Skocz do zawartości

WielkiAtraktor

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  989
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

2136 Excellent

O WielkiAtraktor

 • Tytuł
  Słonecznik

Kontakt

 • Strona WWW
  https://github.com/GreatAttractor/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 1. Błędne koło

  A jednak. Dyski akrecyjne i pierścienie bywają mocno płaskie.
 2. Błędne koło

  Oj tam, oj tam. Nie sądzę, żeby koledzy powątpiewali w sens rozpatrywania liczb niewymiernych (czy wręcz — o zgrozo — przestępnych). W końcu na kursie matematyki w szkole podstawowej i średniej pokazano nam, że to wszystko bardzo dobrze trzyma się kupy. Ale pozostaje pytanie, czy Wszechświat na podstawowym poziomie opisują liczby rzeczywiste? Diabli wiedzą, może któraś z teorii dyskretnych jest jednak prawdziwa (np. pętlowa grawitacja kwantowa albo co) i okrągłego π fizycznie się nie „odmierzy”.
 3. Yavin z „Gwiezdnych Wojen”

  Panowie, miało być o Yavinie Ale właśnie zoom = efekt vertigo. Chodzi o wydłużanie ogniskowej z jednoczesnym zmniejszaniem kąta widzenia obiektywu. Na animacji, którą wkleiłeś, widać dokładnie to, o czym mowimy z szuu: jeśli „graniastosłup widoczności” (czyli jasny trójkąt na rysunku) zrobimy nieskończenie chudy, czajniczki na kliszy osiągną w końcu realne proporcje względem sześcianów ― ale nigdy nie urosną ponad to.
 4. Yavin z „Gwiezdnych Wojen”

  Ależ jest jak pisze szuu, nie ma tu uznaniowości Żeby wykonać takie ujęcie, tworzymy dwie ładnie oteksturowane i oświetlone kule w programie do modelowania 3D — tylko ktoś pokpił proporcje. Ten „efekt vertigo” to użycie bardzo długiej ogniskowej, która spłaszcza perspektywę (rzut sceny 3D na ekran staje się bardziej równoległy niż perspektywiczny=środkowy). W skrajnym przypadku (i taki tu założyłem) rozmiary wszystkich obiektów na ekranie są proporcjonalne do rozmiarów rzeczywistych. (Dla przypadku Krakowa, możemy „rozciągnąć” na kliszy Tatry do ich prawdziwych paru tysięcy metrów wobec 82 m wieży Mariackiego, ale nie więcej).
 5. Obejrzałem niedawno ponownie „Rogue One”; podoba mi się, zwłaszcza efekty wizualne. Ale zauważyłem, że graficy ciut za bardzo popuścili wodze fantazji pokazując planetę Yavin (gazowego olbrzyma) i jej księżyc Yavin IV, gdzie mieściła się baza Rebelii. Ujęcia na powierzchni księżyca (tj. sposób poruszania się ludzi - grawitacja, odległość horyzontu) dają do zrozumienia, że jest on wielkości Ziemi. A potem widzimy to: Pomierzyłem to w GIMPie (nakładając okrągłe zaznaczenie) i Yavin ma średnicę ~76 razy większą niż księżyc. Bez sensu, bo gazowe olbrzymy mogą dobić do najwyżej ~2 średnic Jowisza (który jest 11 razy większy od Ziemi). To tutaj jest wielkości solidnej gwiazdy ciągu głównego (dla przypomnienia, średnica Słońca to 109 średnic Ziemi).
 6. Plebiscyt DIY/ATM - Zrób to sam

  Skoro programy też, to dokonam samozgłoszenia ImPPG (znalazł kilku użytkowników na forum).
 7. Ubuntu Astronomy 16.04

  To Linux, na pewno da się ustawić automatyczne uruchomienie serwera (SSH, VNC czy czego tam trzeba).
 8. Ma to dobre strony, koniec z głupim podziałem na "zimowe", "letnie" gwiazdozbiory i długim czekaniem, aż wyjdą.
 9. Źrenica wyjściowa, a źrenica oka

  Tutaj była ciekawa dyskusja na ten temat (ogólniej): https://www.cloudynights.com/topic/14882-thoughts-on-exit-pupil-brightness-and-resolution/ W skrócie: o ile dobijając do maksymalnego optymalnego powiększenia naszego sprzętu można by jakieś niepożądane efekty zauważyć, akurat w typowej lornetce jest to bez znaczenia. Dla 10x50 używane powiększenie jest kilkukrotnie mniejsze niż teoretyczne największe (~100x), więc nie ma czego tracić (tzn. obserwujesz i tak znacznie poniżej maksymalnej rozdzielczości obiektywów).
 10. Astro motyw do ... kuchni

  Może zimowo, Enceladus z Cassiniego? Np. taki. (Mam na tapecie).
 11. Słońce w H-α

  Wspomina się też o innych potencjalnych przyczynach: okno optyczne (szkiełko nad sensorem), mikrosoczewki na pikselach...
 12. Baader też będzie miał SCT z korektorem robiącym za ERF (8"-11"). Ciekawe, czy będzie taniej niż HaT z Airylab.

 13. Potwierdzono istnienie fal grawitacyjnych!

  Strona z interaktywną mapką nieba ilustrująca dokładność określenia pozycji źródła w dotychczasowo zarejestrowanych zdarzeniach: http://www.virgo-gw.eu/skymap.html Po zaznaczeniu "Sky localisation" dla dwu pierwszych pozycji widać, jak pomocne jest uruchomienie trzeciego detektora (Virgo).
 14. Namiar na tokarza

  W wielu specjalnych złączkach, które zamawiałem, potrzebne były nawiercone otwory (z nagwintowaniem); więc możliwość precyzyjnego wiercenia też jest pożądana.
 15. Astrosprzęt z Ekranu

  Serial Breaking Bad. Postać na zrzucie jest zdolnym chemikiem, ale astronomem — chyba mocno początkującym...
×