Skocz do zawartości

Loxley

♥ Konto Płatne
 • Zawartość

  863
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana Loxley w dniu 2 Październik

Użytkownicy przyznają Loxley punkty reputacji!

Reputacja

3322 Excellent

O Loxley

 • Tytuł
  Wega

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Katowice, Częstochowa
 • Zainteresowania
  Księżyc - nie dlatego, że jest i świeci ale, że ma znaczenie.
  Słońce.
  Lotnictwo, fizyka, filozofia, kosmologia.
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor achromatyczny TS 152/900, Barlow Ultima 2x, ASI 120 MM z filtrem Ha 35nm, EQ-ATM,...... MAK150, ED80, ATM CassegrainRC 9", EQ3-2, Bresser 8x56, Celestron Outland 10x42.

Ostatnie wizyty

10114 wyświetleń profilu
 1. Loxley

  Astro Quiz Astrozagadki

  W Puszczy Białowieskiej obserwowaliśmy ekspansję ciemnoty i ucieczkę drewnianych galaktyk poza horyzont zdarzeń. :-]]] A na poważnie - najlepszym analogiem powinien być "ciemny las". Pasuje do paradoksu Olbersa.
 2. Kiedyś widziałem piękne animacje Kopernika i Tycho, dające efekt 3D, autorstwa grupy Astronominsk. Ich sprzęt (Klewcow 12") dawał piękny detal. Wzorując się na tych animacjach, spróbowałem uzyskać podobny efekt na moim materiale. Cały pomysł polega na wykonaniu dwóch zdjęć powierzchni Księżyca w tej samej fazie, ale przy innej libracji. Powinien wystąpić efekt widzenia stereoskopowego (raczej pseudo). Oto co mi wyszło w przypadku Petaviusa. Wykorzystałem dwa zdjęcia, wykonane 19 maja i 17 czerwca br. przy różnicy libracji w długości 2.2*, co powinno odpowiadać sytuacji, "gdy rozstaw oczu dorównuje średnicy Ziemi". In minus - deformacja geometryczna bardzo przeszkadza w uzyskaniu złudzenia kolebania się Srebrnego Globu. Jeśli jednak skupimy się na centralnej górce Petaviusa, powinien wystąpić oczekiwany efekt stereoskopowy. Refraktor achromatyczny TS 152/900, Barlow 2x (ekw. F-2270mm), ASI 120M, Baader Halfa 35 nm. Easy GIF Animator.
 3. Loxley

  Astro Quiz Astrozagadki

  Odpowiedź w kategoriach analizy ilościowej jest poprawna. Ponieważ nie oczekiwałem ścisłej analizy, tylko ogólną wizję. Jeśli ktoś ma cierpliwość, żeby przeczytać dłuższą wypowiedź, to chętnie teraz doprecyzuję. Plato leży na południku - 10*W i na równoleżniku 50*N. Już z tego wynika, że z tego miejsca Ziemia powinna być widoczna w takim kierunku, w jakim my na Ziemi widzimy Słońce w czasie równonocy o godzinie 11ej, czyli mniej więcej, na wysokości 40 stopni i 10 stopni na wschód od południka miejscowego (tj azymut około 170*). Ten kierunek w rzeczywistości jest tylko pewnym przybliżeniem, a to dlatego, że Księżyc kolebie się w ruchu po orbicie (libracja - to: 15* w długości i 13* w szerokości) i to powinno odzwierciedlać pozorny ruch Ziemi na księżycowym niebie. Czyli Ziemia powinna się poruszać (poprawka) po ósemce(15* na 13*), której środek wskazałem na początku. Dziękuję. Zadajesz następne pytanie.
 4. Loxley

  Dzisiejszy Księżyc

  Wspaniały widok. Gratuluję. I wzgórza Marius Hills też się załapały.
 5. Loxley

  Czy jesteśmy sami we wszechświecie?

  Ja widziałem jeden raz latający talerz, który się rozbił i nawet oglądałem jego szczątki, tuż po tym, jak wypadł mi na podłogę przy zmywaniu, ale chyba nie mogę go nazwać pozaziemskim, choć napewno był wytworem cywilizacji technicznej. Tylko czy ktoś mi uwierzy?
 6. Loxley

  Timelapse terminatora jak wykonać?

