Jump to content

Loxley

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1043
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

Loxley last won the day on July 30

Loxley had the most liked content!

Community Reputation

4781 Excellent

About Loxley

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Częstochowa
 • Zainteresowania
  Księżyc - nie dlatego, że jest i świeci ale, że ma znaczenie.
  Słońce.
  Lotnictwo, fizyka, filozofia, kosmologia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor achromatyczny TS 152/900, Barlow Celestron Ultima 2x, ASI 290 MM z filtrem Ha 35nm, EQ-ATM,...... MAK150, ATM CassegrainRC 9", EQ3-2, Bresser 8x56, Celestron Outland 10x42.

Recent Profile Visitors

14831 profile views
 1. Przepiękne! Kolor tak dużo daje dla ogólnego wrażenia, ale szczegóły i bez tego są znakomite. Gratuluję, Przemek.
 2. Dziękuję koledzy. Teraz potrzebuję podobnych warunków, żeby porównać osiągi mojego refraktora TS152. Liczę, że powinno być trochę ostrzej. Szykują mi się maratony - wieczorem Jowisz a nad ranem Księżyc i Mars. TS po kolimacji czeka na odpowiedni seeing.
 3. Nawet słoneczniki posłusznie kierują swoje kwiaty za ruchem nieba. Inspirująca impresja pt: "Słońca w nocy" Brawo. Śliczne zdjęcie.
 4. Jowisz, zakrycie Io i tranzyt WCP - 1/2.08.2020r Jowisz 1/2 sierpnia 2020r od godziny: 21.29 do 00.36 (interwały około 9-15 minut) przy dobrym seeingu (czasem był bardzo dobry seeing). Sesja trwała 3 godziny i 7 minut. Taka noc nie zdarza się często - nie pamiętam kiedy była piękniejsza. Jowisz rozpalał zmysły bogatą ornamentyką zawirowań w atmosferze, zadziwiał, zachwycał. Jego księżyc Io po sprintersku zbliżał się do krawędzi i znikał dosłownie po minucie od nagranego avika o 23.01. Majestatycznie Wielka Czerwona Plama o 22.26 wychyliła się zza wschodniej krawędzi i w coraz lepszych warunkach defilowała na środek tarczy planety. Tylko wizualnie podglądałem organizację nieboskłonu na południu ale ułożenie Księżyca a nad nim Jowisza i z lewej Saturna, przywodziło na myśl ruch skoczna w partii szachów - ktoś sobie zażartował tak umiejscawiając figury. Muszę to mieć "na papierze" - pomyślałem, przygotowując ten materiał - bo przepadnie i zapomnę o nim a przecież chciałoby się, żeby zapisał się nie tylko w mojej pamięci. Na takie obrazy - jakby nie było z tylko sześciocalowego maleństwa - trzeba mieć miejsce "na widoku". To moja motywacja do wydzielenia tego wątku. Wybaczcie mój egoizm, czy jak to inaczej zwać ale bardzo się cieszę... MAK 150/1800, ASI290MM, Baader IR-pass 685nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (400/4000), Registax6, Easy GIF Animator. GIF z interwałami 0.25 sekundy z 17 filmików (od piątego w kolejności seeing poprawiał się do dobrego i bardzo dobrego w czasie nagrywania avików o 22.38; 23.11; 00.12 i 00.23). W połowie animacji księżyc Io znika schowany za tarczą planety a od piątej klatki zaczyna pojawiać się WCP. Sekwencja najlepszych 6 zdjęć (stopniując - najlepsze w środku i na końcu). Kolorowy Jowisz. Kompilacja zdjęcia z podłożonym kolorem ze zdjęcia Arek_P zamieszczonym w wątku jowiszowym. Zdjęcie Jowisza w kolorze - autor: Arek_P Arku, jeszcze raz dziękuję za zgodę na wykorzystanie kolorowego zdjęcia.
 5. Piękny szkic. Gratuluję wrażeń z tej nocy kiedy seeing był rzeczywiście nie do przebicia. Swoim materiałem nawiążę później do twoich obserwacji. Pozdrawiam.
 6. Ta noc, kiedy nagrywasz najlepszy materiał, a Jowisz widocznymi detalami rozpala twoje zmysły. :astronom:

  1. ekolog

   ekolog

   Brzmi zachęcająco. A dokładnie które Ci rozpala? Partnerka nie jest zazdrosna o Twoje hobby? :)

   Przypomnę:

   ***

   Zmysły:
   1. wzrok
   2. słuch
   3. smak
   4. węch
   5. dotyk
   6. nocycepcja – odpowiada za odczuwanie bólu skóry, stawów i narządów.
   7. zmysł temperatury – odpowiada za odczuwanie temperatury wewnątrz i zewnątrz organizmu.
   8. zmysł równowagi – zmysł odpowiedzialny za położenie ciała w przestrzeni. Jego narządem są kanaliki półkoliste w uchu.
   9. propriocepcja – zmysł ułożenia części ciała względem siebie oraz napięcia mięśniowego.
   10. percepcja czasu – zmysł odpowiadający za odmierzanie czasu przez mózg człowieka.
   11. echolokacja – niektóre zwierzęta dysponują dodatkowo narządami do emisji i odbioru ultradźwięków, co umożliwia im echolokację (nietoperze, delfiny), a nawet dodatkowo naturalną ultrasonografię – „prześwietlanie” ultradźwiękami (delfiny). Istnieją również przypadki nauczenia się zmysłu echolokacji przez ludzi niewidomych.
   12. Rozpoznawanie kierunku i siły prądu wody – płazy i ryby dysponują narządem zwanym linią boczną
   13. Wytwarzanie i rozpoznawanie pól elektrycznych (elektrorecepcja) – u wielu gatunków ryb oraz u dziobaków stwierdzono istnienie narządów elektrycznych, umożliwiających wytwarzanie i odbiór zmian pola elektrycznego pochodzących od innych zwierząt.
   14. Rozpoznawanie pola magnetycznego (magnetorecepcja) – niektóre zwierzęta dysponują jeszcze innymi narządami zmysłów, np. zmysłem wykrywającym kierunek linii pola magnetycznego, co ułatwia im orientację w przestrzeni. Zdolność tę mają m.in. wędrowne gatunki ptaków, ryb, żółwie morskie, pszczoły i bydło.  Krowa ma w głowie kompas. WOW. Link:

