Skocz do zawartości

Loxley

♥ Konto Płatne
 • Zawartość

  684
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  8

Ostatnia wygrana Loxley w dniu 7 Listopad

Użytkownicy przyznają Loxley punkty reputacji!

Reputacja

2606 Excellent

O Loxley

 • Tytuł
  Moonwalker

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Katowice
 • Zainteresowania
  Księżyc - nie dlatego, że jest i świeci ale, że ma znaczenie.
  Słońce.
  Lotnictwo, fizyka, filozofia, kosmologia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor achromatyczny TS 152/900, Barlow Ultima 2x, ASI 120 MM z filtrem Ha 35nm, EQ-ATM,...... MAK150, ED80, ATM CassegrainRC 9", EQ3-2, Bresser 8x56, Celestron Outland 10x42.

Ostatnie wizyty

5397 wyświetleń profilu
 1. Miałeś szczęście i "dotykałeś" owoców wielkiej astronomii. Teraz, łatwo dostrzec zmiany jakie dokonały się w ciągu tych minionych lat, ale towarzyszą temu myśli, że było się tylko o krok od największych. Jako ubodzy krewni, podążaliśmy obok tego głównego nurtu astronomii, budząc do życia niedoskonałe substytuty instrumentów optycznych, lecz nie mieliśmy najmniejszych złudzeń, że dostrzeżemy nimi obiekty leżące na peryferiach znanego Wszechświata. Mieliśmy marzenia. Dobrze Cię rozumie ktoś, kto miał tylko małą dwucalową lunetkę, a dzięki życzliwości dyrektora chorzowskiego Planetarium, patrzył na Słońce przez okular trzydziestocentymetrowego refraktora. Mając na względzie właściwe proporcje, to też był przecież duch wielkiej astronomii. Mieliśmy wizję i marzenia.
 2. Powitanie

  @GUSTO Witam kolegę GUSTO w Klubie Lunarystów i zapraszam do korzystania z zasobów POMOCE.
 3. Fotograficzny atlas Księżyca (do pobrania w pdf): https://archive.org/details/pdfy-w6VSBHD2GITosHLD Jest to świetny przewodnik po fazach Księżyca z opisami struktur.
 4. Za dwa tygodnie, w sobotni wieczór 25 listopada od godziny 17.00 księżycowe pasmo Gór Kaukazu utworzy ponownie piękny grzebień cienia. Najlepszy widok po godzinie 18-ej, kiedy prawie wszystkie iglice "oderwą się" od terminatora. Księżyc w fazie jednego dnia przed pierwszą kwadrą będzie wznosił się na wysokości zaledwie 24 stopni nad południowym horyzontem. To niewiele, ale przy loteryjnej pogodzie tej jesieni może trafią się wyjątkowo korzystne warunki. Może to być dobry prognostyk na cały weekend, ponieważ na następny wieczór, Księżyc w pierwszej kwadrze zaprezentuje całe bogactwo struktur centralnego południka: trójkę kraterów PAA - Ptolemaeus, Alphonsus i Arzachel, czwórkę kraterów PRWD - Purbach, Regiomontanus, Walther i Deslandres i szczególnie urokliwy obszar wschodniej części Morza Deszczów z trójką kraterów AAA: Archimedes, Aristillus i Autolycus w bliskości wachlarzowego pasma Gór Apenin i niezwykłej depresji po drugiej stronie Apenin: Zatoki Upałów (Sinus Aestuum), której urok udało mi się już wcześniej utrwalić na zdjęciu, ale ciągły niedosyt widoku zadziwiających form terenu w jej wnętrzu, każe mi wyczekiwać kolejnej sposobności do jeszcze lepszych zdjęć. Może zrobię takie w niedzielny wieczór, 26 listopada.  Jeśli macie wolny weekend - zapraszam, bądźcie ze mną obserwując uroki terminatora w tych dniach. Wizualizacja: https://svs.gsfc.nasa.gov/4537
 5. Dobre mapowanie powierzchni Księżyca (cały Księżyc) - do pobrania w pdf. Atlas trochę uciążliwy w użyciu. 1:1 Million-Scale Maps of the Moon: https://drive.google.com/file/d/0B7cEmxzU9ceBakNZRGxuNVFEQzg/ Mapy struktur leżących przy krawędzi Księżyca. Powinny być pomocne dla obserwatorów pasa libracyjnego. https://astropolis.pl/topic/51419-mapy-struktur-leżących-przy-krawędzi-księżyca/#entry598432 Przykładowa mapa.
 6. Zamglone oczy Selene - 5 listopad 2017r