  Nic prostszego, tylko trzeba zrobić kilka zdjęć w odstępach kwadransa lub pół godziny i złożyć z tego animację GIF. Krótsze odstępy między zdjęciami wygładzą ruch w animacji, ale z własnego doświadczenia wiem, że pół godziny to wystarczający odstęp bo przecież dynamika zmian nie jest duża. Wszystko zależy też od skali zdjęcia. Pamiętaj też, że zwykle nie dysponujesz dowolnie długim czasem rejestracji - dwie, trzy godziny, to już dużo. Przy ogniskowej 500 mm wiele w ciągu tych 3 godzin nie zmieni się. Ja rejestrowałem obrazy przy ogniskowej F-2270 mm. W porównaniu do 500 mm będą to ponad czterokrotnie mniejsze zmiany, więc trudniej dostrzegalne. TUTAJ jest przykład mojego GIFa, który jest swego rodzaju timelapsem.
 7. Loxley

  Powitanie

  @megrez23- witam w gronie lunarystów.
 8. Loxley

  Astro Quiz Astrozagadki

  Dziękuję. Zadam podobną zagadkę. Załóżmy, że w niedalekiej przyszłości w kraterze Plato na Księżycu ląduje statek i kosmonauci zakładają tam bazę. Chciałbym zapytać, czy gdy widzieliby Ziemię ze swojej bazy, to jaką pozycję na księżycowym niebie zajmowałaby nasza planeta (przybliżone: kierunek i wysokość) i jak poruszałaby się po tamtejszym niebie?
 9. Loxley

  Astro Quiz Astrozagadki

  Tylko i wyłącznie w okolicach koniunkcji że Słońcem obu planet (dla planety dolnej będzie to oczywiście koniunkcja górna).
 10. Loxley

