Jump to content

WielkiAtraktor

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1161
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

2370 Excellent

About WielkiAtraktor

 • Rank
  Słonecznik

Kontakt

 • Strona WWW
  https://github.com/GreatAttractor/

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tak ogólnie to "Nieprawidłowy odczyt z adresu 0" to skutek jakiegoś błędu logicznego w programie, może nie mieć nic wspólnego z brakiem dostępnej pamięci.
 2. Można by ponacinać to aluminium od strony bloku (np. wzór w kratkę albo co), żeby zwiększyć powierzchnię kontaktu z chłodziwem.
 3. Gwoli ścisłości, format TIFF dopuszcza różne metody kompresji (link), acz faktycznie, najpopularniejsze z nich i tak są bezstratne. I może też przechowywać obrazy z 8-bitową głębią. Co do wideo, AVI i MP4 (i np. MKV) to formaty-kontenery — mogą zawierać różne rodzaje strumieni wideo, z kompresją (bezstratną lub nie) i bez. Nagrywane przez nas "aviki" mają najczęściej format DIB lub Y800 (8 bitów na kanał, brak kompresji), ale do przechowania na później do eksperymentów i dla zaoszczędzenia miejsca można sobie je przelecieć np. bezstratnym kodekiem HuffYUV.
 4. WielkiAtraktor

  Magnitudo

  Ćśśś, bo jeszcze LibMar tu wpadnie i przyłoży komuś krzywą blasku z tranzytu egzoplanety
 5. Ha! Czyli zaniebieszczenie na moim Marsie z kamerki OSC to nie od dyspersji:
 6. Należy pamiętać, że umieszczenie przekrzywionej płyty w wiązce zbieżnej wprowadza trochę astygmatyzmu. W zależności od skali obrazu i kąta nachylenia może to pewnie czasem wyjść na obrazku.
 7. Mars z dziś, 01:09-01:33 UTC. GSO RC8, Barlow SW 2x, PGR Chameleon 3 mono (ICX445) + filtr Baader czerwony >610 nm, migawka 11 ms, stack 20% z 4800 klatek, odstępy animacji 3-minutowe, powiększone do 150%: Też złapałem Olympus Mons! To ta mała wypukłość po prawej u góry. Rejestrowałem też kamerką kolorową (Blackfly z IMX136), z ADC i (jak Mars się wzniósł) bez, ale wyszło przeciętnie:
 8. Można by rozważyć małego Crayforda 1,25", np. ten model (ale nie wiem, jak to wygląda z miejscem na tylnej ściance Maka 127). Ja do Maka 180 miałem swego czasu wyciąg 2" Baader Steeltrack (do SCT + odpowiednia makowa przejściówka) i byłem zadowolony.
 9. Roszenie można sprawdzić świecąc czymś w obiektyw/okular/lustra (np. kieszonkową czerwoną lampką, która ogólnie przydaje się do nocnych obserwacji).
 10. Tak, zapewne (o ile nie masz blisko lasu kominów od południa albo czegoś podobnego, żeby rujnowało lokalny seeing). Przesłanką liczne znakomite Jowisze Riklaunima z 2011 r., też z miejskiego balkonu: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=16495&start=75
 11. Świetna protuberancja! Zastanawia mnie, że widać aż taki "banding" - mógłbyś wrzucić surowy stack 16-bitowy jednej z klatek? Ciekawi mnie, skąd się to wzięło, i chętnie bym spojrzał.
 12. Dziwi mnie, że w ogóle coś takiego tam jest — nie ma zbytnio sensu. Ustawienia nagrywania zależą przecież od efektywnej światłosiły (tj. jaki mamy teleskop i Barlowa/reduktor ogniskowej), przejrzystości powietrza, filtrów, czułości sensora kamery. Podczas rejestracji spójrz po prostu na histogram i (manipulując czasem migawki) pilnuj, żeby nie wyjechał poza maksimum, tak samo jak przy normalnej fotografii.
 13. Byłem mile zaskoczony 2 lata temu, że API dające dostęp do zapisywania RAWów przez aparat w Androidzie jest ot tak dostępne i np. darmowym programem OpenCamera można pocykać. Niech jeszcze ktoś wypuści "AstroPhone" ze ściągalnym obiektywikiem i najlepiej pierścieniem C/CS-mount w pleckach - można by coś planetarnego w małym ROI i z binningiem pokręcić.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.