Skocz do zawartości

Paether

Administrator
  • Postów

    9 232
  • Dołączył

  • Wygrane w rankingu

    24

Odpowiedzi opublikowane przez Paether

  1. 17 godzin temu, lulu napisał(a):

    Myślę że i tak bardzo mocno nadużywamy gościnności Astropolis

     

    Spokojnie :) 

    Astromaniak ma całą kategorię dla UFO, to jak my moglibyśmy nie utrzymywać jednego wątku dla "zaprzyjaźnionej konkurencji"? Tym bardziej, że jak widać, panuje strach uzasadniony przeszłymi działaniami i jasną deklaracją admina w omawianym temacie, że:

    Kasowanie wątku na Astromaniaku.jpg.

    Nie wiem czy wykrzesałbym z siebie motywację do pisania czegokolwiek mając świadomość, że jutro, pojutrze albo za tydzień efektu mojego wysiłku i poświęconego czasu po prostu już nie będzie. 

    Skoro sam po ponad roku odkopałeś ten wątek, to raczej licząc się z potencjalną dyskusją, która nie będzie ograniczana ani ucinana :) 

     

    • Lubię 1
    • Kocham 1
  2. 2 godziny temu, Mc ślimack napisał(a):

    Trochę kombinowałem z wersją akustyczną.

     

    Szukałem brzmienia w stylu "ognisko na zlocie w Bieszczadach" i stwierdziłem, że połączenie polish folk + acoustic guitar generuje tego typu efekt (czasem bardziej szantowy).

    Przykłady:

    https://cdn1.suno.ai/4b231a48-fe09-48ab-bfc4-8ebeb22718bd.mp4

    https://cdn1.suno.ai/79630335-965d-4cf3-ad1f-bd277e85bc8d.mp4

     

    • Haha 5
  3. Efektem ubocznym jest pewna dodatkowa wartość tego zdjęcia.

    Widziałem dziesiątki podobnych fotografii i żadne nie skłoniło mnie do tak dokładnego przyjrzenia się ciemnym mgławicom, których jest tam multum, ale zwykle muszą dzielić uwagę ze znacznie bardziej rzucającymi się w oczy kolorami ;) 

  4. 1 godzinę temu, lulu napisał(a):

    @Paether, @ignisdei, @Krzysztof z Bagien : rozumiem obawy o to, czy pozamykanie "wrażliwych" treści w osobnych piaskownicach jest wystarczająco skuteczne

     

    To nie jest obawa. Patrząc z boku, to jest fascynujące bo nigdy nie widziałem tak funkcjonującego forum (od momentu "kącika ekologicznego") :flirt:

    W klasycznej wersji tworzy się nowe działy/kategorie na forum widząc, że pojawiają się nowe wartościowe i tym samym pożądane treści w danym zakresie, które warto uporządkować. 

     

    1 godzinę temu, lulu napisał(a):

    Oceniając uciążliwość warto jednak zapomnieć na chwilę o emocjach i spojrzeć na liczby.

     

    Wywaliłeś na raz ponad 500 postów uznając je za szkodliwe. To jest bardzo konkretna liczba, na bazie której można oceniać uciążliwość. 

     

    1 godzinę temu, lulu napisał(a):

    W działach pokazanych na zrzucie ekranu znajduje się 1 625 wpisów.

     

    Jak wyżej - jeśli tworzysz działy dla tak niewielkej ilości wpisów, to z boku wygląda tak, jakbyś chciał wręcz promować taką tematykę i dać znać, że jest ważna i mile widziana. To pomaga przesuwać wspominane wyżej okno dyskursu ;). Jeśli forum chce iść w takim kierunku, to nic złego.

     

    1 godzinę temu, lulu napisał(a):

    Liczyłem ostatnio wpisy na liście nowych postów. Na 50 było 6 wpisów ekologa. Więc miejmy jakąś miarę...

     

    Ocenianie zjawiska, które trwa od lat na bazie pojedynczego spojrzenia na posty z ostatnich godzin, to już jest jakiś rodzaj "cherry-pickingu". Gdybyś spojrzał w inny dzień, możliwe, że w ogóle nie byłoby takich tematów na liście. 

    Ja jestem bardzo zadowolony, że Ekolog znalazł swoje miejsce i patrząc z tej perspektywy, niech działa tam jak najdłużej, ale rozmawiając @lulu z Tobą, nie mogę Ci nie napisać, że to strzał w kolano, chyba że chcesz przebranżowić Astromaniaka, mimo że taka tematyka nie generuje zainteresowania (poza irytacją) innych. 

    Pomijając wcześniejsze przygody, od prawie 10 lat mam doświadczenia dwóch bezterminowych banów, dwóch "ułaskawień" (jak zostawałem adminem naprawdę wierzyłem, że da się przekierować tę energię), kilku mniejszych tymczasowych urlopów i kilku atomówek na multikonta (już wtedy zgodnie z regulaminem powinien wylecieć permanentnie). Z tego co pamiętam @ignisdeizaliczył podobny cykl i nie raz dawał szansę. Nie wiem jak Robert, ale ja jedyne czego żałuję patrząc wstecz, to że tak długo żyłem nadzieją.