  Dzisiejszy Księżyc

  Myślałem, że będę dzisiaj oryginalny, a tu Bellatrix zamieściła pierwsza bardzo ładne zdjęcia. Stary Księżyc na 3 dni przed nowiem, 6 października 2018r. i jego światło popielate. Na godzinę przed wschodem Słońca naświetliłem 18 klatek, które później zestakowałem. Struktury na oświetlonej światłem Ziemi części naszego satelity są doskonale widoczne. Chciałbym zwrócić uwagę na księżycowe morza leżące na krawędzi: Mare Humboldtianum, Mare Marginis, Mare Smythii i Mare Australe, które tak jak morza w głębi lądu odznaczają się bardzo wyraźnie. Można bez trudu zidentyfikować większe kratery i formacje górskie. Krater Tycho ze swoją koroną promieni stanowi oczywiście wyróżniający się akcent. Na końcach jasnego rogalika błyszczą pojedyncze świetliste perły. Refraktor SW ED 80/600, Lumix G3, UV/IR-cut, ISO800, ekspozycja 2s, EQ 3-2, Autostakkert!2, Registax6 (18 klatek).
 11. Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, Barlow Celestron Ultima 2x (ekwiwalentnie F-2270 mm), EQ-ATM, AutoStakkert!2 (400/2000), Registax 6, Mcrosoft ICE. 1 października 2018r. Księżyc 1 dzień i 9 godzin przed ostatnią kwadrą, na wysokości 40 stopni, otoczony lekką poświatą. Temperatura tylko 6 stopni powyżej zera ale bezwietrzna pogoda nie jest tak uciążliwa jakby się oczekiwało patrząc tylko na termometr. Jakość obrazów powierzchni Księżyca była już niestety gorsza niż w poprzednich dniach. Nie lubię tej fazy Księżyca! Kiedy terminator podążając do trzeciej kwadry mija południk 25* długości wschodniej (czyli przekracza TCC i Mare Necaris), przemieszcza się przez spauperyzowane terytorium, gdzie mnogość kraterów nie idzie w parze z ich wartością... estetyczną - indywidualności tu się nie pojawiają. Nie ma praktycznie większego znaczenia, czy się fotografuje "do góry nogami" czy orientując kadr: "w lewo" lub "w prawo". Wąskie kadry wyglądają prawie tak samo. Miałem jednak nadzieję, że w dużej skali F-3190 mm trafię na ciekawe oświetlenie w paru miejscach. Zawiedziony jakością obrazu, nie chciałem zupełnie odejść z niczym. Te kadry z mniejszej ogniskowej F-2270 są trochę na pocieszenie. Hipparchus i Albategnius. Z lewej, Rima Hyginus. Trochę ciekawych cieni w kraterach w górnej części zdjęcia. Nawet przy takim rozmyciu obrazu, cienie Kaukazu są wspaniałe. Mozaika, na której chyba jedynie trójka kraterów: Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel oraz Rupes Recta zasługuje na wyróżnienie. Dziękuję. To już koniec reportażu.
 12. Wiem, że to jest ta mniejsza wartość w Firecapture, ale zabij mnie, nie jestem w stanie powiedzieć, czy to jest 10 czy 12 bitów (chyba 12). Zjawiska cieniowe powtarzają się co drugi miesiąc. W przyszłym miesiącu trójka kraterów TCC będzie trochę inaczej oświetlona.
 13. Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, Barlow Celestron Ultima 2x (ekwiwalentnie F-2270 mm), EQ-ATM, AutoStakkert!2 (400/2000), Registax 6, Mcrosoft ICE. 30 września 2018r. Księżyc w wieku 4 dni i 21 godzin po pełni (2 dni i 10 godzin do ostatniej kwadry), na wysokości 45 stopni pośród gwiezdnej gromady - Hiady, w gwiazdozbiorze Byka. Bardzo jasny, otoczony lekką poświatą. Temperatura tylko 3 stopnie powyżej zera. Rosa zamarza. Długie cienie na środkowym odcinku terminatora. Masywne kurtyny cieni koło Cyrillusa i Cathariny, na łuku Rupes Alai i w miejscu, które roboczo nazwałem "zakolem cieni", na północ od TCC. Obrazy z taką ilością czerni nabierają jakiegoś upiornego charakteru. Impresjonizm lunarny. Naturalna twórczość przyrody. Można się w nim zupełnie zatracić. Ciekaw jestem, czy podzielacie moją opinię. Aristoteles i Eudoxus, dwa duże kratery na wyżynie między Morzem Zima a Morzem Jasności i Krater Burg zatopiony w odmętach Jeziora Śmierci. **************************************************************************************** Ciąg dalszy sesji z 30 września 2018r. Barlow 3x. Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, Barlow GSO 3x ED dający ekwiwalentnie F-3190 mm, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (500/2000), Registax 6, mozaika: Microsoft ICE. Impresjonizm Lunarny w dużej skali, z ogniskowej F-3190 mm. Graficzna i malarska strona tych obrazów jest jeszcze bardziej wyrazista - chciałoby się powiedzieć - mroczna, ale też niezwykle piękna i na swój sposób patetyczna. Niech to będzie pochwała dla geniuszu natury. Wkrótce trzecia i ostatnia część sesji zdjęciowej.
 14. Loxley

  Księżycowe zakamarki.

  To jest wyniosła cześć wewnętrznego pierścienia Mare Orientalne - Montes Rook (wewnętrzną krawędź nazywa się Inner Rook, zewnętrzną Outer Rook). Ciemna rozciągła plama na przedpolu to lawowe wypełnienie - Lacus Veris.
 15. Refraktor achromatyczny TS 152/900, ASI 120M z filtrem Baader H-alpha 35nm, Barlow GSO 3x ED dający ekwiwalentnie F-3190 mm, EQ-ATM, AutoStakkert!2 (500/2000), Registax 6, mozaika: Microsoft ICE. Ciąg dalszy sesji z 29 września 2018r. Barlow 3x. Mozaika dwu panelowa przedstawiająca m.in. Gardner Megadom i wschodnią krawędź Mare Serenitatis z kraterami: Posidonius i Le monnier. Mozaika z Morzem Nektaru, TCC, Fracastoriusem, Piccolomini, Rupes Altai i Plastrem miodu. Poniżej pojedyncze kadry, niektóre inaczej zorientowane, ze strukturami okolic Mare Nectaris. Wszystkie zdjęcia z braku dobrego seeingu wykazują pewną miękkość - to eufemizm, żeby nie używać określenia "mało ostre". Oglądający je na ekranach smartfonów nie powinni tego zauważać. Po pewnym czasie (może jutro?) pojawią się posty z reportażem z obserwacji w kolejnych dwóch dniach.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.