Skocz do zawartości

Loxley

♥ Konto Płatne
 • Zawartość

  644
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  7

Ostatnia wygrana Loxley w Rankingu w dniu 16 Lipiec

Loxley posiada najczęściej lubianą zawartość!

Reputacja

2492 Excellent

O Loxley

 • Tytuł
  Moonwalker

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Katowice
 • Zainteresowania
  Księżyc - nie dlatego, że jest i świeci ale, że ma znaczenie.
  Słońce.
  Lotnictwo, fizyka, filozofia, kosmologia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor achromatyczny TS 152/900, Barlow Ultima 2x, ASI 120 MM z filtrem Ha 35nm, EQ-ATM,...... MAK150, ED80, ATM CassegrainRC 9", EQ3-2, Bresser 8x56, Celestron Outland 10x42.

Ostatnie wizyty

3790 wyświetleń profilu
 1. Założę się, że w mozaice ze zmiennym czasem musiałeś usuwać "pióropusze" z ciemnego tła i w końcu trochę z linii terminatora utonęło w czerni? To jest ta ujemna strona zmiany czasu. Łukasz, nie ma dobrego sposobu. Pod tym względem faza po ostatniej kwadrze nastręcza najwięcej problemów.
 2. Ziemia jest większą tarczą ochronną dla Księżyca niż Księżyc dla Ziemi?
 3. Zaczęło się. WWW. :exclamation:

  1. Pokaż poprzednie komentarze  5 więcej
  2. Loxley

   Loxley

   Warto wierzyć w ludzi, więc może to... autoban? :) A może... ascendencja? ;)

  3. ekolog

   ekolog

   teraz lato; wielu ludzi jedzie na wakacje (nawet na forum jakbym kilku zacnych forumowiczów nie widział )

   może nawet z rodzicami pojechał

   ... ale żeby było na "a" to stawiam na

    

   autobahn

    

   :)

  4. Loxley

   Loxley

   ...autostop na autobahn? :)

 4. Niesamowita perspektywa powietrzna - widoczne na zdjęciu cztery obszary głębi. Świetna kompozycja kadru. Rozmach. Wzruszenie, podziw i lekki niepokój.
 5. Księżycowe zakamarki.

  Tak mógłby wyglądać fragment Twojego zdjęcia w wizualizacji svs, gdzie uwzględniana jest libracja: https://svs.gsfc.nasa.gov/4537  A tak ten sam obszar z Twojego zdjęcia, z pełnym nazewnictwem w programie: http://target.lroc.asu.edu/q3/# , w którym można włączyć funkcję aktualnego oświetlenia, czyli fazy, ale w programie nie uwzględniana jest libracja. To tylko moje propozycje, nie wyczerpujące zagadnienia. W "Klubie Lunarystów" w zakładce "POMOCE" znajdują się te i inne narzędzia do wizualizacji powierzchni Księżyca: https://astropolis.pl/forum/277-pomoce/ Można wstawiać swoje propozycje narzędzi, atlasów itp., które będą przydatne w obserwacjach Księżyca.
 6. Gratulacje. Romek, w tej chwili dzierżysz honor wszystkich "zaćmieniowców".
 7. Tak, nie ma to jak otwarte, ciemne niebo. Ale jak widać, miejskie niebo czasem też ma swoje uroki. Pozdrawiam i dziękuję za wyjaśnienia.
 8. Księżycowe zakamarki.

  Ten duży krater z górką centralną to oczywiście Pythagoras, przed nim płaski, rozległy Babbage, a z prawej, przypominający serce, kompleks kraterów Anaximander. Ładne zdjęcie północno zachodniej krawędzi.
 9. Wyraźny akcent urbanizacyjny - Księżyc jako łącznik między społecznościami dwóch bloków. Piękny i bardzo kolorystyczny pejzaż miejski. Napisz proszę coś o lokalizacji albo o widocznych na zdjęciu: rzece i moście. Domyślam się, że też obserwowałeś z mostu? Jesteś stałym mieszkańcem Berlina?
 10. @ loki_p Sporo uroku mają te składanki a przy okazji są zwięzłą syntezą zjawiska. Nie wiem czy na zakończenie wątku zaćmieniowego, ale warto zobaczyć krótki filmik zamieszczony na forum naszych południowych sąsiadów przedstawiający zjawiska związane z niskim położeniem Księżyca nad horyzontem. Jak wiele warstw powietrza o różnej gęstości musi pokonać światło i jaki to ma wpływ na obraz naszego satelity. Moim zdaniem wspaniały dokument. http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?p=358339#p358339
 11. Dotknąć Księżyc... Inwencja, zabawa..., a ileż w tym filozoficznej głębi. Gratuluję, Przemek.
 12. Wszystkie zjawiska astronomiczne dzieją się na czubku własnego nosa.

  1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
  2. wimmer

   wimmer

   Ja tę wypowiedź interpretuję, jako taki trochę astronomiczny / obserwacyjny egoizm. Odczytałem to tak, jakbyśmy zabierali tylko dla siebie nasze wyniki i osiągnięcia. Jakbyśmy zajmowali się tylko własnymi astronomicznymi sprawami.
   Czy dobrze odczytałem intencje?

  3. wimmer

   wimmer

   Polubiłeś, więc chyba trafiłem.
   Nadmienię, że czuję to samo.

  4. Loxley

   Loxley

   Obie interpretacje (anatomiczna i psychologiczna) są doskonale przez Was uzasadnione. Nie są jedyne. Tak, czy tak, wszystko sprowadza się, albo do "zadzierania głowy", albo do wielkości nosa. :) 

 13. Dark part of the moon - ciemna część Księżyca.  Parafraza słynnego utworu Pink Floyd dobrze oddaje nastrój i oczekiwanie na obserwację zjawiska. Ponad widnokrąg wzniesiony dysk Księżyca - nadgryziony na dole, niepełny, nieidealny, w jakimś sensie obcy, niepasujący do schematu, nieziemski, niemający odpowiednika w pamięci. Jak grecki hoplon zniekształcony mocnym ciosem przeciwnika, ukruszony, odłamany, ale jeśli trzymany w górze, to zwycięski.  Księżyc zahaczający o cień Ziemi, płynący na grzbiecie innego cienia - atmosferycznego, jak surfer na różowej fali Pasa Wenus. A tu, ziemski pejzaż z akcentami żniw, zakurzonego zachodniego horyzontu dokąd wschodni wiatr zaganiał polne tumany pyłu i plew wysypujących się z hałaśliwych kombajnów. Dla jednych czas trudu i życiowej konieczność, dla innych wyabstrachowanie się ze zwykłej codzienność i dotykanie tajemnicy natury, z pełną świadomością - takich jak to - zjawisk dziejących się ponad głowami. Refraktor SW ED 80/600, Lumix G3. 20.16 Fragment Księżyca ponad drzewami. 20.21 i 20.22 Zaćmiona część Księżyca wydaje się być schowana za warstwą chmur. 20.30 "Oderwany" od elementów widnokręgu, ładnie wybarwiony. 20.31 Przechodzący przez warstwę powietrza o innej gęstości - zdeformowany. 20.32 Ciemniejące niebo, żywsza barwa Księżyca. Symptomy zielonego błysku? Drużyna zaćmienia (jej część młodzieżowa).
 14. Udanych łowów, Limax7 Komu w drogę... Za chwilę wyjeżdżam na upatrzone miejsce. Pogody i udanych obserwacji dla wszystkich. Powodzenia
 15. Myślałem o grupie fotografującej zaćmienie. Tu masz rację, trzeba się skupić na zadaniu. Powodzenia.
×