    • Lubię 1
  5. Dla uporządkowania wątku - autor poprawnej odpowiedzi zadaje kolejne pytanie. Trzymajmy się tego schematu :) 

    Jak mniemam, obecnie obowiązującą zagadką, która nie doczekała się odpowiedzi, jest ten rebus:

     

    21 godzin temu, Andrzej Lach napisał(a):

    Frame2(3).thumb.png.62df15f676ee5a51008f9d7fa3c9c2a8.png

     

     

  6. 10 godzin temu, lulu napisał(a):

    jasno napisałem że jako rzecznik "resetu w stosunkach z ekologiem" podjąłem się osobistej pieczy nad całą akcją - wydaje mi się że zostało to wyartykułowane wystarczająco jasno.

     

    Mam wrażenie, że użycie od początku tego ogłoszenia liczby mnogiej ("usunęliśmy", "uporządkowaliśmy", "scaliliśmy", itp) mocno wprowadza w błąd. Też myślałem, że to jakaś zbiorowa, administracyjna akcja, tym bardziej że to wygląda na bardzo czasochłonną procedurę jak na jedną osobę. Pomijając ocenę zasadności, bądź nie (każdy ma swoją koncepcję) to szacun za wysiłek :)

     

    10 godzin temu, lulu napisał(a):

    Można albo zabronić takich dyskusji, albo rozbrajać je oznaczając w taki sposób by było jasne, że moderatorzy nie weryfikują wiarygodności naukowej wpisów. Chodzi o to by nikt nie wykorzystywał faktu, że forum poświęcone jest nauce by insynuować, że jego wywody mają naukowe potwierdzenie.

     

    Nie wiem, jakie masz narzędzia "diagnostyczne", ale obstawiam, że zdecydowana większość czytelników takich wątków wchodzi przez "nowe posty", albo bezpośrednio z wyszukiwarki / odnośnika. W takim scenariuszu, opis ostrzegawczy jest kompletnie niewidoczny. To tworzy "szarą strefę", która dodatkowo zachęca do tworzenia takich wątpliwych treści.

    Wspomniałeś o "Pseudonauce" na Astropolis i chwilę o tym pomyślałem. Jestem bardzo zadowolony, że dzięki społeczności udało się stworzyć naturalny mechanizm, w którym wrzucając taki pomysł, trzeba się liczyć z weryfikacją (każdy z tych wątków ma kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt odpowiedzi) a wątek ląduje we "wstydliwym" dziale. Efekt, jest taki, że jedyny tegoroczny wątek pseudonaukowy powstał na prima aprilis ;) 

     

    10 godzin temu, lulu napisał(a):

    Nie zgodzę się. Nie wywalamy - po prostu zostało umyte. Tylko tyle - nikt go nawet nie przesuwał w żadną stronę. Owszem - zasady zostały doprecyzowane, ale nie po to by kwestionować dotychczasowy regulamin, ale by zapewnić jego lepszą egzekwowalność. Porównałbym to do przepisów wykonawczych do ustawy.

     

    Co prawda, nie ja poruszyłem temat "okna Overtona", ale chyba nieźle to oddaje moje zainteresowanie nowymi działami/kategoriami, które wrzuciłem na screenie. Wchodząc na "Forum astronomii im. Janusza Płeszki" i widząc, że "antynauki i pseudonauki", "ufo i kosmici" i "humor" mają własne kategorie, nietrudno oprzeć się wrażeniu, że forum przesuwa się zakresem treści. Jeszcze bardziej fascynujący jest fakt, że jedna osoba niebędąca kimś odpowiedzialnym (właścicielem, opiekunem, adminem) jest w stanie to forum pchać w takim kierunku. Przy braku możliwości filtrowania "nowych postów", ryzykiem jest niezadowolenie, bądź (co chyba gorsze) zobojętnienie reszty użytkowników.

    Jako "zaprzyjaźniona konkurencja", przyglądam się ze sporym zaciekawieniem :read:

     

    • Lubię 5
  7. W dniu 4.02.2023 o 15:46, Paether napisał(a):

    W astronomicznym światku chodzą słuchy, że Saturn może wkrótce mieć więcej takich potwierdzonych skałek, niż wszystkie pozostałe planety razem wzięte ;)

     

    Przypadkiem po ponad roku natknąłem się na informację o ilości księżyców Saturna i okazuje się, że jest ich...146, a potwierdzenie 62 nowych miało miejsce 3 miesiące po cytowanym wpisie. Już chyba nie bardzo szokuje takie hurtowe dorzucanie kamyczków do Jowisza i Saturna :D 

  8. 57 minut temu, anatol napisał(a):

    No i to "lusterko" wsteczne o średnicy 4,2 metra, tyle jeszcze niedawno miały  duże teleskopy. 

     

    Jeszcze większy opad szczęki pojawia się gdy spojrzymy na cały układ optyczny :)

     

    Lustro wtórne o średnicy 4,2 metra i wadze 3,5 tony będzie największym zwierciadłem wtórnym, jakie kiedykolwiek zastosowano w teleskopie optycznym i największym zwierciadłem wypukłym, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. W styczniu 2017 r. ESO przyznało kontrakt na półfabrykat lustra firmie Schott AG, która odlała go później z Zeroduru.