   CH_cow_2.jpg

 7. Pozostaję oczywiście przy refraktorze, ale gdy planuję sesję z planetami, a MAK w tym jest trochę wygodniejszy i sprawniejszy, nie chcę wielokrotnie zmieniać sprzętu. To takie moje powzięte ograniczenie. Ponadto MAKa na Księżycu wykorzystałem tak w międzyczasie, również dla zorientowania się jaki jest poziom seeingu. Przy położeniu Księżyca poniżej 20 stopni nad horyzontem raczej i tak nie planowałbym sesji z refraktorem. Wczoraj też zrobiłem kilka zdjęć, ale słabej jakość i nie było sensu je pokazywać. Te wcześniejsze były lepsze. Liczę na dobre warunki za kilka dni, kiedy Księżyc będzie wyżej, wtedy refraktor znów zawiśnie na statywie. W tym roku miałem dwa dni z dobrym seeingiem, czy opłaca mi się zwiększać aperturę, gdy i tak gros zdjęć w sezonie jest przeciętnych? To pytanie retoryczne. Może kiedyś zapragnę poszaleć "betoniarką". Pozdrawiam.
 8. Kamerka praktycznie jest w takiej samej odległości co kątówka z okularem bez wyciągu. Myślę zatem, że ogniskowa się nie zmienia a jeśli to w małym stopniu. Program do zgrywania filmików - Firecapture nie pokazuje znaczących zmian ogniskowej ale te dane nie są dokładne. Na pewno zakres regulacji pokrętła fokusera w MAKu ma spory zapas.
 9. Jowisz 31 lipca 2020r od godziny: 21.39 do 23.50 (interwały około 15-20 minut) przy słabym seeingu (obraz zmienny czasem całkiem zamazany). Do MAKa użyłem filtra Baadera IR-pas 685nm i rejestrowałem aviki z czasem około 12ms. Warunki w czasie sesji były słabe za wyjątkiem krótkich epizodów około 22-ej i przed 23-ą, kiedy zarejestrowałem dość dobry materiał. Cały czas trwał tranzyt cienia Ganimedesa a sam księżyc opuścił tarczę Jowisza o 22-ej. Moment przekraczania krawędzi planety wyglądał bardzo ciekawie, jakby pojawiła się mała "protuberancja" i wystawała ponad obrys globu. MAK 150/1800, ASI290MM, Baader IR-pass 685nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (400/3000), Registax6, Microsoft ICE. Najlepsze zdjęcie z sesji z godziny 22.58. GIF z interwałem 0.25 sekundy z ośmiu avików zarejestrowanych między godziną 21.39 a 23.50. Sekwencja 8 zdjęć. Seeing po północy był już koszmarny.
 10. Można bez wyciągu dawać radę, ostrząc tylko pokrętłem ostrości MAKa ale wyciąg zapewnia jako taki komfort. W MAKu lustro się trochę kiwa, gdy kręci się fokuserem a trzeba pamiętać, że kolimacja przeprowadzona jest w stałym położeniu lustra. Trzeba przyjąć, że jedna z pozycji jest wyjściowa (np. u mnie kiedy kręciłem pokrętłem zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Dla tej pozycji kolimuje się teleskop i nawet przy ostrzeniu, kończy się regulacje ostrości po takim ruchu pokrętłem. Przy wyciągu, zgrubnie nastawia się ostrość fokuserem MAKa a resztę ostrzenia przejmuje wyciąg i jego mikroruchy.
 11. Mam laser 400mW ale to wciąż mało. Potrzebna byłaby ekspozycja liczona w godziny a to już byłaby fotografia "deep hole a'la deep space". Dzięki, Paweł. Może spróbuję podłożyć dno z innego zdjęcia. Zaciekawił mnie ten pomysł.
 12. Księżyc 2 dni po pierwszej kwadrze, 29 lipca 2020r. od godziny 22-ej, na wysokości około 17 stopni, w słabych warunkach widoczności. Bezwietrznie, 200C. MAK 150/1800, ASI290MM, Baader IR-pass 685nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (400/3000), Registax6. Dawno nie fotografowałem Księżyca MAKiem. Przed sesją planetarną postanowiłem sprawdzić czy wszystko jest OK ale wcześniej skolimowałem teleskop. Obraz księżycowej powierzchni był bardzo dobry pomimo nie najlepszego seeingu.
 13. Mars 30 lipca 2020r, o godzinie 02.59 w słabych warunkach. Bezwietrznie, duża wilgotność, 15oC. Obraz zmienny. Pomimo krótkiego czasu ekspozycji - około 2ms efekt jest porównywalny do TS152. Próby z Barlowem zakończone negatywnym wynikiem ze względu na duże artefakty przy brzegu planety. MAK 150/1800, ASI290MM, Baader IR-pass 685nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (500/3000), Registax6, Drizzle 150%.
 14. Saturn 29 lipca 2020r o godzinie 23.11 przy słabym seeingu (obraz zmienny). Po kolimacji MAKa również zrobiłem sesję zdjęciową Saturnowi. Użyłem filtra Baadera IR-pas 685nm. Czasy ekspozycji - około 35ms. Warunki raczej słabe. Uzyskane obrazy mają podobną jakość do tych uzyskanych refraktorem TS152. MAK 150/1800, ASI290MM, Baader IR-pass 685nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (500/3000), Registax6, Drizzle 120%. Ekwiwalentnie ogniskowa F-2300mm.
 15. Jowisz 29 lipca 2020r o godzinie: 22.17; 22.59; 23.48 (interwały około 40 minut) przy słabym seeingu (obraz zmienny). Po kolimacji MAKa i sprawdzeniu kształtu krążków dyfrakcyjnych zrobiłem trój etapową sesję zdjęciową królowi planet - Jowiszowi. Użyłem filtra Baadera IR-pas 685nm. W porównaniu do mojego refraktora TS152 z długim czasem ekspozycji, tutaj czasy już były korzystne - około 15ms. Warunki w czasie trzech sesji były podobne - raczej słabe. Uzyskane obrazy mają podobną jakość do tych uzyskanych refraktorem. MAK 150/1800, ASI290MM, Baader IR-pass 685nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3 (500/3000), Registax6, Drizzle 120%. Ekwiwalentnie ogniskowa F-2300mm.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.