Jump to content

WielkiAtraktor

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1,070
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2,254 Excellent

About WielkiAtraktor

Kontakt

 • Strona WWW
  https://github.com/GreatAttractor/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W grze wideo Crysis 2 dr Nathan Gould miał w swoim mieszkaniu typowy chiński refraktor 150 mm z kątówką 45°, na statywie typu geodezyjnego. Miałem gdzieś zrzut ekranu, wstawię, gdy znajdę.
 2. My, Słonecznicy, to mamy dobrze Przy mojej skali obrazu satelity to (nie tak rzadko przelatujące przez tarczę) punkciki (bo ekspozycja typowo 0,7-10 ms), całkowicie znikają przy stackowaniu… Dopiero gdy będzie więcej infrastuktury orbitalnej wielkości ISS, trzeba będzie zacząć odrzucać klatki.
 3. Nie, wygląda na refraktor z łamanym torem optycznym, coś jak ten: http://davetrott.com/telescope-projects/folded-refractor/
 4. Warunki można określić chociażby mierząc FWHM (czyli po prostu stopień rozmycia gwiazdek); jeśli się nie mylę, m.in. Maxim może pokazać to na wykresie czasowym. Co więcej, dla Słońca można zbudować (a też kupić) aparacik, który (szczegóły w tym wątku) wyliczy faktyczną wartość seeingu w sekundach łuku. Natomiast nie wydaje mi się, żeby przydatne były takie pomiary do celów, o których piszesz. Raczej nieczęsto 15 minut zmienności na lepsze czy gorsze da jakiekolwiek pojęcie, „czy jeszcze jest sens czekać tej nocy” (żadna to prognoza na najbliższe kilka godzin). A obserwacja światełka sygnalizacyjnego to seeing wybitnie „przyziemny”, może mieć się nijak do seeingu przy patrzeniu w niebo. U słoneczników bieżący pomiar seeingu za pomocą SSM sprawdza się przy foceniu bardzo dużą aperturą — jak tylko wykryjemy kilkusekundowe polepszenie, plugin do FireCapture odpala nagrywanie. Zgrubną (i dla mnie zwykle trafną) prognozę seeingu na dłuższy okres ma np. https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seeing/katowice_poland_3096472 (kolumna „arcsec”).
 5. Ja swego czasu skorzystałem z rady forumowej i kupiłem w promocji walizkę na EQ5, po minimalnym przycięciu pianek HEQ5 też się mieści W lukach można upchnąć: pilot, kabel 12 V, kabel/adapter szeregowy, przedłużkę pręta przeciwwagi.
 6. I ja nie postrzegałem „like'ów” jako trofeum/mechanizmu uzależniającego itp. Dawałem je, gdy: 1) spodobało mi się czyjeś zdjęcie, ATM, …; 2) podzielałem czyjąś opinię w dyskusji, a nie miałem nic do dodania. Jestem za ich przywróceniem, bo po latach posty na jedno-dwa słowa typu „zgadzam się!”, „dobrze mówi”, „racja”, „ładne” w moich oczach tylko „zaszumiają” forum.
 7. Ciekawe, może jakieś ograniczenie w nowszych widgetach Windows. Sprawdziłem pod Windows 2012 Server i 5-8 tys. da się dodać (pod Linuksem też). Której wersji Windows używasz?
 8. Ech, żeby to było takie proste:) Wyższe warstwy też mają wpływ na seeing - np. prąd strumieniowy. Dzięki temu planeciarze na Florydzie czy Filipinach mają znakomite warunki o wiele częściej niż my. Z innej beczki, w dolinie w Beskidach, gdzie często zdarzało mi się kręcić, w „udane” słoneczne dni seeing utrzymuje się od 9 do co najmniej 15 (wtedy Słońce zachodzi mi za górkę).
 9. To seeing. Próbuj do skutku, przy dobrym krawędź tarczy jest ostra jak brzytwa z ew. delikatnym "mrowieniem". Może to efekty lokalne, np. obserwujesz nad czyimś rozgrzanym dachem, albo teleskopem znacznie zimniejszym/cieplejszym od temp. powietrza. Sprawdź z innego miejsca.
 10. Prawie jak Silver Surfer: (rys. Patrick McEvoy)
 11. Mnie to teraz wygląda na paniczne zwiastowanie impaktu kometarnego i zagłady biosfery.
 12. Świetne. Widzę, że większa buła zdecydowanie jest płaszczakiem.
 13. Chyba nie byłoby przydatne/miarodajne. Na przykładzie PGR, mają (albo niedawno mieli) kamery z moim ICX445 różniące się ceną o czynnik ~2 (szybszy odczyt, wyższy transfer). Ktoś też donosił, że po przypadkowym upaleniu sensora przy kręceniu Słońca (kamera z tych droższych) wymienili mu go za $50 + koszt przesyłki.
 14. Chodzi o straty cieplne powodowane przez rezystancję kabla. Moc wydzielana=tracona na kablu P = I 2 · R. Rezystancja R zależy od rezystywności (oporu właściwego) materiału i przekroju (im grubszy, tym mniejsze R). Zasada ta sama, co dla sieci przesyłowych: daną moc (np. 200 MW) lepiej przesłać pod napięciem 100 kV (i z małym natężeniem) niż pod niższym napięciem i z wyższym natężeniem, bo dla tych samych strat przewody musiałyby być niepraktycznie grube. Tośmy się zdublowali:)
 15. A nie jest tak, że te nowoczesne ogniwa LiPoly itp. wymagają specjalnie dobranych parametrów i cykli ładowania? Wtedy chyba bezpieczniej puszczać prąd przez sterujący tym mikrokontroler w laptopie (chyba że to w baterii zintegrowane?).
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.