    Trzecie lustro o średnicy 3,8 metra, również odlane z Zeroduru, w przeciwieństwie do innych tego typu konstrukcji (gdzie trzecie zwierciadło jest płaskie) ma również zakrzywioną powierzchnię, ponieważ zastosowanie trzech takich zwierciadeł zapewnia lepszą ostateczną jakość obrazu w większym polu widzenia, niż byłoby to możliwe w przypadku konstrukcji z dwoma zwierciadłami. Podobnie jak zwierciadło wtórne (z którym ma wiele wspólnych cech konstrukcyjnych), będzie nieznacznie odkształcalne. Obydwa lustra zostaną zamontowane w 32 punktach, po 18 z tyłu i 14 na krawędziach. Zwierciadło trzeciego lustra zostało już odlane i jest w trakcie polerowania.

     

    Czwarte lustro o średnicy 2,4 m to płaskie lustro adaptatywne o grubości 2 milimetrów. Dzięki nawet 8000 siłownikom powierzchnię można regulować tysiąc razy na sekundę. Lustro składa się z sześciu elementów składowych, systemów sterowania i siłowników. Konsorcjum AdOptical, współpracujące z INAF (Istituto Nazionale di Astrofisica) jako podwykonawcami, jest odpowiedzialne za projekt i produkcję zwierciadła. 6 "płatków" zostało odlanych przez Schotta w Niemczech i wypolerowanych przez Safran Reosc.

    Wszystkie 6 płatków jest ukończonych i jest w trakcie integrowania ich z konstrukcją wsporczą. Ukończono także budowę sześciu źlaserów dla układu optyki adaptatywnej, który będzie współpracował ze zwierciadłem i znajduje się w fazie testów.

     

    Piąte lustro o wymiarach 2,7 na 2,2 metra to kolejny element udoskonalania obrazu za pomocą optyki adaptatywnej. Lustro będzie wyposażone w system szybkiego pochylania, zapewniający stabilizację obrazu, kompensując zakłócenia spowodowane wiatrem, turbulencjami atmosferycznymi i ewentualnymi drganiami samego teleskopu przed dotarciem do instrumentów ELT.

     

    ELT schemat.jpg

     

  9. 47 minut temu, dobrychemik napisał(a):

    A dałoby radę wersję a'la Pavarotti?

     

    Coś tam śpiewa ten bot ;). Pewnie można to wygenerować lepiej przy dokładniejszych kryteriach. Na bazie tego samego tekstu:

    https://cdn1.suno.ai/23e939a8-067b-4968-8536-298a25efb71b.mp4

     

    ...nie wiem jaki demon mnie podkusił, ale musiałem sprawdzić, czy ten bot jest AŻ TAK potężny (klikacie na własną odpowiedzialność) :D 

    https://cdn1.suno.ai/0697b3b3-3ee1-494f-b9a4-7cc459e0ac30.mp4

     

    • Lubię 2
    • Haha 1
  10. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał najbardziej dokładne jak dotąd zdjęcia w podczerwieni fragmentu jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie - Mgławicy Koński Łeb. Obserwacje te pokazują czubek „końskiej grzywy”, czyli krawędź tej kultowej mgławicy, w zupełnie nowym świetle, ukazując złożoność regionu z niespotykaną dotąd rozdzielczością .

     

    https://science.nasa.gov/missions/webb/webb-captures-top-of-iconic-horsehead-nebula-in-unprecedented-detail/

     

    Koń porównanie.jpg

     

    Poniższe zdjęcie skupia się na części „grzywy” konia, która ma około 0,8 roku świetlnego szerokości. Zostało wykonane za pomocą kamery NIRCam (kamerą bliskiej podczerwieni). Eteryczne chmury, które na dole zdjęcia wydają się niebieskie, są zdominowane przez zimny, molekularny wodór. Czerwone pasma wystające ponad główną mgławicę przedstawiają głównie atomowy wodór. Podobnie jak w przypadku wielu innych zdjęć Webba, w tle widoczne są odległe galaktyki. Obraz ten składa się ze światła o długości fali 1,4 i 2,5 mikrona (kolor niebieski), 3,0 i 3,23 mikrona (cyjan), 3,35 mikrona (zielony), 4,3 mikrona (żółty) oraz 4,7 i 4,05 mikrona (czerwony).

     

    Końska Głowa z Webba.jpg

     

    Poniższe zdjęcie zostało wykonane za pomocą MIRI (instrumentu średniej podczerwieni) Webba. Światło średniej podczerwieni wychwytuje blask substancji, takich jak pyliste krzemiany i cząsteczki podobne do sadzy, zwane wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi. Na tym zdjęciu kolor niebieski reprezentuje światło o długości fal 5,6, 7,7 i 10 mikronów; zielony to 11, 12 i 15 mikronów; a czerwony to 18, 21 i 25 mikronów.

     

    Końska Głowa z Webba MIRI.jpg

    • Lubię 2
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.