o sygnał liczy się powierzchnia danego znaleziska a nie objętość i tak np. folia aluminiowa reaguje w wykrywaczu jako srebro, z sygnałem jednolitym…, meteoryt będzie reagował jako żelazo z dużą przewagą szlachetnego metalu
0

damian.j.

damian.j.

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 203 postów

Ja mam zbudowany samodzielnie wykrywacz  :D

<{POST_SNAPBACK}>

no ze zmontowniem to nie byłoby problemu bo mój brat studiuje elektronke, chciaż dostepu do oscyloskopu nimam (jedynie na uczelni brata). Pyałem głównie o to czy da sie amatorsko zrobić taki wykrywacz który będzie przydatny do poszukiwania meteorytów. HAMAL czy masz schematy i opisy do zrobionego przez Ciebie wykrywacza??
0
i zapraszam gorąco na:

HAMAL

HAMAL

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 3442 postów
Zeskanowane ksero z ksera więc wybacz jakość :)

http://members.lycos...e/_GIF_/wy1.JPG
http://members.lycos...e/_GIF_/wy2.JPG
0

Baner2.jpg

escom

escom

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 240 postów

Ja mam zbudowany samodzielnie wykrywacz  :D jazda była jak nic, co prawda zasięg tylko 10cm  :) ale zabawa była przednia. Jednak jeśli nie jesteś elektronikiem, nie masz dostępu do oscyloskopu oraz się pytasz skąd wziąć DNE 0,3-0,5  <_<  a wykrywacz ma służyć do pracy a nie jako ciekawostka to lepiej kup najgorsze badziewie a i tak jakość jego będzie lepsza. Będziesz miał przy budowie problemy z odpaleniem oraz zestrojeniem generatórów i stabilnością ich pracy.

<{POST_SNAPBACK}>

Tak sie sklada, ze ja tez zrobilem ten wykrywacz, i ma max. zasieg ok 40-50 cm dla duzych przedmiotow. Czulosc dla mniejszych przedmiotow nie jest porazajaca (kilkanascie cm. dla monety 5zl w powietrzu). Nie jest to demon, ale za gotowy taki pare zlotych jednak trzeba by bylo dac.

Co do dyskryminacji to chyba nie jest niezbedna do poszukiwania roznosci w lesie.W koncu tam nie ma az tylu smieci. Fakt, ze jest to wygodna sprawa, ale przy "wyczuciu" wykrywacza mozna dojsc do pewnej wprawy i bez tego.
Duzo opisow wykrywaczy jest tu: http://www.thunting....le=projects.dat
Kazdy moze znalezc cos dla siebie. Dobrze, ze masz fachowa pomoc w osobie brata, bo bez znajomosci podstaw elektroniki ciezko byloby wykonac taki uklad. Co do sprzetu pomiarowego, to nie przy kazdej konstrukcji jest niezbedny oscyloskop. Przy prostrzych wystarczy miernik unuwersalny, a proste uklady, jezeli sa wykonane ze sprawnych podzespolow wymagaja minimalnej regulacji.
Tak czy owak, jezeli posiadasz duzo wolnego czasu ,checi i cierpliwosci to warto sie za to wziasc, bo frajda jest wielka.
Drut nawojowy mozna tez pozyskac z roznego rodzaju starych transformatorow i cewek.
Powodzenia!
0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników