Jump to content

Loxley

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1162
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  19

Loxley last won the day on September 23 2020

Loxley had the most liked content!

Community Reputation

5919 Excellent

2 Followers

About Loxley

 • Rank
  Arktur

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Częstochowa
 • Zainteresowania
  Księżyc - nie dlatego, że jest i świeci ale, że ma znaczenie.
  Słońce.
  Lotnictwo, fizyka, filozofia, kosmologia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor achromatyczny TS 152/900, Barlow Celestron Ultima 2x, ASI 290 MM z filtrem Ha 35nm, EQ-ATM,...... MAK150, ATM CassegrainRC 9", EQ3-2, Bresser 8x56, Celestron Outland 10x42.

Recent Profile Visitors

17243 profile views
 1. Endymion tak, ale i bardzo korzystna libracja, żeby fotografować Morze Humboldta (Mare Humboldtianum). Endymion to raczej świetny ale mały bonus, bo przecież kadr jest dużo szerszy. W tym dniu nie skorzystać też z okazji do fotografowania dwóch innych wschodnich mórz - Mare Marginis i Mare Smythii, to byłoby jak przejść obojętnie obok stołu pełnego smakołyków. Czystego nieba.
 2. Z doświadczenia wiem, że to co będzie po godzinie 3-ej, będzie trudne w rejestracji. Ale oczywiście próbować warto.
 3. Duże wyzwanie. Ogodzinie 3-ej Księżyc znajdzie się na 20 stopniach.
 4. Bo pisząc NIK, musisz wybrać jego odpowiednik z podpowiedzi, wtedy to zadziała.
 5. Jeśli chcesz na siłę coś fotografować, to oczywiście można to robić, ale moim zdaniem gra nie warta świeczki. Kłopot z kontrastem. Możesz oczywiście poeksperymentować. Co innego zdjęcia całego Księżyca na błękicie przed świtem lub o zmierzchu. Te są przepiękne.
 6. Późne fazy we wrześniu i październiku dla rejestracji Mare Orientale i południowego obszaru gdzie znowu widoczny będzie Hausen. Sierpniowy (7) i wrześniowy (6) poranek kiedy zapoluję na najcieńszy rogalik Księżyca. Mam pewne plany związane z pełnią ale o tem, potem. To między innymi. PS. @kosmitekMasz więcej energii ode mnie, dlatego masz uprawnienia moderatora w klubie. Może rozruszasz społeczność.
 7. Moje skromne podsumowanie 2020 roku. Planety: Saturn, Jowisz, Mars i sekwencja faz Wenus. Księżyc, jak wywrotowy mijający rok, w odwróconej orientacji. Najlepszego w Nowym Roku!
 8. Seeing dzisiaj słaby, dyspersja atmosferyczna mieszała kolory ale kiedy wczoraj składałem sprzęt bez jakiegokolwiek zdjęcia, dzisiaj mogłem być zadowolony z tego, co mi aura ofiarowała. 22 minutowa separacja Jowisza od Saturna była w sam raz na wielkość kadru mojego aparatu. MAK 150/1800, LumixG3, UV/Ir-cut, EQ3-2, PPIP, Autostakkert!3, Registax6. Ekspozycja, ISO800 - tło: 1,6 sekundy, Jowisz: 1/25s, Saturn: 1/10s. Na prawo od Saturna słabo widać Tytana. Koło Jowisza widać, od lewej: Callisto, Io i blisko planety z prawej strony: Europę. Ganimedes chyba schowany w cien
 9. Rozpoznawalność małych kraterków tak ma się do propagowania wiedzy o Księżycu, jak rozpoznawalność ziaren piasku na znajomość nadmorskich plaż. W propagowaniu wiedzy liczy się pretekst. Jeśli pokazać filmik z błyskiem nowo powstałego krateru, to pomimo, że z dużym prawdopodobieństwem będzie to kilkunastometrowy mikrus, wiedza o impaktach na Księżycu wzrośnie odwrotnie proporcjonalnie do jego znaczenia. Jeśli odkryto wyloty tuneli lawowych, to natychmiast średni krater Philolaus stał się ważniejszy od Kopernika, Klaviusza, Platona razem wziętych i być może więcej ludzi potrafiłoby w
 10. Czyli, jeśli dobrze rozumiem, robię zdjęcie, wrzucam do programu, który pokaże mi, co zrobiłem? Podpowie mi też, po co je robiłem?
 11. Loxley

  Słońce w WL

  Aktywny region AR2786 i AR2785 w dniu 26.11.2020r o 10.25 w słabych warunkach. Raben System podaje powierzchnię AR2786 - 1000j. Widać złożony półcień plamy głównej z kilkoma jądrami. Składniki na przeciwległym biegunie również są otoczone półcieniem. Niestety i wysokość Słońca i fatalny stan atmosfery bardzo utrudniają wykonanie dobrego zdjęcia w dużej skali. Trochę lepiej jest dla ogniskowej 900mm. Refraktor achromatyczny TS152/900 z filtrem foliowym Baadera ND5 na obiektywie, Barlow Celestron Ultima 2x (F ekw. 2270mm), ASI290MM, Filtr Baader Halpha 35nm, EQ-ATM, FireC
 12. Ta "rogata formacja" to Góry Ural (Montes Riphaeus). Grzbiety to okolice formacji Wichmann. Wszędzie pełno takich. Ogólnie geneza grzbietów to: efekt naprężeń wynikających ze zmian objętości magmy w czasie stygnięcia i krystalizacji; efekty pływowe, kiedy Księżyc był bliżej Ziemi to i pływy były wielokrotnie większe, a jeszcze nie było synchronizacji obrotu; struktury ukryte płytko pod lawą miały wpływ na stygnącą ławę, zaburzając jej ciągłość, czyli czasem "widać" to co znajduje się płytko pod lawą.
 13. Loxley

  Słońce w WL

  Aktywny rejon AR2786 i AR2785 w dniu 24.11.2020r o 10.55 w słabych warunkach. Kolejna duża grupa plam przy wschodniej krawędzi Słońca - AR 2786 mająca powierzchnię 120j i trochę mniejsza - AR2785 o powierzchni 60j. Wygląda na to, że obie grupy są w późnym stadium rozwoju. AR 2786 powinna jeszcze przez kilka dni posiadać złożony cień i kilka plamek w sąsiedztwie (przy krawędzi są widoczne ciemne obszary). W obrębie obu grup dużo pochodni fotosferycznych. Refraktor achromatyczny TS152/900 z filtrem foliowym Baadera ND5 na obiektywie, Barlow Celestron Ultima 2x (F ekw. 227
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.