Jump to content

WielkiAtraktor

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1219
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

WielkiAtraktor last won the day on April 28

WielkiAtraktor had the most liked content!

Community Reputation

2593 Excellent

1 Follower

About WielkiAtraktor

 • Rank
  Słonecznik

Kontakt

 • Strona WWW
  https://github.com/GreatAttractor/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ja również (gdy czas migawki była poniżej bodajże 0,3 ms). Rozwiązanie: dodaj odpowiedni filtr ND (1,25") w torze optycznym, żeby móc wydłużyć ekspozycję.
 2. Mnie tam Mars z RC8 wyszedł dobrze: (acz to astrofoto, wizualnie nie próbowałem).
 3. FLIR kupiło kiedyś Point Grey, a teraz dostałem e-mail (jako klient ich sklepu online) z informacją, że FLIR zostali przejęci przez Teledyne Technologies.

  1. Agent Smith

   Agent Smith

   Panta rhei...

 4. Kilka lat temu porównywalnie do D-ERF 180 mm Baadera (~1500 €), teraz to nie wiem — najlepiej pytać Walerija. Ariesowe przepuszczają też CaK. Co do rozmiarów, to pamiętajmy, że seeing na tę aperturę będzie dość rzadki; sam myślę o skompletowaniu pośredniego zestawu 5".
 5. Może nie takie katastrofalne, gdy uwzględnić to rozciągnięcie? Dobrze byłoby sprawdzić zakresy jasności tych flatów.
 6. Fajnie wyszło, podoba mi się rozdzielczość z tej apertury. Zdaje się, że reduktor nie wprowadza żadnej degradacji obrazu nawet na brzegach, zdjęcia są z pełnej klatki? Reduktor to 2" czy 1.25"? Wygląda na to, że Quark nie był dokładnie na linii Hα – można poznać po tych plackowatych „łysych” obszarach i po bombach Ellermana (jasne punkty). Coś jak na tym zdjęciu z teleskopu DOT (por. te Hα - 0,7Å, Hα + 0,7Å).
 7. Musi być w miarę wygodnie przewoźne (i mieścić się w podręcznym, jakby przyszło do latania), więc to już koniec Teraz myślę o wyzwoleniu się z dyktatu ~F/7 i niewielkiego sweet-spotu związanych z Luntem 50. Może w przyszłości jakiś Quark + telecentryki... wtedy mógłbym użyć większego sensora. W/s filtrów można pisać na aries.derf@gmail.com (kontakt: Valery Deryuzhin). Valery jest też na forum Solarchat, gdzie można znaleźć zdjęcia z jeszcze większych apertur (największy dostępny filtr to chyba 14"), np. link, link, link. Inne rozwiązania to np. AiryLab HaT (
 8. Animacja z niedzieli; tym razem seeing znacznie lepszy, wszystkie klatki dobre, ale nic się nie działo: 20-sekundowe odstępy, razem 20 minut. Refraktor 90 mm + PowerMate 2.5x + moduł CaK B600 Lunta, PGR Chameleon 3 mono (ICX445), obróbka w Stackistry i ImPPG.
 9. Setup w konfiguracji bojowej: Z tyłu podobnie jak w zestawie 90 mm:
 10. W niedzielę seeing wreszcie sprzyjał i złapałem pierwsze obrazy wysokiej rozdzielczości zestawem GSO RC8 + Aries ERF + Lunt 50 (grupa AR 2822): Seeing w miarę się utrzymywał (mimo przechodzących cienkich chmur), więc kręciłem kilkadziesiąt minut, w efekcie udało się złapać rozbłysk klasy C4.0: 20-sekundowe odstępy, razem 43 minuty. Kamera: PGR Chameleon3 mono (ICX445), obróbka: AviStack 2, ImPPG, GIMP. Ciekawie to wygląda, ja
 11. Byłem kiedyś na star party za granicą, gdzie każdy przyjeżdżający dostawał rolkę ciemnoczerwonej przezroczystej folii, by okleić ekran laptopa/telefonu/lampki na sprzęcie, w aucie itp. (Rolka jedna i ta sama, tylko krążyła )
 12. Widuję doniesienia o utracie ciśnienia na stronach zagranicznych, więc nie jest to b. rzadkie. Można zamówić O-ringi na wymianę również w Luncie.
 13. W niedzielę udało się zebrać materiał do mojej pierwszej animacji w CaK (jak widać, seeing mocno zmienny). Ciekawe są te jasne małe mignięcia w dolnej plamie (wg listy z NOAA nie było wtedy w tej grupie rozbłysków): Refraktor 90 mm, moduł CaK Lunta, PowerMate 2,5x, PGR Chameleon 3 mono (ICX445). Odstępy 30 s, razem 0:58 h. Obróbka w Stackistry i ImPPG.
 14. Miałem dobre warunki w niedzielę i zebrałem sporo materiału (wszystko z refraktora 90 mm + Baader D-ERF + etalon Lunta 50, PGR Chameleon 3 mono - ICX445, obróbka: Stackistry, AviStack 2, ImPPG). W grupach AR 2018 i 2020 akurat nic szczególnego się nie działo (potem sprawdziłem, że w tym czasie był mały rozbłysk klasy B w jednej z pozostałych grup). Odstępy 30 s, razem 1:32 h: Za to protuberancje... Rano było spokojnie (odstępy 30 s, razem 1 h): Po kilku godzinach sytuacja uległa lekkiej zmianie (nie jestem pewien, ale to chyba ta sama
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.