Jump to content

drevil

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  279
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by drevil

 1. Lista kamer nadających się do astrofoto planetarnego: http://www.nauka.rk.edu.pl/astro/kamery-ccd/
 2. Wygląda na to, że z grubsza wszystko jest poustawiane w porządku. Próbowałeś się pobawić teleskopem w dzień kierując go na jakiś odległy obiekt?
 3. Aby efekt był taki jak opisywany (widać tylko rozmazaną plamę), kolimacja musiałaby być potwornie zła. Czy zwierciadło wtórne jest z grubsza w prawidłowej pozycji? Najlepiej wyjmij okular i zrób zdjęcie przez tuleję wyciągu.
 4. Zadam głupie pytanie - ostrość regulowałeś?
 5. Piaseczno pod Warszawą - pokrywa chmur tak gęsta, że nie sposób się nawet zorientować gdzie jest słońce:(
 6. Pozwalam sobie podpiąć się do tematu. Czy da się jakoś odróżnić folię ND5 od ND3.8? Pytam, bo z natury jestem paranoikiem. Zakupiłem folię ND5 i dręczy mnie teraz pytanie "a co, jeśli sprzedawca się pomylił".
 7. A nie da się tam kupić okularu Sky Watcher UWA 58 albo HR Planetary? To bardzo przyzwoite okulary planetarne w cenie 50-60 Euro.
 8. Pierwszy z brzegu link zwrócony przez google na zapytanie "pyramids built by free men". http://news.bbc.co.uk/2/hi/8451538.stm Jak widać, mówi o tym dr Zahi Hawass, a to raczej niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie. EDIT: poprawiłem linka, bo się nie otwierał
 9. Przepraszam za drobny offtop, ale zgodnie z naszą obecną wiedzą byłą to dobrowolna praca rzeszy ludzi motywowanych przez religię.
 10. Poprzednie było tak jakby ostrzejsze i mniej zaszumione. Jakieś różnice w ustawieniach kamery albo obróbce?
 11. Może po umyciu LW poprawiłeś kolimację? Wyszło naprawdę fajnie
 12. W 1895 roku lord Kelvin stwierdził: "maszyny latające cięższe od powietrza są niemożliwe". Dziewięć lat później bracia Wright dokonali pierwszego lotu.
 13. Ależ ja się przecież nie denerwuję Dyskutujemy o tym, czy wykorzystując obecnie dostępne technologie jesteśmy w stanie rozpędzić coś do prędkości rzędu kilku procent prędkości światła. Ja twierdzę, że pozytywnej odpowiedzi na to pytanie udzielono już 40 lat temu, a jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to oczekuję kontrargumentów. Pytanie, jakiego rodzaju pojazd chcemy do tej prędkości rozpędzić i czy całe to przedsięwzięcie ma w ogóle sens to juz zupełnie inna sprawa.
 14. Alice, uprzejmie proszę o wskazanie, konkretnie która z technologii użytych w projekcie Orion nie istnieje. Bomby termojądrowe nie istnieją?
 15. Mamy chyba odmienne definicje "istniejącej technologii". Oczywiście, nikt nigdy nie zbudował prototypu takiego silnika. Nikt nigdy go nie przetestował w przestrzeni. W tym sensie oczywiście ta technologia "nie istnieje". Z drugiej strony ten projekt nie wykorzystuje żadnych rozwiązań, których byśmy nie posiadali obecnie. Nie wymaga Helu-3 (który musielibyśby zbierać Księżyca albo z atmosfery Jowisza), ani antymaterii (której nie potrafimy wytwarzać w ilościach makroskopowych), nie wymaga użycia reaktorów termojądrowych (których wciąż nie mamy, mimo że powinniśmy), nie opiera się na wątłych pod
 16. Bo Voyager używał napędu chemicznego. To oczywiste, że uzyskanie prędkości rzędu kilku procent prędkości światła za pomocą napędu chemicznego to fikcja. Projekt Orion zakładał użycie do napędu serii eksplozji termojądrowych. Wiem jak to brzmi, ale wierz mi, to nie była fantazja wymyślona przez marzycieli-amatorów, tylko solidny inżynierski projekt, nad którym pracował między innymi Freeman Dyson. Maksymalna teoretyczna prędkość to 8-10% prędkości światła. Na polskiej wikipedii niestety artykuł jest nader ubogi, odsyłam do angielskiej: http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Orion_(nuclear_propuls
 17. Projekt Dedal: http://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_Dedal Projekt Longshot: http://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_Longshot Zasadniczo nie ma w tych projektach żadnej technologii, którą byśmy obecnie nie dysponowali. Koszty to zupełnie inna sprawa.
 18. Mam bardziej pozytywną wizję tzw. "prywaciarzy". Jest trochę osób, które mają i pieniądze, i wizję wykraczającą daleko w przyszłość. Paul Allen (jeden z założycieli Microsoft) dał ostatnio 30 milionów dolarów na program SETI. Nie podejrzewam go, żeby spodziewał się za swojego życia sprzedawać Windows obcym.
 19. Kupowanie zwykłych Plossli w Twoim przypadku nie ma większego sensu, bo okulary typu Plossla masz już w zestawie i jak pisali inni, są one niezłej jakości. W szczególności kupowanie Plossla 6mm nie jest dobrym pomysłem, bo on będzie miał dość krótki ER i nie będzie się komfortowo nim obserwowało. Przeglądaj tutejszą giełdę, może ktoś będzie sprzedawał używany okular SW UWA 58 6mm. W międzyczasie używaj soczewki Barlowa z zestawu w połączeniu z okularami 15mm i 10mm, co da Ci odpowiednio powiększenia 133x i 200x.
 20. O ile wcześniej się nie pozabijają nawzajem. Paradoks Fermiego każe mi podchodzić sceptycznie do tez o nieuchronnym postępie.
 21. Teoretycznie istnieje możliwość uzyskania takich obrazów za pomocą interferometrii. Wymagałoby to jednak umieszczenia w przestrzeni kosmicznej układu teleskopów, których wzajemne położenie musiałoby być kontrolowane z dokładnością rzędu nanometrów. Na razie nie potrafimy tego zrobić.
 22. Lucky Cam z opisu wydaje mi się być zabawką dla bogatych Amerykanów - wciśnij guzik, wyskoczy fotka A gdzie satysfakcja z samodzielnego wyboru oprogramowania, parametrów pracy kamery, metody stackowania itp?
 23. Nie będę gorszy Kamerka Creative, filtr pomarańczowy #21, saturacja zmniejszona do 0%. To jest surowy stack - żadnego wyostrzania.
 24. Nawet jeśli ma wyciąg 2" to na pewno ma redukcję na 1,25"
 25. Są dwa standardy okularów i filtrów - 1,25 i 2 cale. Ty potrzebujesz tych w rozmiarze 1,25. Filtry wkręca się w okular.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.