Jump to content

Loxley

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  928
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Loxley last won the day on September 23 2019

Loxley had the most liked content!

Community Reputation

3,924 Excellent

About Loxley

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Częstochowa
 • Zainteresowania
  Księżyc - nie dlatego, że jest i świeci ale, że ma znaczenie.
  Słońce.
  Lotnictwo, fizyka, filozofia, kosmologia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor achromatyczny TS 152/900, Barlow Celestron Ultima 2x, ASI 290 MM z filtrem Ha 35nm, EQ-ATM,...... MAK150, ED80, ATM CassegrainRC 9", EQ3-2, Bresser 8x56, Celestron Outland 10x42.

Recent Profile Visitors

11,867 profile views
 1. Lokalizacja:przesmyk pomiędzy M. Tranquillitatis a M.Fecunditatis. http://lroc.sese.asu.edu/posts/863
 2. Pisałem, że pogoda nie będzie miała wpływu na fotografowanie Księżyca i oto dowód. Ledwo zaczął się nowy cykl lunacji a ja już zdążyłem uwiecznić cztery fazy młodego Księżyca. Jakiś refraktor "no name", jakaś stara kamera, brak filtrów, jakiś darmowy program graficzny.
 3. No, do niedawna... na niebie. A poważnie - nie wiem, to prezent.
 4. Dostałem piękny prezent - "gwiazdkę z nieba" a właściwie srebrny glob. Od dziś nie zawracam sobie głowy pogodą i seeingiem bo Księżyc zawsze będzie świecił... w moim pokoju. Przyjaciele, nie wyglądajcie cienkiego księżycowego rogalika, nie czekajcie na pełnię, kwadry i inne fazy. Przepraszam jeśli będziecie zawiedzeni. Nie wysyłajcie do mnie petycji. Nie oddam go. Sympatycy ciemnego nieba będą nareszcie szczęśliwi. Lunarystów zapraszam do siebie na nielimitowane sesje fotograficzne.
 5. Dziękuję. Nie mam doświadczeń w tej dziedzinie. Moja rada (natury ogólnej) - nie sugeruj się żadnymi radami. Zbyt dużo zmiennych. Zrób próbne zdjęcia i zdecyduj, jakie parametry będą najlepsze.
 6. Dzienny Księżyc - 3.08.2019r Fotografowanie Księżyca na dziennym niebie nie jest proste. Kiedy cienki sierp 2 dni i 15 godzin po nowiu (3.08.2019r) wznosi się na 18 stopni nad horyzontem a do zachodu Słońca pozostało jeszcze 20 minut, jasne niebo ogranicza wszelkie kontrasty i tylko lornetka pozwala dostrzec cienki rogalik tuż nad dachami domów. Trzeba się śpieszyć. Na szczęście niebo jest czyste a powietrze dość spokojne. Obraz zawiera wiele szczegółów ale na jasnym tle widoczne są również wszelkie zabrudzenia matrycy, które utrudniają obróbkę zdjęć. Gotowa mozaika dwóch kadrów nie jest jakimś szczególnym trofeum, jest natomiast ważnym testem pozwalającym ocenić możliwości rejestracji dziennych zjawisk zakryciowych lub bliskich koniunkcji planet i Księżyca. Szczegółowość obrazu powierzchni Srebrnego Globu jest tu podstawowym walorem zdjęcia. Można zidentyfikować wiele formacji, przy terminatorze ale również przy samej krawędzi. Doświadczenie uzyskane w tej sesji przydało mi się w czasie fotografowania listopadowej koniunkcji Księżyca i Jowisza. W szczególności powinno zaprocentować w czasie przyszłorocznego zakrycia Wenus przez cienki księżycowy sierp. Achromatyczny Refraktor TS 152/900, ASI290MM, Omegon Halpha 12nm, EQ-ATM, FireCapture v2.6, Autostakket!3 (500/2000), Registax6, Microsoft ICE.
 7. Na podstawie kilku źródeł, w tym zdjęć z LROC zmapowałem wschodnią i zachodnią krawędź. Tu są te mapy w wątku na Astropolis: Mapu struktur leżących przy krawędzi... Myślę, że lepiej obracać te mapy w jakimś edytorze graficznym (np. PAINT) po ich zapisaniu. Tylko niestety nazwy ulegną zniekształceniu. Można też nauczyć się ich wykorzystania z obrazem inaczej zorientowanym w okularze.
 8. To jest duży krater Einstein a mniejszy Vasco da Gama jest przed nim i trochę w dół. Mapa północno zachodniej krawędzi.
 9. No właśnie... Od miłośnika Astronomii oczekiwaliśmy konkretów jeśli chodzi o moment wykonania zdjęcia a nie rebusów, o którą to noc chodzi, poprzedzającą zmianę czasu? Jeśli fotografowałeś 27 października o 6:22 to rozwiązanie tego rebusa jest następujące: - 22h17m
 10. Zdjęcie tranzytu Merkurego przed Słońcem 11.11.2019r, z godziny 14:06. Zachmurzenie duże, jedynie kilka przerw miedzy chmurami ale ze złym seeingiem. Krawędź Słońca mocno falowała. Refraktor achromatyczny TS152/900 z filtrem foliowym Baader ND5.0 na obiektywie, Barlow Celestron Ultima 2x (Fekw. 1920mm), ASI290MM, Filtr Omegon Halpha 12nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert! 3 (300/1500), Registax6.
 11. Poza tym PIPP ułożył klatki pod względem jakości i Księzyc zaczyna teraz skakać w AS!3. Autostakkert poradzi sobie z płynnym przesunięciami, ale jak obiekt skacze o kilkaset pikseli to żaden cudowny program nie poradzi sobie.
 12. A mnie wygląda to na nieprawidłowe wyrównanie przez PIPP. Widać to po położeniu Księżyca w kadrze w pierwszym poście i wielkości kadru złożonego. Zielone kreski mówią, że taka odległość przemierzają punkty wyrównywania. Wywal to wyrównanie przez PIPP i pozwól, aby to AS!3 wszystko wyrównał. Nie używaj funkcji expand tylko crop. Wybierz obszar estymacji z środkiem na bardzo wyraźnej strukturze. Użyj tylko kilkuset najlepszych klatek do stacka. Patrząc na wykres jakości materiału, wybrałbym jakieś 200-250 klatek. Zmniejsz wyostrzenie staka do wartości około 50%. Powinno być OK.
 13. Dzięki. Wszystko jest za nisko i snuje się tuż nad dachami. Jowisza i Saturna fotografowałem tylko raz.
 14. Księżyc 3 dni i 12 godzin po nowiu, 31 października 2019r, pół godziny po największym zbliżeniu do Jowisza, na jasnym niebie, 10-20 minut po zachodzie Słońca. Zjawisko miało miejsce około 10o nad południowym horyzontem. Refraktor achromatyczny TS152/900, ASI290MM, Filtr Omegon Halpha 12nm, EQ-ATM, FireCapture v2,6, Autostakkert!3 (300/2000), Registax6, Microsoft ICE.
 15. Dziękuję, ryszardo. Przygotowałem się do tej sesji i bardzo chciałem, żeby warunki sprzyjały. Niestety, nie mam ostatnio do nich szczęścia. Zdjęcia wyszły zbyt miękkie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.