Jump to content

don Pedro

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  937
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

586 Excellent

1 Follower

About don Pedro

 • Rank
  Wega
 • Birthday 11/21/1967

Kontakt

 • Strona WWW
  http://www.piotrstrzelczyk.sd.prz.edu.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Rzeszów
 • Zainteresowania
  astronomia, astronautyka, lotnictwo, narty biegowe, dobra książka
 • Sprzęt astronomiczny
  Schmidt-Cassegrain 203/200 Maksutow SW: 150/1800 na EQ5, TS 16/20/25 x 70 45 st. Semi-APO, Celestron 20x80, BPC 7x50

Recent Profile Visitors

3116 profile views
 1. A tutaj moje designerskie zapędy.
 2. Mojej meczarni z skośnolustrym cd.
 3. https://clearoutside.com/forecast/51.45/19.98
 4. Policzyłem, wstępnie, teleskop Kuttera dla lustra głównego fi1=150 mm, wtórnego fi2=75 mm i światłosiły F 1/25. Wyszło mi,że całkowita długość tego instrumentu to ok. 1600 mm.
 5. Fakt, duże LG i konstrukcja na boki się jeszcze rozrasta.
 6. Zastanawiam się czy zamiast tego trzeciego lusterka nie możnaby użyć malego pryzmatu prostokątnego (np. z lornetki)?
 7. Mam walniętego semi-APO 70x15/25 kątowego. Jakieś bydle kopneło statyw i lorneta rąbnęła o beton, ścinając śruby mocujące oprawę pryzmatów i okularów. Ta to jest zostawic sprzet w miejscu publiczym na 3 minuty . Obiektywy i okulary są nieuszkodzone. To jest ten model: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_325&products_id=1978&lunety=Lornetka TS semi APO 70 mm z wymiennymi okularami 45 TSG7045
 8. Folded Newton,. I drabina niepotrzebna. https://www.johanneswilm.org/mike/telescope/ https://www.cloudynights.com/topic/112172-folded-newt/
 9. Okazuje się. ze ten układ daje się skrócić. I powstaje tzw. Herrig -Kutter Scheifspiegler
 10. https://www.cloudynights.com/topic/550685-impressions-of-the-1st-belgium-holland-kutter-schiefspiegler-day/
 11. Przy światłosiłach niskich rzedu 1/20 i mniej, aberracja sferyczna i astygmatzm sa niepomijanie małe, i oba lustra mogą byić sferyczne. Przy większych swiatłosiłach, konieczna jest częściowa cylidryzacja lustra wtórnego (qrczę, jak zrobić świadomie taki astygmatyzm?), lub wprowadzenie do toru optycznego, za lustrem wtórnym soczewki, cylindrycznej, o odpowiedniej orientacji, lub pochylonej w stosunku do osi optycznej soczewki skupiającej (teleskop w okularach, katadioptryk)
 12. Ten typ sprzętu jest praktycznie u nas nieznany, ale dużo popularniejszy w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii i Danii .A jak napisał mój czeski znajomy, David Vodecký "Kutterovy teleskopy jsou parádní planetární teleskopy. Kvalita zobrazení je mnohdy lepší jak u refraktoru."
 13. Trzebaby napisac cos takiego. http://atm.udjat.nl/articles/A Schiefspiegler toolkit.pdf O! znalazłem coś takiego jak MODAS: https://modas.software.informer.com/download/ P.S. Bodi, zawalczymy z tematem? Jak się to pandemiczne szalenstwo skonczy to w sensie fizycznym.
 14. Na razie obliczenia i rozysuję. Do planet i Ksezyca. Fotografia. Mam okular 40 mm, i dwa blanki 150 mm.
 15. Siedząc w domu z wiadomych przyczyn plus L4 na 3 miesiące po operacji biodra wpadłem na pomysł żeby zbudować do celów planetarnych bezobstukcyjny teleskop zwierciadlany w układzie Antona Kuttera. Chciałby się zapytać czy ma ktoś z Was doświadczenie z tego rodzaju sprzętem? http://atm.udjat.nl/articles/The Schiefspiegler.pdf
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.