Jump to content

prestoneq

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  250
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

59 Neutral

About prestoneq

 • Rank
  Altair

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Pruszcz Gdański
 • Zainteresowania
  astronomia, modelarstwo, szachy, muzyka(kosmiczny ambient,chillout, elektroniczna)
 • Sprzęt astronomiczny
  BGSZ(Tento)2,3x40

Recent Profile Visitors

1,643 profile views
 1. Wszystko zależy czego oczekujemy od zdjęć. Astrofoto można nawet zrobić w luminancji tutaj 2 lata temu zrobiłem dla zabawy fotkę z filtrem L : https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/661-fotografia-achromatem/&do=findComment&comment=153688 A tutaj fotka:
 2. Program PHD2 ma opcje polar aligment, może ten program będzie lepszy.
 3. Szkoleniowy kadr. Masa klasyków wodorowych, ciemnotek złapana
 4. Trochę offtopic się zrobił. Ja koledze z trójmiasta polecam taki refraktorek jak chcesz jakość obrazu: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5964_TS-Optics-Photoline-90mm-f-6-6-FPL53-Triplet-Apo---2-5--focuser.html Z tego co pamiętam Paweł Oleksiak "Kenny" foci takim.
 5. Nie wiem czy wiecie ale program PHD2 od niedawna ma opcję ustawiania montażu na biegun. Uruchamiamy opcję : Polar Drift Aligment w zakładce Tools. Wymagania: biegun widoczny, kamerka guidująca z guiderem którą każdy posiada. Zasada jest bardzo prosta pokazana na tym filmiku. Świetna banalna metoda. Nie potrzeba żadnych goto ani platesolve jak w PoleAlignMax. Ustawiamy montaż lunetka biegunowa w okolice gwiazdy polarnej i tyle.
 6. Jeśli chcesz robić zdjęcia dobre jakościowo o najlepszej ostrości i jakości obrazu to tylko i wyłącznie dobrej klasy apo. To samo jest w wizualu . Jeśli czas naświetlania ma dla Ciebie ogromne znaczenie kosztem jakości zdjęcia( pamiętaj czym sprzęt bardziej światłosilny tym ostrość na zdjęciu będzie gorsza tego nie przeskoczysz masz przykład w obiektywach z przymykaniem przysłony) to niestety będą dylematy czy nie wziąć RASA albo światłosilnych newtonów. Te Boreny też bym odpuścił podejrzanie to wygląda. Mieszkasz w Gdańsku czyli narrowband pozostaje.
 7. Wystarczy mieć dobre niebo, RASA, tanią kamerkę cmosa asi1600, poświęcić parę nocy na jedno zdjęcie i wtedy takie cuda wychodzą : https://www.astrobin.com/362666/?nc=user https://apod.nasa.gov/apod/ap180919.html
 8. Super rozeta. Czas naświetlania konkretny to i efekt przyjemny. Robimy konkurs na zwierzaczki i ludziki w mgławicach? W rozecie troszkę tego jest. Od lewej mamy słonika z trąbą jak to nazwałeś, potem mnicha przyglądającego się scenie gdzie gościu jest ciągnięty przez 2 ludzików za ręce i szyję . Dalej mamy jakąś kreaturę rodem z piekieł nad nią szczur i oczywiście skaczący goryl albo skaczący kot zależy jak się popatrzy
 9. Filmik dla tych co liczyli na coś więcej. Podkład muzyczny twórca astrokosmo - Janusz Kosmowski.
 10. Niby nie warto dopłacać i klasa 2 wybrana będzie prawdopodobnie. Ten riccardi na m63 ma jedną zaletę można go zatopić w drawtube przy wyciągach 3 calowych jest na to złączka odpowiednia. Przy tym większym trzeba nakręcić na drawtube i pewnie trzeba będzie zamówić przedłużkę o odpowiedniej długości pomiędzy wyciąg a tubę aby wyostrzyło. Ogólnie to kolega czeka na ten temat i zaraz idą zakupy . Z tymi wyciągami to myślałem jeszcze z firmy ts 3 calowym albo jest taki jeden 3.7 cala.
 11. No a adapter jeszcze wyjdzie pewnie ponad 1tys. W sklepie TS nie mają takiego. http://starlightinstruments.com/store/index.php?route=product/product&product_id=193 Z tego co piszą w opisie tuba WO FLT 110 f7 ma przyłącze : M115x1.25 Edit: http://starlightinstruments.com/store/index.php?route=product/product&path=38_62&product_id=205 Hmm ciekawe są jakieś 2 wersje ta ma M113,5x1
 12. I jeszcze jaka kamera, bo może mieć koło filtrowe które ma taki tlit adapter
 13. Samej matrycy nie da się ustawić jest wlutowana. Jest coś takiego jak tilt adapter i nim ustawiasz, są śrubki którymi ustawiasz nachylenie i tyle. O takie coś przykładowo: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4744_TS-Optics-M48-tilter---Tilting-compensation-for-field-tipping-in-astro-photography.html
 14. Witajcie. W obserwatorium w Borach szykują się zmiany sprzętowe. Zakupione mają być: kamera( w komplecie z kołem i filtrami 2 calowymi 7x2) ,wyciąg, reduktor. Kolega Marceli ma troszkę kasy do wydania na astrofoto, poprosił mnie abym założył temat i przedstawił sytuację. Ogólnie to zachorował na kamerę z czipem kaf 16200 która zastąpi chłodzonego canona 60D. Wybór padł na kamerę Moravian g3-16200 mark II z wersją z lepszym chłodzeniem. https://www.gxccd.com/art?id=538&lang=409 Kamera ma współpracować z refraktorem apo WO FLT 110/770. dokładnie z takim wyciągiem: https://agenaastro.com/william-optics-fluoro-star-110mm-f-7-triplet-apo-refractor-telescope-ddg-integration.html Koło filtrowe będzie 7x2 calowe zewnętrzne moraviana oraz filtry 2 calowe baadera w komplecie. Teraz jaki wybrać reduktor do tego zestawu? Są takie: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6085_TS-Optics-PHOTOLINE-3--0-79x-Reducer-4-element-for-Astrophotography.html https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5120_Riccardi-0-75x-APO-Reducer-and-Flattener-with-M63x1-Thread.html https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5125_APM-Riccardi-APO-Reducer-and-Corrector-0-75x---M82-connection.html Niestety wyciąg będzie pewnie do wymiany, całość na pewno przekroczy 3 kg a udźwig wyciągu WO DDG 3,5 cala to 3kg który i tak trzeba by wyregulować. Ten wygląda ciekawie i jeszcze cenowo nie zabija. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9331_APM-3--Rack-and-Pinion-Focuser.html Liczę na Waszą pomoc w tym temacie i ogarnięciu ważnej złączkologii.
 15. Lepsze bedą 20mm ale 70 st mogą już winietować ja mam bino wo z okularami 20mm 66st. i jest idealnie z makiem127mm powiększenie mi pasuje, możesz spróbować jeszcze 25mm 52st. Obserwuje takim zestawem mak127mm i bino wo od lat słońce, planety i księżyc w szczegolnosci.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.