  No właśnie, jaka kamerka, Karol? ASI 290 MM?
 7. Zamglone oczy Selene - 5 listopad 2017r

  Dziękuję, Arku. Oczy Selene wyraźnie się zaokrągliły. @JSC, Gdyby kogoś jeszcze interesowała geneza nazwy "lunarne oczy", to mój post z 2013 roku obszernie do tego się odnosił. https://astropolis.pl/topic/42585-zjawiskowy-księżyc/?do=findComment&comment=514133
 8. Zamglone oczy Selene - 5 listopad 2017r

  @JSC Będzie mi bardzo miło (nawet bez autorstwa). Zwłaszcza wtedy, gdy ta nazwa pobudzi wyobraźnię i uczucia - te dwie sfery, bez których astronomia nie miałaby większego sensu. Pozdrawiam i dziękuję.
 9. Zamglone oczy Selene - 5 listopad 2017r

  Dziękuję, Grzędziel. Czas ekspozycji 9-10ms. Mgliste niebo zapewne przyczyniło się do spadku kontrastu, ale na ostrość główny wpływ ma niestabilny obraz. Bardzo długo szuka się najlepszej ostrości, bo nie ma dostatecznie dużo czasu na potwierdzenie, stąd próbkowanie i próbkowanie itd. Niestety to nie są ostre obrazy, choć starałem się, żeby były możliwie dobre. Chciałem utrzymać dotychczasową skalę (F2270mm), ale gdybym zszedł do F1800 pewnie byłbym bardziej zadowolony z ostrości. Tak zmienny obraz sprawia, że w czasie 1/100 sekundy już rejestruje się jego poruszenie. Nie miałem już niestety możliwości ponownych rejestracji przy skróconym czasie. Filtr Halfa 35nm wpływa ogólnie na ostrość, ale on pomaga mi uzyskać dobre własności obiektywu achromatycznego. By mieć spokojniejszy obraz musiałbym wejść w bliską podczerwień, ale tam znowu ASI 120M nie ma dobrej czułości i wydłużanie ekspozycji niwelowałoby cały zysk związany ze zmianą spektrum. @JSC, "lunarne oczy" to moja nazwa i "oczy Selene" oczywiście też. To taki rodzaj mojej poetyki lunarnej. Od czasu do czasu przemycam elementy własnej estetyki. Do tego co "szkiełko i oko" zarejestruje, dodaję odrobinę kolorytu wytworzonego "sercem". W ten sposób, pozostając w kręgu poważnej nauki, sprawiam, że Księżyc jest też trochę "mój".
 10. Zamglone oczy Selene. Jeden, jedyny wieczór od miesięcy, jak długie preludium symfonii w ciemnych barwach, kiedy twoje oczekiwanie pogłębia czarny gmach nieba, a niecierpliwość jak puchacz spływa bezszelestnie zza zasłony, gdzie żyją twoje oczy spragnione gwiazd. 5 listopada, niedziela, która każe święcić... migotliwość świateł firmamentu, czy to w postaci iskier różnokolorowych, czy też globu napełnionego zimnym światłem, co mieni się być odbiciem Słońca w oceanie nocy. Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, Barlow Celestron Ultima 2x (ekwiwalentnie F-2270 mm). EQ-ATM, AutoStakkert!2 (200/2000), Registax 6, mozaika: Microsoft ICE. 8 stopni Celsjusza, więc ciepło, lekki wiatr, rozległa poświata na całym niebie. Mglisto. Obraz faluje i skacze po całym ekranie. Nie ma wyraźnej ostrości. Szkoda. Ten jeden, jedyny wieczór okazuje się być przeciętny, ale jest. Nagrywam. Północny biegun Księżyca musi jednak poczekać na lepszą pogodę. Wszystko widać, ale wstrzymam się z opisem do bardziej adekwatnego momentu. Słonecznik Morza Przesileń. Wyraźna rzeźba obwałowania, z długimi żlebami, dolinami i rozpadlinami, zbliża się formą do wieńca żółtych płatków słonecznika. Przesmyk Olivium-Lavinium widoczny doskonale. Z lewej strony duży krater - Cleomedes z kilkoma małymi kraterami we wnętrzu; dalej Burckhardt - jakby potrójny, kolejny większy krater - Geminus i nad nim Bernoulli; dalej rozległy, spłycony starością - Messala. Południowo wschodnia krawędź, gdzie rozpoznajemy strukturę wielokraterową Janssen, wyżej, dolinę Rheita i krater o tej samej nazwie, podłużny krater Rheita E, oraz dwa podobnej wielkości kratery: Stevinus i Snellius, a bliżej krawędzi duży krater Furnerius. Langrenus, Vendelinus i Lame, Petavius - księżycowe oczy, oczy Selene. Tylko w zbliżonej do tej, fazie, kiedy światło właściwie oświetla te struktury, zrozumieć można dosłowność tego określenia. To wizja wywodząca się z antropocentryzmu. Kiedy zasłonimy dłonią obszar leżący między Langrenusem i Petaviusem, doświadczymy złudzenia, jakby księżycowe oczy patrzyły na nas. Choć to kolejny przejaw pareidolii, wrażenie jest bardzo realistyczne i ciągle się nim egzaltuję. Spróbujcie, może i Wam się udzieli to dziwne przeświadczenie personifikujące naszego satelitę. Ujrzeć hipnotyczne spojrzenie bogini Księżyca - Selene, zamyślić się, rozsmakować napływającymi myślami, utonąć w mglistym świecie pełnym symbolicznych wizji i legend - nie być tu i teraz przez dłuższą chwilę, zachłysnąć się swoim oczekiwaniem i zapamiętać..., żeby móc znowu tu wrócić. Może zima przyniesie lepsze niebo, by oczy Selene mgła nie gasiła.
 11. Oczy Selene

