Jump to content

lumen

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  323
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

118 Good

About lumen

 • Rank
  Altair

Recent Profile Visitors

1990 profile views
 1. Do codziennego użytku, jako turystyczna lornetka do przyrody i krajobrazu bardzo fajna jest Kowa 6x30 YF. "Niestety" porro, a nie dachowa (co akurat dla mnie jest zaletą) i niespecjalnie nadaje się do astronomii.
 2. Do 120 ED montaż AZ-4 wystarczy w zupełności. To bardzo lekka tuba jak na swoje gabaryty. Jeśli komuś nie przeszkadza brak mikroruchów, to montaż mogę polecić. Jest bardzo intuicyjny w obsłudze.
 3. Brakuje mi zatyczek do okularów, które notorycznie gubię oraz części zamiennych do teleskopów i montaży. I jeszcze czasami profesjonalnego podejścia do klienta. Prawda jest taka, że największe buble, które kupiłem, to "nowe" ze sklepów nabyte przez Internet. Wypychają w ten sposób towar, który nie znalazłby nabywców w sklepie stacjonarnym albo pochodzący ze zwrotów, licząc prawdopodobnie na to, że nie będzie mi się chciało odsyłać.
 4. Sprawdzałeś, że nie przelatywała wtedy ISS?
 5. Problem w tym, że Ed 100 od Sky-Watchera jest na szkle FPL-53, a ED 102 od SVBony, na gorszym jakościowo FPL-51. Równie dobrze można sobie postawić pytanie, po co kupować półachromat od SVBony, skoro za 1/2 jego ceny można kupić achromat 102 od SW.
 6. Na CN jest oddzielny wątek poświęcony tej konstrukcji: https://www.cloudynights.com/topic/692020-orion-linear-binovioewer-mini-review/
 7. Użytkownik zapewne przecierał oczy ze zdumienia, jak doskonałą jakość obrazu oferuje ta lornetka, ale zapomniał ją zdjąć i niechcący przetarł ją z przodu. To stąd te zabrudzenia
 8. Z takim budżetem poszukałbym używanego SCT 8 na AZ-4. Świetny na balkon i do ogrodu, a dzięki konkretnej już aperturze, przyzwoitemu polu widzenia i umiarkowanej w porównaniu z makami ogniskowej (łatwiej w nim o mniejsze powiększenia) - pod ciemnym niebem tez pokaże pazurki. I co istotne, ten zestaw jest bardzo lekki, co sprzyja wyjazdom. Montaże EQ z przeciwwagami mają swoje zalety, ale niestety swoje ważą. Z czasem (jak najszybciej) uzupełniłbym ten zestaw o nasadkę bino.
 9. Na sąsiednim forum masz symulator teleskopu. Wpisz po kolei parametry obydwóch, wybierz obiekt / obiekty + różne opcje okularów i porównaj pod kątem tego, co można wyciągnąć z tych teleskopów pod różnym niebem. Wiadomo, że nie zastąpi to obrazów na żywo, ale jakiś ogląd daje. http://teleskop.astromaniak.pl/
 10. SW 150/750 Newton czy SW 150/750 Refraktor? Wprawdzie Newton 12" jeśli chodzi o detal pod ciemnym niebem zdeklasuje je obydwa, ale rodzaj teleskopu, z którym się go porównuje będzie istotny. PS. Dobson to rodzaju montażu azymutalnego, a nie teleskopu. Można na nim powiesić np. refraktor
 11. Skoro masz już dobry okular 4,5mm, to teraz zainwestowałbym w jakiś reduktor ogniskowej, ponieważ to szkło wykorzystasz może raz w roku, oczywiście przy odrobinie szczęścia. Przez większość czasu będzie leżał w szufladzie bezużyteczny. Miałem kiedyś Syntę 8” oraz okular 5mm (powiększenie 240x). Przez 2 lata nie udało mi się go sensownie użyć ani razu. Choć oczywiście co kto lubi. Jeśli chodzi o okulary, to na Twoim miejscu w pierwszej kolejności kupiłbym jakieś dobre szkiełko 6-8mm, a także coś w granicach 13mm-14mm. I dodatkowo filtr księżycowy, jeśli nie masz. W przyszłości pomyślałbym o
 12. Kiedyś mi się wydawało, że komuna już dawno się skończyła i ceny dyktuje rynek a nie ludowi komisarze czy inspekcje robotniczo-chłopskie.
 13. Obserwuję wątki sprzedażowe na tym i sąsiednich forach. Praktyka jest taka, że człowiek wystawia okular na giełdzie, aby go sprzedać za cenę X, a osoby, które w ogóle nie są zainteresowane zakupem, robią mu z pojedynczego ogłoszenia śmietnik na kilka stron, dyskutując na tematy, które często w ogóle nie mają nic wspólnego z przedmiotem ogłoszenia. Komentarze dotyczące konkretnych ofert można zamieszczać w odrębnym wątku forum poświęconym temu, co jest aktualnie oferowane na giełdzie. Najlepiej, gdyby sprzedający sam mógł zadecydować, czy dopuszcza komentarze pod jego ogłoszeniem, czy nie.
 14. No ta ja jestem jakiś dziwny, ponieważ ani razu nie żałowałem, że coś sprzedałem. Za to wielokrotnie byłem na siebie zły, że kupiłem
 15. Niestety nie mam lornetki z telekonwerterów Nikona 3z65 ED. Mam natomiast tę 2x53 z TC-E2 i Droga Mleczna w niej to cud, miód i orzeszki :)
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.