  prestoneq, witaj w klubie. Księżyc buszuje w Hiadach, a mnie się w końcu udała sesja zdjęciowa. Choć warunki były średnie, parę kadrów będę mógł pokazać.
 12. Oczy Selene

  To może być dobry pomysł. Kiedyś Janko pięknie pisał o księżycowych strukturach oglądanych przez lornetkę. Wiem z doświadczenia, że prawdziwą frajdę daje dopiero lornetka na statywie. Trzymam za słowo, Zbyszek. Na razie, zdrowiej, a potem pomysł przekuj w czyny.
 13. Powitanie

  Witam w klubie kolegę - JSC. Zauważyłem, że interesujesz się przekrojami kraterów. Wydaje mi się, że do niedawna była taka funkcja w programie QuickMap, ale widzę teraz, że odbyła się tam jakaś rewolucja i nic już nie jest takie jak dawniej. Cieszę się i może w niedzielny wieczór wszyscy lunaryści spotkają się na Morzu Przesileń a potem szukając spokoju, spojrzą w oczy Selene.
 14. Langrenus i Petavius - "Oczy Selene"

  https://astropolis.pl/topic/61148-oczy-selene/

   

  1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
  2. JSC

   JSC

   ^^ Konkretnie na tej "liście 100" , bo widzę, ze są różne  http://www.astroadventures.net/cohen/lunar/SET 1.Lunar Club Maps.Erect-North Up.1.1b.pdf

  3. Loxley

   Loxley

   Wierzę, że będzie pogodne niebo. Pozostaje mi już tylko wiara. Ale, jakby co, sprzęt się chłodzi. :g:

  4. Loxley

   Loxley

   Późnym wieczorem skończę reportaż - "Zamglone oczy Selene". Będzie poetycko i będzie rzeczowo. Zapraszam.

×